Technologia

Gruntowe wymienniki ciepła GWC - czy warto?

Często do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem proponuje się gruntowy wymiennik ciepła. Co to za urządzenie i jakie zadanie ma spełniać? Czy warto zainwestować w niego dodatkowych kilka tysięcy złotych? Zanim zdecydujesz, przeczytaj...

ESEER - sposób określania wydajności wytwornic wody lodowej

ESEER (Eurovent Standard 6-C003-2006) obowiązuje od czerwca 2006 wszystkich wytwórców agregatów wody lodowej, którzy poddają swoje wyroby certyfikacji Eurovent. Oznacza to, że klasyfikacja EER została zastąpiona ESEER, przy czym istnieje 7 klas wydajności od A (najwyższa wartość ESEER) do G (najniższa wartość ESEER). O ile dotychczas rozstrzygająca była wydajność przy pełnym obciążeniu, to obecnie uwzględnia się także pracę urządzeń w warunkach obciążenia częściowego.

Efekt Coanda

Efekt Coanda - zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień gazu lub płynu ma tendencje do przylegania do najbliżej znajdującej się powierzchni np. ściany lub innej przegrody.  

Mapa geotermalna Polski

Mapa temperatur zasobów geotermalnych Polski na głębokości 3000 m wg prof. J. Sokołowskiego i innych (1987-2008).

Dobór wentylatora - praktyczne wskazówki

Dobór wentylatora jest zagadnieniem dosyć złożonym, zaś właściwe wyliczenie oporów jest istotne ze względu na poprawność pracy całej instalacji.

System BIG FOOT - ramy, podpory i podstawy montażowe

System Big Foot został zaprojektowany do wspomagania instalacji wszelkiego typu urządzeń na płaskich dachach budynków. Stanowi bezpieczny sposób posadowienia urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich związanych z nimi instalacji.

Filtry do instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych firmy GAR

Filtr odwadniająco-odkwaszający ma za zadanie osuszać instalację chłodniczą, przechwytywać cząstki stałe i zanieczyszczenia pozostałe po procesie lutowania oraz chronić instalację przed kwasami, jakie mogą powstać w trakcie pracy urządzenia.

Dmuchawy bocznokanałowe SC, DSC

We wszystkich gałęziach przemysłu, oprócz stosunkowo prostych wentylatorów spełniających funkcję urządzeń dostarczających świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, wykorzystuje się także wentylatory o znacznym stopniu skomplikowania konstrukcyjnego i nierzadko dużych rozmiarach, spełniające funkcje ważnych maszyn technologicznych. Jedną z takich grup stanowią dmuchawy bocznokanałowe (peryferalne) SC/DSC, które wytwarzają wysokie przyrosty ciśnienia w stosunku do małych strumieni. Najczęściej okazuje się, że jest to najbardziej opłacalna metoda tworzenia nad lub podciśnienia.

Dlaczego stosuje się chłodnie wentylatorowe, czyli chłodzenie mokre?

Chłodnie wentylatorowe są najbardziej wydajnymi, posiadającymi największą sprawność urządzeniami do chłodzenia wody obiegowej dla instalacji technologicznych i przemysłowych oraz klimatyzacyjnych. W porównaniu do innych systemów stanowią one energooszczędne i niezawodne, a przy tym ekologiczne źródło chłodu.

Co to jest higrometr?

Higrometr - jest to przyrząd służący do wyznaczania zawartości wilgoci w powietrzu czyli pomiaru wilgotności powietrza. Nazwa pochodzi od z greckiego słowa hygros oznaczającego "wilgotny, mokry".

Co kominek ogrzeje?

W ostatnich latach możemy zauważyć stale rosnące zainteresowanie kominkami, które coraz częściej są budowane nie z racji swych walorów zdobniczych, ale głównie użytkowych jako jedno z najtańszych źródeł ogrzewania pomieszczeń. Stają się obecnie niemalże standardowym elementem wyposażenia w domach jednorodzinnych z tej racji, że drewno jest najtańszym dostępnym paliwem. Ponad 90% budowanych obecnie kominków to kominki z zamkniętą komora spalania, gdzie zastosowanie wkładu grzewczego daje znaczny wzrost sprawności spalania z 20% do ponad 70% (porównywalny z kotłami na paliwo stałe: węgiel, miał).

CLIMAVER - szybko, cicho, oszczędnie

Technologia wykonywania przewodów powietrznych z płyt z włókna szklanego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest doskonalona oraz rozpowszechniana na całym świecie od około 50 lat. Technologia ta ze względu na swe liczne zalety wypiera tradycyjne systemy blaszane. W Polsce od kilku lat dostępne są płyty z włókna szklanego Climaver produkcji Saint - Gobain Isover z Hiszpanii. Importerem i dystrybutorem płyt jest firma BH-Res z Rzeszowa.

Brak wiedzy utrudnia szersze zastosowanie amoniaku

Dyskusje wśród fachowców na temat amoniaku najczęściej sprowadzają się do porównań jego własności termodynamicznych z innymi czynnikami chłodniczymi. Amoniak jest z reguły uznawany za najlepszą alternatywę dla danych warunków w przestrzeni chłodzonej.