Po co kurtyna? Prawo, rynek i korzyści

Zgodnie z prawem budowlanym, obiekty użyteczności publicznej muszą być wyposażone w wiatrołap, a obiekty bez wiatrołapu - w kurtynę powietrzną.

Dział III, Rozdział 3, pkt 3 Mówi o tym §63 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Z 2015 r., poz. 1422):

Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

Biorąc pod uwagę główne zadanie kurtyny powietrznej jako urządzenia wentylacyjnego, tj. oszczędność energii, stosowanie jej w wejściach nie powinno podlegać dyskusji. Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy, że kurtyna powietrzna jest istotnym elementem łańcucha wentylacyjnego. Nie decydują się na jej zakup lub podchodzą do tematu po macoszemu, stosując urządzenia najtańsze lub źle dobrane. Tymczasem właściwy dobór kurtyny ma kolosalne znaczenie dla jej poprawnego działania i skuteczności, a to z kolei przekłada się na większe oszczędności i mniejsze rachunki za energię. Potrzebę zastosowanie kurtyny powietrznej w obiekcie łatwiej jest sobie wyobrazić, jeżeli zastanowimy się nad konsekwencjami jej braku. Do klientów, którzy są sceptycznie nastawieni do stosowania kurtyn powietrznych, przemawia dopiero tzw. „problem otwartych drzwi”.

Kurtyna Stavoklima NUCLEO 3000 (wykonanie z polerowanej stali nierdzewnej). Warto zwrócić uwagę na uchwyty montażowe pozwalające na ukrycie wszystkich instalacji i przewodów połączeniowych. Zawory standardowo są wbudowane w urządzenie.

Problem „otwartych drzwi” – co to znaczy?

Przy pozostawieniu otwartych drzwi w zimowe dni, powietrze zewnętrzne natychmiast wdziera się do budynku, powodując dyskomfort, a co najważniejsze - ciągłą potrzebę dogrzewania pomieszczeń. Intensywność penetracji powietrza zewnętrznego zależna jest od kilku czynników:

  • różnicy gęstości powietrza wynikającej z różnicy temperatury,
  • siły wiatru,
  • wymiarów otworu drzwiowego,
  • czasu w którym drzwi pozostają otwarte,
  • różnicy ciśnienia pomiędzy budynkiem a otoczeniem,
  • konstrukcji i położenia budynku (wysokości, kształtu, układu wejść względem stron świata).

Kurtyny Stavoklima COMPACT 400, profesjonalne zabezpieczenie drzwi przesuwnych i obrotowych. Warto zwrócić uwagę na obudowę lakierowaną na dowolny kolor z palety RAL oraz osłony czerpni powietrza wykonane z polerowanej stali nierdzewnej. Przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu urządzenia, zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.

Właściwy dobór kurtyny

Właściwy dobór kurtyny powietrznej nie wyeliminuje opisanych czynników całkowicie (nie ma urządzeń, które poradziłyby sobie z tym w pełni), pozwala jednak znacznie zminimalizować ich wpływ na zużycie energii. Należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego urządzenia które jest w stanie sprostać każdej potrzebie, inna jest konstrukcja i wyposażenie w akcesoria kurtyn do montażu poziomego - nad drzwiami, inna do drzwi obrotowych, a jeszcze inna do drzwi przesuwnych. Dlatego do różnych typów drzwi stosowane są różne serie kurtyn powietrznych. Tylko producenci kurtyn posiadający w swojej ofercie wiele różnych typów i serii urządzeń są w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązanie „problemu otwartych drzwi”.

Kurtyna Stavoklima MAGNUM w obudowie wykonanej z blachy miedzianej. Warto zwrócić uwagę na pakiet oświetleniowy (w standardzie) podkreślający w atrakcyjny sposób strefę drzwiową i zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.

Większość producentów kurtyn powietrznych umieszcza w swoich katalogach informacje o zasięgu strumienia powietrza swoich urządzeń. Upraszczając w ten sposób dobór kurtyny do pokrycia szerokości otworu drzwiowego jej długością, a deklarowanym przez producenta zasięgiem strumienia powietrza wysokości drzwi bądź bramy. Taki dobór nie uwzględnia jednak wielu specyficznych parametrów dla danej inwestycji, takich jak klatki schodowe, kubatura pomieszczenia recepcji, różnica ciśnień, prędkość powietrza przepływającego w płaszczyźnie poziomej przez otwór drzwiowy.

Wsparcie – program doboru

Aby pomóc właściwie dobrać urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika można skorzystać z programu doboru. Dla przykładu, firma STAVOKLIMA udostępnia bezpłatny program doboru kurtyn powietrznych RATUS, wspomagający dobór kurtyn powietrznych oraz niezbędnych akcesoriów w zależności od warunków panujących na obiekcie oraz sposobu ich montażu. Program w sposób intuicyjny pomaga wybrać właściwe urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika. Dla wszystkich dobranych na podstawie programu doboru kurtyn można wygenerować kartę doborową z wyspecyfikowanymi parametrami pracy i wszelkimi potrzebnymi do właściwego działania akcesoriami. 

Kurtyna Stavoklima TUBEX w obudowie ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę na przyłącza hydrauliczne oraz elektryczne poprowadzone od dołu urządzenia oraz zawory regulacyjne standardowo wbudowane w urządzenie.


O kurtynach powietrznych w skrócie

  • Albo wiatrołap, albo kurtyna (prawo budowlane).
  • Kurtyna to oszczędność - ogranicza dostęp zimnego powietrza do budynku.
  • Uniwersalne urządzenie do wszystkiego to mity.
  • Można dopasować kurtynę w zależności od potrzeb, rodzaju budynków itd.
  • Właściwy dobór kurtyny to większe oszczędności.
  • Należy korzystać z programów doboru i wsparcia technicznego specjalistów.

Opracowanie: Robert Rabiński, kierownik marki Stavoklima w firmie Ventia.

Zdjęcie: Ventia