Prelegenci i słuchacze konferencji “Efektywność energetyczna instalacji – projektowanie, montaż/serwis i eksploatacja w kontekście nowych legislacji europejskich i polskich” (Warszawa, 26 listopada 2014) zajmowali się zagadnieniami najnowszych trendów wpływających na branżę w dwóch panelach tematycznych: “Instalacje i serwis” oraz “Projektowanie systemów HVAC”.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Michała Dobrzyńskiego z firmy aveECO, który poświęcił swoje wystąpienie problemom legislacji F-gazowej, próbując odpowiedzieć na kluczowe pytania - co i kiedy się zmieni z punktu widzenia instalatora i operatora? Zagadnienie nie jest łatwe - choć znowelizowane rozporządzenie europejskie (517) jasno precyzuje obowiązki wszystkich uczestników rynku, część regulowanych zagadnień wciąż czeka na przepisy krajowe. O ile np. częstotliwość badań instalacji obowiązuje bezpośrednio od momentu wejścia w życie dyrektywy 517 (1 stycznia 2015 roku), o tyle z certyfikacją osób i firm trzeba będzie poczekać na przepisy krajowe.


Panel: instalacje i serwis
Temat certyfikacji F-gazowej poruszył Krzysztof Grzegorczyk, reprezentujący PROZON - Fundację Ochrony Klimatu. Opowiadał o możliwości uzyskania certyfikatów F-gazowych pod auspicjami Fundacji… poza granicami Polski. Przedstawił też europejski projekt Wielopostaciowe szkolenia w zakresie alternatywnych czynników chłodniczych stosowanych w nowoczesnych urządzeniach, w którym Fundacja jest polskim partnerem.
Bartosz Nowacki zwrócił uwagę na to, jak - w świetle nowej legislacji - będzie wyglądało budowanie małych i średnich układów chłodniczych w sklepie czy supermarkecie. Temat ten został pogłębiony także przez praktyka, związanego z jedną z sieci marketów, Daniela Nowakowskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na takie czynniki chłodnicze jak CO2 czy nowe czynniki syntetyczne o niskim GWP - wydaje się, że będą to najważniejsze rozwiązania w przyszłości wykorzystywane w instalacjach chłodniczych dla handlu.
Zainteresowanie zebranych wzbudziły też prezentacje dotyczące nie tyle przyszłości, ile dnia codziennego techników chłodnictwa. Bartosz Nowacki zestawił teorię i praktykę w zakresie badania, kontroli szczelności układów chłodniczych, rozruchu instalacji oraz jej regulacji. Krzysztof Pietrzak z Meritum Competence omówił prawne obowiązki branży, zestawiając działalność firm instalacyjno-serwisowych z kontrolami Inspekcji Środowiska.

Panel: projektowanie systemów HVAC
Podczas tego panelu wystąpili przed wszystkim przedstawiciele Politechnik, którzy znani są także z bogatego doświadczenia przy szeregu projektów. Tendencje w budowaniu układów klimatyzacyjnych w biurowcach w aspekcie zwiększania efektywności energetycznej budynków omówił Jarosław Mueller z Politechniki Krakowskiej, zaś tematem Projektowania instalacji klimatyzacyjnych w kontekście legislacji F-gazowej oraz ecodesign zajął się Kazimierz Wojtas (również Politechnika Krakowska). Zgodnie zwracali uwagę, że stosowanie “rozwiązań energooszczędnych” nie jest wcale takie oczywiste - trzeba robić to w kontekście konkretnej instalacji, uważając, by nie niweczyć możliwości technicznych przez nieadekwatne zastosowanie oraz - co nie zawsze jest oczywiste - sprawdzając deklaracje producentów, dotyczące “innowacyjności rozwiązań”.

Zagadnieniami dotyczącymi Data Center (projektowanie układów, nowe technologie, nowe podejście do określania parametrów) zajął się  Artur Rusowicz (Politechnika Warszawska). Adam Ruciński (Politechnika Warszawska) poruszył ciekawy aspekt rynku pomp ciepła, mówiąc o stosowaniu tych urządzeń, napędzanych silnikiem gazowym. Do pracowników uczelni dołączył doświadczony praktyk Jerzy Kot, który - wzorem pracowników Politechniki Krakowskiej - opisał rozwiązania dla budynków biurowych i komercyjnych, skupiając się na wyparnych układach chłodzenia.

O produktach
Wartościowe uzupełnienie wykładów technicznych stanowiły też prezentacje produktowe, do których zebrani mieli nie mniej pytań niż w przypadku wystąpień eksperckich. Sebastian Smolara z Alfaco przybliżył problemy nawilżania w klimatyzacji, przez pryzmat nawilżaczy Carel. Ryszard Buczek z Belimo, w prezentacji pod wiele mówiącym tytułem “Produkty nie tylko do oszczędzania energii”, przedstawił rozwój produktów firmy i ich dostosowanie do potrzeb branży. Ewa gniewska z firmy Fluid Desk zaprezentowała pakiet Hydronipack 4.0 – narzędzie do projektowania instalacji rurowych. Całość została uzupełniona prezentacją najnowszych rozwiązań z oferty firmy Emerson Network Power oraz urządzeń do filtracji w układach chłodzących firmy OMC Envag - tę ostatnią poprowadził Aleksander Labocha. Z produktami można było zapoznać się także na stoiskach firmowych.

Fot. Ch&K