Aż pięć stadionów Pucharu Świata 2014 może pochwalić się Ceryfikatem Leadership in Energy and Environmental Design.

Główna arena MŚ 2014 z srebrnym certyfikatem LEED

Maracanã to jeden z największych stadionów na świece i jednocześnie największa arena Ameryki Południowej. Po gruntownym remoncie na potrzeby tegorocznych Mistrzostw oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016, obiekt stał się przykładem zaangażowania na rzecz ograniczania wpływu na środowisko i przykładem zrównoważonego budownictwa. Dzięki oszczędności zasobów naturalnych i zastosowaniu systemów zgodnych z wizją zrównoważonego stadionu, obiekt uzyskał certyfikat Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) akredytowany przez Brazilian Green Building Council.

Blisko trzyletni remont stadionu doprowadził do powiększenia jego powierzchni z 189.000 m2 do 240.000 m2. W projekcie modernizacji uczestniczyło wiele uznanych firm, których wiedza i technologia były zgodne z międzynarodowymi standardami wymaganymi przez FIFA, co przyczyniło się do wyróżnienia obiektu zielonym certyfikatem. Między innymi TA Hydronics zapewnił nowoczesny system hydraulicznego równoważenia, a Schneider Electric - specjalista w zarządzaniu energią - opracował projekt inteligentnej automatyki integrujący różne systemy, które uwzględniają ponad 36.000 różnych zmiennych.

Automatycznie kontrolowanych jest 3.000 opraw oświetleniowych, 17 wind, schody ruchome, łazienki, 60 barów oraz inne pomieszczenia i systemy. Oprócz monitorowania zużycia energii areny w czasie rzeczywistym, kontrolowane są oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja, generatory, kontrolery dostępu, system przeciwpożarowy, kamery monitoringu i hydraulika. Integrację wszystkich systemów i procesów pozwoliła na osiągnięcia oszczędności energii do 36%.

Nowa jakość i obsługa zoptymalizowanego systemu chłodzenia o mocy chłodniczej 10.620 kW, przy użyciu energooszczędnych urządzeń klimatyzacji i wydajnych pomp, pozwoliła na oszczędności energii o 4%.

Stadion wyposażono w system przechwytywania wody deszczowej, która jest używana do podlewania boiska do piłki nożnej i do stosowania w toaletach, które ponadto wyposażono w baterie oszczędzające wodę i oszczędny system spłukiwania. Wprowadzenie systemu oszczędzającego wodę oraz jego kontrola pozwoliła na zmniejszenie ogólnego zużycia wody o 40%.

Stadion posiada około 2.500 m2 paneli słonecznych zamontowanych na dachu, które, według strony internetowej Brasilien WM 2014, są w stanie wygenerować około 529 MWh / rok, co wystarczy do zasilania 240 domów jednorodzinnych i zaspokoi częściowo (9%) zapotrzebowanie mocy do obsługi stadionu. System fotowolltaiczny pozwoli uniknąć emisji około 2.500 ton CO2.

Zieloną cechą Maracana jest także selektywna zbiórka odpadów.

Zielone stadiony Pucharu Świata 2014 z certyfikat LEED:

  • Maracanã w Rio de Janeiro - LEED Silver
  • Castelão Arena w Fortaleza - LEED Certified
  • Arena Fonte Nova w Salvador - LEED Silver
  • Arena da Amazônia w Manaus - LEED Silver
  • Arena Multiuso w Recife - LEED Silver

 

Fot. Estádio do Maracanã / Brazilian Government