Technologia (Ogrzewnictwo)

Klimatyzator na zabytku

O możliwościach zainstalowania klimatyzatora split na zabytkowej fasadzie lub w budynku wielorodzinnym.

Jak uniknąć czadu?

Artykuł odpowiada na pytanie, w jaki sposób wyeliminować zagrożenie zatrucia czadem przy zastosowaniu kotłów z zamkniętą komorą spalania i jakie są wytyczne obowiązujących norm dla systemów kominowych.

Kolektor płaski czy próżniowy?

Jaki kolektor słoneczny wybrać? Jak dobrać odpowiedni zestaw instalacji solarnej? Czy solary to opłacalna inwestycja? Czy nadal istnieją dopłaty na zakup i instalację kolektorów słonecznych? Jaka jest żywotność solarów?

Chłodzenie wodami Motławy - projekt klimatyzacji i wentylacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Nowoczesny i nietuzinkowy obiekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprojektowany przez Studio Architektoniczne „Kwadrat”, niewątpliwie zostanie jednym z ciekawszych i znaczących punktów na mapie atrakcji turystycznych Trójmiasta. Plac przy pochyłej wieży, w zamyśle architektonicznym miał pozostać „czysty” w swojej formie, dlatego też w jego obrębie nie można było projektować praktycznie żadnych urządzeń technicznych. Z punktu widzenia projektu wentylacji i klimatyzacji, ogromny obiekt Muzeum stanowił nie lada wyzwanie, któremu udało się jednak sprostać. Dokonała tego grupa ambitnych projektantów firmy KliMaster z Gdańska (www.klimaster.pl).

Przetworniki wilgotności, temperatury i różnicy ciśnień do stref EX - Schischek

Schischek GmbH to producent komponentów automatyki do systemów HVAC, które mogą pracować w strefach zagrożonych wybuchem. Są to między innymi siłowniki ćwierćobrotowe (również ze sprężyną powrotną) do klap, przepustnic, siłowniki liniowe do zaworów, przetworniki pomiarowe (wilgotności, temperatury i różnicy ciśnień), czujniki dwustanowe (higrostaty, termostaty, presostaty, termostaty z kapilarą), różnego typu separatory do analogowych oraz binarnych czujników pasywnych. Wymienione komponenty, posiadające certyfikaty PTB, mogą pracować w obszarach Ex, w strefach 1, 2, 21 oraz 22, włączając gazy, pary, mgły oraz pyły.

Jak wymienić grzejniki w starym budownictwie?

Niesprawne i mało wydajne grzejniki to duży problem. Nie tylko nie stanowią gwarancji odpowiedniego ogrzania pomieszczeń, ale także cechują się małą efektywnością energetyczną. To z kolei powoduje wzrost kosztów ogrzewania i tym samym obciążenie naszego domowego budżetu.

KE w sprawie pomp ciepła: obliczenia OZE i SFP

Komisja Europejska w sprawie obliczania OZE i SPF dla pomp ciepła. Zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE minimalna wartość SPF dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5 aby energia została uznana za energię odnawialną.

KAWKA - dla poprawy jakości powietrza

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych, rozbudowy sieci ciepłowniczej, termomodrnizacji i likwidacji domowych kotłowni z piecami węglowymi. KAWKA - program z 400 mln zł dla ograniczenia smogu w miastach i poprawy jakości powietrza.

Termowizja dla branży HVACR

Zastosowanie termowizji w branży HVAC & R pozwala obiektywnie ocenić jakość wykonania instalacji oraz pomaga w udoskonaleniu rozwiązań projektowych i monitorowaniu procesów technologicznych i eksploatacji urządzeń. Dzięki badaniom termowizyjnym można skontrolować rzeczywisty stan techniczny instalacji HVACR, zlokalizować źródła wycieków z instalacji, mostki cieplne, oszacować koszty jej utrzymania lub remontu w kierunku przyszłych energooszczędności.

Klimakonwektory inwerterowe RHOSS

ELEKTRONIKA SA poleca: Klimakonwektory z inwerterem - nowoczesne technologie do instalacji w różnorodnych pomieszczeniach.