Technologia

Nielegalne czynniki chłodnicze w Polsce: przemyt R22 i fałszywy R134a

Przemyt zawsze był, jest i pewnie będzie – bo pokusa finansowa może być bardzo silna… Kilkanaście lat temu, gdy wycofywano z użycia CFC, to w statystykach nielegalnego wprowadzania do obrotu – przemyt czynnika R12 do Stanów Zjednoczonych plasował się na drugim miejscu pod względem wartości, zaraz za narkotykami. Dzisiaj skala problemu stosowania nielegalnych czynników chłodniczych jest nieporównywalnie mniejsza, lecz wciąż występuje zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Klimatyzatory GALANZ - najtańsze splity na rynku

Klimatyzatory mają za zadanie utrzymanie parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia na określonym poziomie komfortu cieplnego, niezależnie od parametrów powietrza na zewnątrz. Ponadto zapewniają oczyszczanie i odwilżanie powietrza.

Kriogenika w zastosowaniach przemysłowych, medycznych i badawczych

W niskich temperaturach ulegają zmianie liczne własności materiałów w tym biologicznych. Obecnie technologie kriogeniczne stają się szeroko stosowane zarówno w przemyśle jak medycynie, rolnictwie, przetwórstwie spożywczym i badaniach naukowych. Pokażemy, w jaki sposób w temperaturach kriogenicznych zmieniają się własności materiałów i jak można praktycznie wykorzystać technologie kriogeniczne w różnych dziedzinach. Szczególna uwagę zwrócimy na przemysł gazów technicznych, zastosowania medyczne, przetwórstwo i konserwacje żywności oraz badania naukowe. Omówimy niektóre perspektywiczne zastosowania kriogeniki i nadprzewodnictwa, nad którymi obecnie prowadzone są prace badawcze.  

Komory chłodnicze - komory mroźnicze

W artykule przedstawiono podstawowe informacje na temat komór chłodniczych. Dokonano ich klasyfikacji oraz opisano zasady i wymagania techniczne zapewniające właściwe warunki przechowywania produktów w komorze. Podano m.in. sposób obliczenia współczynnika k dla przegród zimnochronnych, a także zalecane grubości izolacji ze styropianu i pianki poliuretanowej.  

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja - na zdrowie? Nieco inaczej o klimatyzacji na stronach portalu HVACR.pl - z medycznego punktu widzenia.  

Klimatyzacja hal basenowych

Projektując halę basenową i basen należy kompleksowo rozpatrywać zjawiska związane z uzdatnianiem wody w basenie oraz powietrza w hali. Parametry powietrza hali basenowej tj. wilgotność i temperatura ściśle wiążą się z temperaturą wody basenowej. Ważne jest więc dobranie urządzenia klimatyzacyjnego dla zachowania odpowiednich parametrów powietrza w hali basenowej, oszczędności energii oraz dobrego samopoczucia użytkowników. Problemy te muszą zostać rozwiązane na etapie projektowania hali, aby koszty energetyczne nie przekroczyły dopuszczalnej wartości, a zimne powietrze i pokryte parą szyby okienne nie pozwalały cieszyć się kąpielą. Łączy się to z prawidłowo zaprojektowaną klimatyzacją hali basenowej.

Czy pracownicy mogą wnioskować o zakup klimatyzatora?

Kiedy wniosek o zakup klimatyzatora złożony przez pracowników biurowych do pracodawcy jest uzasadniony? Czy wskazanie w uzasadnieniu na zbliżające się letnie upały wystarczy i czy pracodawca musi uwzględnić taką prośbę?

Jonizacja powietrza

Zapotrzebowanie na jakość powietrza pomieszczeń, zwłaszcza, gdy związane jest to z długim przebywaniem pracujących i mieszkających w nich osób, stawia coraz wyższe wymagania urządzeniom klimatyzacyjnym. Coraz częściej stosowane są w klimatyzatorach rozwiązania umożliwiające jonizację powietrza. Ważne jest, żeby wiedzieć w jakim stopniu emitowanie jonów ujemnych ma znaczenie dla zdrowia i poprawy samopoczucia. Właściwe jest też rozeznanie w jakim stopniu ubogie w jony powietrze biur i mieszkań może wywołać u nas uczucie niepokoju, zły nastrój. W dalszej mierze może to mieć wpływ na mniejszą wydajność pracy a nawet przyczyniać się do wywołania ryzyka infekcji dróg oddechowych. W otaczającym nas powietrzu i w naszym otoczeniu jony istnieją nieprzerwanie, lecz zmiany w ich koncentracji tj. ilość molekuł naładowanych ujemnie do naładowanych dodatnio może mieć istotny wpływ na organizmy żywe.

Komfort cieplny w kościele

Jak zapewnić warunki komfortu ludziom w kościele? Ogrzewanie i wentylacja w kościołach.

Kolektor słoneczny - jaki wybrać? Płaski czy próżniowy?

Jak rozpoznać dobry kolektor słoneczny? Jak kupujący – w zdecydowanej większości laik – ma stwierdzić, iż kupowane przez niego urządzenie jest dobrej jakości, a instalator zapewnia poprawne i niezawodne zamontowanie systemu? Czym ma się kierować aby zapewnić sobie niezawodną, efektywną energetycznie i długą eksploatację?

Inwestycja w gruntową pompę ciepła - co warto wiedzieć?

Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, warto uwzględnić instalację już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu nie tylko zapewnimy jej odpowiednią wydajność, ale także zmniejszymy koszt inwestycji. Co warto wiedzieć o źródłach energii i jak zredukować zbędne wydatki?  

Gruntowe wymienniki ciepła GWC - czy warto?

Często do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem proponuje się gruntowy wymiennik ciepła. Co to za urządzenie i jakie zadanie ma spełniać? Czy warto zainwestować w niego dodatkowych kilka tysięcy złotych? Zanim zdecydujesz, przeczytaj...

ESEER - sposób określania wydajności wytwornic wody lodowej

ESEER (Eurovent Standard 6-C003-2006) obowiązuje od czerwca 2006 wszystkich wytwórców agregatów wody lodowej, którzy poddają swoje wyroby certyfikacji Eurovent. Oznacza to, że klasyfikacja EER została zastąpiona ESEER, przy czym istnieje 7 klas wydajności od A (najwyższa wartość ESEER) do G (najniższa wartość ESEER). O ile dotychczas rozstrzygająca była wydajność przy pełnym obciążeniu, to obecnie uwzględnia się także pracę urządzeń w warunkach obciążenia częściowego.