Technologia

Czy pracownicy mogą wnioskować o zakup klimatyzatora?

Kiedy wniosek o zakup klimatyzatora złożony przez pracowników biurowych do pracodawcy jest uzasadniony? Czy wskazanie w uzasadnieniu na zbliżające się letnie upały wystarczy i czy pracodawca musi uwzględnić taką prośbę?

Jonizacja powietrza

Zapotrzebowanie na jakość powietrza pomieszczeń, zwłaszcza, gdy związane jest to z długim przebywaniem pracujących i mieszkających w nich osób, stawia coraz wyższe wymagania urządzeniom klimatyzacyjnym. Coraz częściej stosowane są w klimatyzatorach rozwiązania umożliwiające jonizację powietrza. Ważne jest, żeby wiedzieć w jakim stopniu emitowanie jonów ujemnych ma znaczenie dla zdrowia i poprawy samopoczucia. Właściwe jest też rozeznanie w jakim stopniu ubogie w jony powietrze biur i mieszkań może wywołać u nas uczucie niepokoju, zły nastrój. W dalszej mierze może to mieć wpływ na mniejszą wydajność pracy a nawet przyczyniać się do wywołania ryzyka infekcji dróg oddechowych. W otaczającym nas powietrzu i w naszym otoczeniu jony istnieją nieprzerwanie, lecz zmiany w ich koncentracji tj. ilość molekuł naładowanych ujemnie do naładowanych dodatnio może mieć istotny wpływ na organizmy żywe.

Komfort cieplny w kościele

Jak zapewnić warunki komfortu ludziom w kościele? Ogrzewanie i wentylacja w kościołach.

Kolektor słoneczny - jaki wybrać? Płaski czy próżniowy?

Jak rozpoznać dobry kolektor słoneczny? Jak kupujący – w zdecydowanej większości laik – ma stwierdzić, iż kupowane przez niego urządzenie jest dobrej jakości, a instalator zapewnia poprawne i niezawodne zamontowanie systemu? Czym ma się kierować aby zapewnić sobie niezawodną, efektywną energetycznie i długą eksploatację?

Inwestycja w gruntową pompę ciepła - co warto wiedzieć?

Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, warto uwzględnić instalację już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu nie tylko zapewnimy jej odpowiednią wydajność, ale także zmniejszymy koszt inwestycji. Co warto wiedzieć o źródłach energii i jak zredukować zbędne wydatki?  

Gruntowe wymienniki ciepła GWC - czy warto?

Często do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem proponuje się gruntowy wymiennik ciepła. Co to za urządzenie i jakie zadanie ma spełniać? Czy warto zainwestować w niego dodatkowych kilka tysięcy złotych? Zanim zdecydujesz, przeczytaj...

ESEER - sposób określania wydajności wytwornic wody lodowej

ESEER (Eurovent Standard 6-C003-2006) obowiązuje od czerwca 2006 wszystkich wytwórców agregatów wody lodowej, którzy poddają swoje wyroby certyfikacji Eurovent. Oznacza to, że klasyfikacja EER została zastąpiona ESEER, przy czym istnieje 7 klas wydajności od A (najwyższa wartość ESEER) do G (najniższa wartość ESEER). O ile dotychczas rozstrzygająca była wydajność przy pełnym obciążeniu, to obecnie uwzględnia się także pracę urządzeń w warunkach obciążenia częściowego.

Efekt Coanda

Efekt Coanda - zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień gazu lub płynu ma tendencje do przylegania do najbliżej znajdującej się powierzchni np. ściany lub innej przegrody.  

Mapa geotermalna Polski

Mapa temperatur zasobów geotermalnych Polski na głębokości 3000 m wg prof. J. Sokołowskiego i innych (1987-2008).

Dobór wentylatora - praktyczne wskazówki

Dobór wentylatora jest zagadnieniem dosyć złożonym, zaś właściwe wyliczenie oporów jest istotne ze względu na poprawność pracy całej instalacji.

System BIG FOOT - ramy, podpory i podstawy montażowe

System Big Foot został zaprojektowany do wspomagania instalacji wszelkiego typu urządzeń na płaskich dachach budynków. Stanowi bezpieczny sposób posadowienia urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich związanych z nimi instalacji.