Tunelowe rozwiązania wentylacyjne są projektowane i instalowane do codziennego użytku, ale również jako środek zapobiegający zdarzeniom, takim jak pożar auta osobowego w tunelu pod centrum handlowym Forum w Gdańsku 12 sierpnia 2019 r.

Zgłoszenie o pożarze auta w tunelu strażacy otrzymali o godzinie 17:32. Pracownicy i klienci zostali ewakuowani jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, ostrzeżeni instrukcjami głosowymi przez alarm przeciwpożarowy.

Na opublikowanych w internecie zdjęciach i filmach widać jak nad centrum unoszą się kłęby ciemnego dymu.
Zdarzenie dowiodło, że rozwiązanie zaprojektowane dla tunelu i dostarczone przez Fläkt Woods Limited (Wielka Brytania), za pośrednictwem lokalnej jednostki sprzedaży FläktGroup Poland Sp. z o.o., było właściwe. Celem zainstalowanego systemu przeciwpożarowego jest codzienna wentylacja tunelu drogowego pod Forum, a w przypadku pożaru usuwanie dymu, co zadziałało bezbłędnie tego dnia.

Samochód stanął w płomieniach podczas jazdy tunelem pod centrum handlowym w Gdańsku. Chociaż incydent był spowodowany tylko przez jeden samochód, na miejsce zdarzenia przybyło 8 zespołów straży pożarnych, aby poradzić sobie z pożarem i pomóc w ewakuacji tunelu, centrum handlowego, zlokalizowanego tuż przy węźle transportowym (główny dworzec kolejowy). Około godziny 18:40 zakończyła się ewakuacja. Łącznie ewakuowanych zostało około 2,5 tysiąca osób. Na szczęście, nikt nie ucierpiał.

Było to incydentalne wydarzenie, ale udowodniło zalety wysokiej jakości instalacji, zaprojektowanej z myślą o takich zdarzeniach.
Naoczni świadkowie opisują gęste chmury czarnego dymu wydostające się spod ziemi, co pokazało, że system kontroli i usuwania dymu działał zgodnie z przeznaczeniem. Produkowane przez Fläkt Woods Limited wentylatory są zaprojektowane do obsługi wysokich temperatur i odprowadzania dymu do 400°C przez maksymalnie 2 godziny. W tunelu Forum zainstalowanych jest 20 wentylatorów tunelowych, każdy o średnicy 710 mm i każdy wyposażony jest w wirniki JMTS, co umożliwia im pracę do przodu lub do tyłu, jednocześnie usuwając gorący dym ze strefy pożaru. Dzięki temu system jest elastyczny i dostosowuje się do wszystkich scenariuszy wyciągów przeciwpożarowych.
Wstępne raporty wskazują, że wentylatory te działały dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane, aby usuwać z tunelu dym, by strażacy mogli ugasić pożar i bezpiecznie ewakuować cywilów.

Budowa centrum handlowego Forum w Gdańsku, o powierzchni 62 000 m², wraz z infrastrukturą drogową, kosztowała około 194 mln euro. Otwarte zostało w maju 2018 r.

Film z ewakuacji w czasie pożaru. Widać kontrolowane usuwanie dymu pochodzącego z pożaru samochodu:

https://trojmiasto.tv/Ewakuacja-Forum-Gdansk-i-pozar-auta-w-tunelu-35473.html 

Film - blokada tunelu przez straż pożarną:

https://trojmiasto.tv/Ewakuacja-Forum-Straz-pozarna-blokuje-przejazd-35480.html