Technologia (Klimatyzacja)

Mapa geotermalna Polski

Mapa temperatur zasobów geotermalnych Polski na głębokości 3000 m wg prof. J. Sokołowskiego i innych (1987-2008).

System BIG FOOT - ramy, podpory i podstawy montażowe

System Big Foot został zaprojektowany do wspomagania instalacji wszelkiego typu urządzeń na płaskich dachach budynków. Stanowi bezpieczny sposób posadowienia urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich związanych z nimi instalacji.

Filtry do instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych firmy GAR

Filtr odwadniająco-odkwaszający ma za zadanie osuszać instalację chłodniczą, przechwytywać cząstki stałe i zanieczyszczenia pozostałe po procesie lutowania oraz chronić instalację przed kwasami, jakie mogą powstać w trakcie pracy urządzenia.

Dlaczego stosuje się chłodnie wentylatorowe, czyli chłodzenie mokre?

Chłodnie wentylatorowe są najbardziej wydajnymi, posiadającymi największą sprawność urządzeniami do chłodzenia wody obiegowej dla instalacji technologicznych i przemysłowych oraz klimatyzacyjnych. W porównaniu do innych systemów stanowią one energooszczędne i niezawodne, a przy tym ekologiczne źródło chłodu.

Co to jest higrometr?

Higrometr - jest to przyrząd służący do wyznaczania zawartości wilgoci w powietrzu czyli pomiaru wilgotności powietrza. Nazwa pochodzi od z greckiego słowa hygros oznaczającego "wilgotny, mokry".

CLIMAVER - szybko, cicho, oszczędnie

Technologia wykonywania przewodów powietrznych z płyt z włókna szklanego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest doskonalona oraz rozpowszechniana na całym świecie od około 50 lat. Technologia ta ze względu na swe liczne zalety wypiera tradycyjne systemy blaszane. W Polsce od kilku lat dostępne są płyty z włókna szklanego Climaver produkcji Saint - Gobain Isover z Hiszpanii. Importerem i dystrybutorem płyt jest firma BH-Res z Rzeszowa.

Brak wiedzy utrudnia szersze zastosowanie amoniaku

Dyskusje wśród fachowców na temat amoniaku najczęściej sprowadzają się do porównań jego własności termodynamicznych z innymi czynnikami chłodniczymi. Amoniak jest z reguły uznawany za najlepszą alternatywę dla danych warunków w przestrzeni chłodzonej.

Płomień, który nie tylko grzeje - absorpcyjne urządzenia firmy ROBUR

Urządzenia absorpcyjne znane są już od dawna, zanim jeszcze zaczęto stosować na szeroką skalę urządzenia sprężarkowe. W dawnych czasach wykonanie dobrej jakości i bezawaryjnej sprężarki było bardzo trudne i kosztowne. Sprężarki często wymagały remontów i były awaryjne. Rozwój technologii, materiałów oraz czynników chłodniczych doprowadził do szybkiego rozwoju urządzeń sprężarkowych. Dziś każdy z nas ma w swoim domu lodówkę, która jest klasycznym przykładem sprężarkowego urządzenia chłodniczego. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w którym żyjemy, wzrost kosztów energii, a także fakt, że doskonałej sprężarki nie da się wykonać i jej żywotność jest wciąż ograniczona, sprawiły, że zainteresowanie urządzeniami absorpcyjnymi jest coraz większe. Również tutaj rozwój techniki umożliwił zbudowanie jeszcze doskonalszych urządzeń.

Olej w instalacjach sprężarkowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

W artykule poddano analizie rolę oleju w instalacjach sprężarkowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Przedstawiono wymagania stawiane nowoczesnym sprężarkowym olejom chłodniczym. Zwrócono uwagę na zjawisko występowania obszarów ograniczonej mieszalności oleju z czynnikami chłodniczymi. Przedstawiono krótką charakterystykę olejów stosowanych w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej, w zależności od rodzaju zastosowanego czynnika obiegowego z uwzględnieniem olejów do instalacji pracujących z naturalnymi czynnikami obiegowymi – propanem oraz izobutanem. Zestawiono własności wybranych olejów chłodniczych, jak również przedstawiono zalecenia producentów sprężarek odnośnie stosowania poszczególnych olejów.

Oprzyrządowanie pomiarowe instalacji chłodniczych

Oprzyrządowanie pomiarowe pełni funkcje kontrolne działania urządzeń i instalacji chłodniczych. Pozwala ono na bieżącą obserwację pracy urządzeń regulacyjnych i zabezpieczających w układzie chłodniczym. Aparatura pomiarowa, obok swoich normalnych zadań, może sygnalizować przekroczenie zadanych nastaw parametrów przemian termodynamicznych zachodzących w obiegu chłodniczym, a także sterować w trybie załącz-wyłącz pracą urządzeń np. poprzez termostat kontaktowy. Wskazania aparatury pomiarowej zamontowanej na instalacji chłodniczej mogą być pierwszym symptomem nieprawidłowości działania układu.