Jak podaje Chemours, z testów wynika, że w zastosowaniach w instalacjach klimatyzacyjnych DR-55 ma lepszą charakterystyką niż R32, a nawet R410A. Cechuje się też niższą palnością niż R32, choć wedle producenta nadal mieści się w klasie A2L ("lekko palny").

DR-55 nie jest pierwszym zamiennikiem R410A innym niż "czysty" R32 - dostępne są mieszaniny R32 i czynników nowej generacji (HFO). Takie propozycje przedstawia zarówno Honeywell, jak i sam Chemours - DR-5A (R454B według ASHRAE) to 68,9% R32 i 31,1% R1234yf. DR-55 różni się od tych propozycji o dodatek R125 (jest go ok. 7%, zastępuje część R1234yf). Jest to substancja, która występuje również w R410A i odpowiada za redukcję palności.

Źródło: Chemours

 

Wyniki testów dla nowego czynnika mają dowodzić, że czynniki alternatywne nie muszą być kompromisem między niskim GWP a gorszymi własnościami (niższą wydajnością czy palnością). Z praktycznego punktu widzenia, przejście z R410A na DR-55 w istniejącym systemie jest bardzo proste.

Pierwszym urządzeniem z nowym czynnikiem jest agregat chłodzony powietrzem Trane AquaTrine, przeznaczony do mieszkań i domów "z wyższej półki", biur, małych restauracji, sklepów. Trane debiutował z nowym rozwiązaniem podczas Międzynarodowego Kongresu Chłodniczego w Jokohamie.

Pierwszym urządzeniem, w którym przeprowadzono testy, był rooftop z  pompą ciepła z oferty Trane. University of California potwierdza, że DR-55 należy brać pod uwagę jako zamiennmik R410A - badania potwierdzają niskie GWP, możliwość niewielkiego napełnienia instalacji oraz dobrą charakterystykę przy różnej temperaturze zewnętrznej.

Źródło: Chemours, Ingersoll Rand