Technologia (Ogrzewnictwo)

Ile można zaoszczędzić na pompie ciepła?

Odpowiednio dobrany system grzewczy powinien zapewniać optymalną temperaturę przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Prognozy są obliczane przez specjalistów na podstawie szczegółowych danych. Chcąc jednak zobaczyć, na jakiego rzędu oszczędności możemy liczyć w związku z instalacją pompy ciepła, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora. Wybierając pompę ciepła, musimy przede wszystkim dostosować jej wydajność do faktycznego zapotrzebowania energetycznego budynku. Liczne przykłady pokazują, że zarówno urządzenie o zbyt słabej mocy, jak i zbyt dużej będzie generowało niepotrzebne straty. Producenci urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii chcąc ułatwić potencjalnym użytkownikom oszacowanie korzyści płynących z ekologicznych instalacji, zamieszczają na swoich stronach internetowych proste aplikacje, które pozwalają zrobić to we własnym zakresie.

Nadmiar wilgoci i metody jej usuwania - cz. I

Wilgoć, to popularne określenie wody zawartej w powietrzu, której zawartość (wilgotność) podaje się zwykle w jednostkach względnych, przyjmując za 100% maksymalną koncentrację pary wodnej, od której w danych warunkach rozpoczyna się jej skraplanie. Może ona występować w postaci aerozolu lub pary wodnej. W naszym klimacie średnia wilgotność utrzymuje się na poziomie 67,5% do 75%.

Łączenie rur bez lutowania w chłodnictwie i klimatyzacji - metoda Vulkan-Lokring

Uciążliwe lutowanie lub spawanie przy łączeniu rur jest niekomfortowe, a przy niektórych czynnikach nawet niebezpieczne. Każde lutowanie wiąże się z czasochłonną pracą. Dlatego warto zainteresować się idealnym rozwiązaniem dla serwisantów chłodnictwa i klimatyzacji – łączenie rurek metodą Vulkan Lokring – bez lutowania. Połączenia Vulkan Lokring są czyste, bezpieczne i szybkie.

Lodówka

Kiedy powstała lodówka? Jak działa lodówka? Informacja dla dzieci i... nie tylko

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja - na zdrowie? Nieco inaczej o klimatyzacji na stronach portalu HVACR.pl - z medycznego punktu widzenia.  

Klimatyzacja hal basenowych

Projektując halę basenową i basen należy kompleksowo rozpatrywać zjawiska związane z uzdatnianiem wody w basenie oraz powietrza w hali. Parametry powietrza hali basenowej tj. wilgotność i temperatura ściśle wiążą się z temperaturą wody basenowej. Ważne jest więc dobranie urządzenia klimatyzacyjnego dla zachowania odpowiednich parametrów powietrza w hali basenowej, oszczędności energii oraz dobrego samopoczucia użytkowników. Problemy te muszą zostać rozwiązane na etapie projektowania hali, aby koszty energetyczne nie przekroczyły dopuszczalnej wartości, a zimne powietrze i pokryte parą szyby okienne nie pozwalały cieszyć się kąpielą. Łączy się to z prawidłowo zaprojektowaną klimatyzacją hali basenowej.

Czy pracownicy mogą wnioskować o zakup klimatyzatora?

Kiedy wniosek o zakup klimatyzatora złożony przez pracowników biurowych do pracodawcy jest uzasadniony? Czy wskazanie w uzasadnieniu na zbliżające się letnie upały wystarczy i czy pracodawca musi uwzględnić taką prośbę?

Jonizacja powietrza

Zapotrzebowanie na jakość powietrza pomieszczeń, zwłaszcza, gdy związane jest to z długim przebywaniem pracujących i mieszkających w nich osób, stawia coraz wyższe wymagania urządzeniom klimatyzacyjnym. Coraz częściej stosowane są w klimatyzatorach rozwiązania umożliwiające jonizację powietrza. Ważne jest, żeby wiedzieć w jakim stopniu emitowanie jonów ujemnych ma znaczenie dla zdrowia i poprawy samopoczucia. Właściwe jest też rozeznanie w jakim stopniu ubogie w jony powietrze biur i mieszkań może wywołać u nas uczucie niepokoju, zły nastrój. W dalszej mierze może to mieć wpływ na mniejszą wydajność pracy a nawet przyczyniać się do wywołania ryzyka infekcji dróg oddechowych. W otaczającym nas powietrzu i w naszym otoczeniu jony istnieją nieprzerwanie, lecz zmiany w ich koncentracji tj. ilość molekuł naładowanych ujemnie do naładowanych dodatnio może mieć istotny wpływ na organizmy żywe.

Komfort cieplny w kościele

Jak zapewnić warunki komfortu ludziom w kościele? Ogrzewanie i wentylacja w kościołach.

Kolektor słoneczny - jaki wybrać? Płaski czy próżniowy?

Jak rozpoznać dobry kolektor słoneczny? Jak kupujący – w zdecydowanej większości laik – ma stwierdzić, iż kupowane przez niego urządzenie jest dobrej jakości, a instalator zapewnia poprawne i niezawodne zamontowanie systemu? Czym ma się kierować aby zapewnić sobie niezawodną, efektywną energetycznie i długą eksploatację?

Inwestycja w gruntową pompę ciepła - co warto wiedzieć?

Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, warto uwzględnić instalację już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu nie tylko zapewnimy jej odpowiednią wydajność, ale także zmniejszymy koszt inwestycji. Co warto wiedzieć o źródłach energii i jak zredukować zbędne wydatki?