Czy wiesz, że...

150 lat temu wydano „Badania nad wentylacją”?

W roku 1863, nakładem francuskiego wydawnictwa L.Hachettte, ukazała się książka Etudes sur la Ventilation. Napisał ją Arthur Morin, jeden z wielkich Francuzów epoki rozkwitu nauki i techniki, u szczytu swej kariery uznawany za eksperta w dziedzinie wentylacji.

W Holandii aukcje energii z OZE nie sprawdzają się?

Pisaliśmy o stanowisku 36 organizacji, które sprzeciwiają się koncepcji projektu ustawy o OZE, według której wsparcie dostawców ma się opierać na aukcjach energii z OZE. Jak mówi Robert Macias, Czlonek zarządu RWE Renewables Polska, podobny system, stosowany w Holandii od 2006 roku, nie sprawdza się.

Systemair ma nowe centrum R&D?

Pod koniec września 2013 roku, firma Systemair oficjalnie otworzyła swoje nowe centrum technologiczne wentylatorów osiowych.

Dzięki technice chłodzenia powstał teledysk?

Firma ICS Cool Energy stworzyła szkockiej grupie Travis specjalne warunki (temperatura poniżej zera stopni) podczas nagrywania teledysku do utworu „Moving”. Dzięki technologii chłodniczej powstały ciekawe efekty wizualne.

Flowair znów prowadzi we wzornictwie?

Jednostka odzysku ciepła OxeN firmy Flowair pokonała w kategorii Praca 16 finalistów dwudziestego konkursu DOBRY WZÓR, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

HFC w Indiach będzie wycofywany?

W Europie trwają prace nad regulacją f-gazową. Jednocześnie, prezydent USA Barack Obama i premier Indii Manmohan Singh podpisali porozumienie w zakresie wycofywania czynników HFC, według Protokołu Montrealskiego.

Dziś jest Święto Drzewa?

Pozornie nie ma to nic wspólnego z wentylacją. Tymczasem, jedno z pierwszych udokumentowanych urządzeń do przetłaczania powietrza wykonano właśnie z drewna - w czasach chińskiej dynastii Han, ok. 180 r. n.e. Zdolny inżynier rzemieślnik, Ding Huan, stworzył ręcznie obługiwany wentylator, który był stosowany w pałacowej klimatyzacji. W grobowcach z epoki odnaleziono też artystyczny model wialni, co pozwoliło na stwierdzenie, że do jego obsługi stosowano mechanizm korbowy. Natomiast pochodzące z tej samej epoki kanały wentylacyjne, stosowane do odprowadzania nadmiaru ogrzewającego kopalnie solanki gazu ziemnego, wykonywane były z... trawy, czyli łodyg bambusa.

Emisja 1 kg R134a to równowartość 10.000 km?

Czy wiesz, że z punktu widzenia ochrony klimatu na Ziemi - emisja 1 kg popularnego czynnika chłodniczego R134a (HFC-134a) stosowanego m.in. w klimatyzacji samochodowej i w lodówkach jest pod względem ekologicznym równoważna przejechaniu około 10.000 km typowym współczesnym samochodem?

2VV ma nowe logo?

2VV – znany w Polsce czeski producent kurtyn powietrznych – zdecydował się zmianę systemu identyfikacji wizualnej. Zupełnie nowe jest logo, kolorystyka i nowy znak graficzny w postaci rozetki.

Możesz dołączyć do ETZT?

Clean air - It’s your move! Dołącz do akcji Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu!