Technologia (Ogrzewnictwo)

Gruntowe wymienniki ciepła GWC - czy warto?

Często do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem proponuje się gruntowy wymiennik ciepła. Co to za urządzenie i jakie zadanie ma spełniać? Czy warto zainwestować w niego dodatkowych kilka tysięcy złotych? Zanim zdecydujesz, przeczytaj...

ESEER - sposób określania wydajności wytwornic wody lodowej

ESEER (Eurovent Standard 6-C003-2006) obowiązuje od czerwca 2006 wszystkich wytwórców agregatów wody lodowej, którzy poddają swoje wyroby certyfikacji Eurovent. Oznacza to, że klasyfikacja EER została zastąpiona ESEER, przy czym istnieje 7 klas wydajności od A (najwyższa wartość ESEER) do G (najniższa wartość ESEER). O ile dotychczas rozstrzygająca była wydajność przy pełnym obciążeniu, to obecnie uwzględnia się także pracę urządzeń w warunkach obciążenia częściowego.

Efekt Coanda

Efekt Coanda - zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień gazu lub płynu ma tendencje do przylegania do najbliżej znajdującej się powierzchni np. ściany lub innej przegrody.  

Mapa geotermalna Polski

Mapa temperatur zasobów geotermalnych Polski na głębokości 3000 m wg prof. J. Sokołowskiego i innych (1987-2008).

System BIG FOOT - ramy, podpory i podstawy montażowe

System Big Foot został zaprojektowany do wspomagania instalacji wszelkiego typu urządzeń na płaskich dachach budynków. Stanowi bezpieczny sposób posadowienia urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich związanych z nimi instalacji.

Co to jest higrometr?

Higrometr - jest to przyrząd służący do wyznaczania zawartości wilgoci w powietrzu czyli pomiaru wilgotności powietrza. Nazwa pochodzi od z greckiego słowa hygros oznaczającego "wilgotny, mokry".

Co kominek ogrzeje?

W ostatnich latach możemy zauważyć stale rosnące zainteresowanie kominkami, które coraz częściej są budowane nie z racji swych walorów zdobniczych, ale głównie użytkowych jako jedno z najtańszych źródeł ogrzewania pomieszczeń. Stają się obecnie niemalże standardowym elementem wyposażenia w domach jednorodzinnych z tej racji, że drewno jest najtańszym dostępnym paliwem. Ponad 90% budowanych obecnie kominków to kominki z zamkniętą komora spalania, gdzie zastosowanie wkładu grzewczego daje znaczny wzrost sprawności spalania z 20% do ponad 70% (porównywalny z kotłami na paliwo stałe: węgiel, miał).

Płomień, który nie tylko grzeje - absorpcyjne urządzenia firmy ROBUR

Urządzenia absorpcyjne znane są już od dawna, zanim jeszcze zaczęto stosować na szeroką skalę urządzenia sprężarkowe. W dawnych czasach wykonanie dobrej jakości i bezawaryjnej sprężarki było bardzo trudne i kosztowne. Sprężarki często wymagały remontów i były awaryjne. Rozwój technologii, materiałów oraz czynników chłodniczych doprowadził do szybkiego rozwoju urządzeń sprężarkowych. Dziś każdy z nas ma w swoim domu lodówkę, która jest klasycznym przykładem sprężarkowego urządzenia chłodniczego. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w którym żyjemy, wzrost kosztów energii, a także fakt, że doskonałej sprężarki nie da się wykonać i jej żywotność jest wciąż ograniczona, sprawiły, że zainteresowanie urządzeniami absorpcyjnymi jest coraz większe. Również tutaj rozwój techniki umożliwił zbudowanie jeszcze doskonalszych urządzeń.

Wentylacja mechaniczna i pompa ciepła w jednym urządzeniu - zalety i korzyści

Właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń odpowiada nie tylko za poziom komfortu i dobre samopoczucie domowników, ale także za ich zdrowie. Jakość powietrza może mieć również wpływ na stan techniczny budynku. Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu, nie wystarczy tradycyjne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Spowoduje ono jedynie straty energii, nie zapewni zaś odpowiedniej jakości powietrza, która wynika przede wszystkim z jego wymiany. Optymalnym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna pomieszczeń z odzyskiem powyżej 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku dzięki zastosowaniu rekuperatorów o najwyższej sprawności.  

Aspekt techniczno-ekonomiczny odzysku ciepła w instalacjach chłodniczych

W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost cen nośników energii. Połączone jest to z licznymi debatami dotyczącymi konieczności skuteczniejszej ochrony środowiska i jego naturalnych zasobów. Wszystko to skłania do poszukiwania rozwiązań służących lepszemu wykorzystaniu energii, minimalizowaniu jej strat i związanych z nimi dodatkowych kosztów.