Po otrzymaniu przez ASHRAE wstępnej klasyfikacji A1 (niepalnej, nietoksycznej), nowy czynnik chłodniczy byłby poważnym konkurentem dla R32 i po raz pierwszy oferuje bardzo potrzebną niższą alternatywę GWP dla R410A w systemach VRF.

Honeywell twierdzi, że nowy czynnik chłodniczy zwany Solstice N41 (tymczasowo R-466A) jest rezultatem wielu lat badań i rozwoju i odnosi się do "jednego z najbardziej irytujących wyzwań regulacyjnych i bezpieczeństwa stojących przed branżą HVAC".

R32 stał się czynnikiem chłodniczym z niższym GWP z wyboru dla mniejszych systemów klimatyzacyjnych. Jego palność A2L sprawia jednak, że obecnie nie nadaje się do zastosowania w większych systemach i istnieją wątpliwości, czy kiedykolwiek będzie można go zaakceptować w systemach VRF. Chemours oferuje również mieszankę czynnika chłodniczego, R452B, ale to również jest "lekko palny" czynnik chłodniczy A2L.

Solstice N41 ma zamiar zmienić wszystko, zwracając uwagę kontrahenta na obchodzenie się z łatwopalnymi czynnikami chłodniczymi i unikanie potrzeby stosowania nowych norm bezpieczeństwa lub przepisów budowlanych.

- Ten czynnik chłodniczy jest energooszczędny, dobry dla środowiska i stanowi logiczny wybór ekonomiczny - powiedział Sanjeev Rastogi, wiceprezes Honeywell i dyrektor generalny produktów fluorowych. - Koszty związane ze mianą czynnika na Solstice N41 bledną w porównaniu do kosztów wymaganych do konwersji na łatwopalny czynnik chłodniczy.

Honeywell nie ujawnił jeszcze GWP dla nowego czynnika chłodniczego oraz informacji czy jest to pojedynczy komponent lub mieszanka, ale sugeruje się, że może mieć GWP zbliżone do R32.

Chociaż Honeywell nie twierdzi, że N41 byłby zamiennikiem dla R410A, stwierdza, że ​​wczesne testy wykazały, że zmiana na Solstice N41 wymagałoby minimalnych zmian w sprzęcie i może pozwolić producentom urządzeń klimatyzacyjnych na łatwą konwersję z R410A.

- To, co stworzyliśmy i opracowaliśmy w Solstice N41, jest przełomem - powiedział Sanjeev Rastogi. - To niezwykle obiecujący produkt, który jest gotowy rozwiązać kluczowy problem i stać się kolejnym globalnym standardem dla czynników chłodniczych.

Dzięki licznym regulacjom (w tym europejskiej regulacji F-gazowej i przyjętej na całym świecie poprawce Kigali do Protokołu Montrealskiego) wymagającym stopniowego wycofywania produktów o wysokim współczynniku globalnego ocieplenia, branża HVAC dąży do zastąpienia obecnego standardowego czynnika chłodniczego jakim jest R-410A na czynnik energooszczędny, niepalny, o niższym GWP, o podobnej lub lepszej wydajności. Solstice N41 jest czynnikiem chłodniczym, który łączy te cechy.

Solstice N41 nadal podlega certyfikacji ASHRAE, ale Honeywell spodziewa się, że będzie on dostępny w sprzedaży w 2019 roku.