Technologia

System BIG FOOT - ramy, podpory i podstawy montażowe

System Big Foot został zaprojektowany do wspomagania instalacji wszelkiego typu urządzeń na płaskich dachach budynków. Stanowi bezpieczny sposób posadowienia urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz wszelkich związanych z nimi instalacji.

Filtry do instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych firmy GAR

Filtr odwadniająco-odkwaszający ma za zadanie osuszać instalację chłodniczą, przechwytywać cząstki stałe i zanieczyszczenia pozostałe po procesie lutowania oraz chronić instalację przed kwasami, jakie mogą powstać w trakcie pracy urządzenia.

Dmuchawy bocznokanałowe SC, DSC

We wszystkich gałęziach przemysłu, oprócz stosunkowo prostych wentylatorów spełniających funkcję urządzeń dostarczających świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, wykorzystuje się także wentylatory o znacznym stopniu skomplikowania konstrukcyjnego i nierzadko dużych rozmiarach, spełniające funkcje ważnych maszyn technologicznych. Jedną z takich grup stanowią dmuchawy bocznokanałowe (peryferalne) SC/DSC, które wytwarzają wysokie przyrosty ciśnienia w stosunku do małych strumieni. Najczęściej okazuje się, że jest to najbardziej opłacalna metoda tworzenia nad lub podciśnienia.

Dlaczego stosuje się chłodnie wentylatorowe, czyli chłodzenie mokre?

Chłodnie wentylatorowe są najbardziej wydajnymi, posiadającymi największą sprawność urządzeniami do chłodzenia wody obiegowej dla instalacji technologicznych i przemysłowych oraz klimatyzacyjnych. W porównaniu do innych systemów stanowią one energooszczędne i niezawodne, a przy tym ekologiczne źródło chłodu.

Co to jest higrometr?

Higrometr - jest to przyrząd służący do wyznaczania zawartości wilgoci w powietrzu czyli pomiaru wilgotności powietrza. Nazwa pochodzi od z greckiego słowa hygros oznaczającego "wilgotny, mokry".

Co kominek ogrzeje?

W ostatnich latach możemy zauważyć stale rosnące zainteresowanie kominkami, które coraz częściej są budowane nie z racji swych walorów zdobniczych, ale głównie użytkowych jako jedno z najtańszych źródeł ogrzewania pomieszczeń. Stają się obecnie niemalże standardowym elementem wyposażenia w domach jednorodzinnych z tej racji, że drewno jest najtańszym dostępnym paliwem. Ponad 90% budowanych obecnie kominków to kominki z zamkniętą komora spalania, gdzie zastosowanie wkładu grzewczego daje znaczny wzrost sprawności spalania z 20% do ponad 70% (porównywalny z kotłami na paliwo stałe: węgiel, miał).

CLIMAVER - szybko, cicho, oszczędnie

Technologia wykonywania przewodów powietrznych z płyt z włókna szklanego wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest doskonalona oraz rozpowszechniana na całym świecie od około 50 lat. Technologia ta ze względu na swe liczne zalety wypiera tradycyjne systemy blaszane. W Polsce od kilku lat dostępne są płyty z włókna szklanego Climaver produkcji Saint - Gobain Isover z Hiszpanii. Importerem i dystrybutorem płyt jest firma BH-Res z Rzeszowa.

Brak wiedzy utrudnia szersze zastosowanie amoniaku

Dyskusje wśród fachowców na temat amoniaku najczęściej sprowadzają się do porównań jego własności termodynamicznych z innymi czynnikami chłodniczymi. Amoniak jest z reguły uznawany za najlepszą alternatywę dla danych warunków w przestrzeni chłodzonej.

Problemy doboru wentylatorów do instalacji wentylacyjnej

Jednym z często występujących problemów przy modernizacji instalacji wentylacyjnych jest konieczność zwiększenia ilości powietrza wentylacyjnego. Problem ten rozwiązywany może być trzema metodami: 1. przez zwiększenie liczby obrotów wentylatora, 2. przez zainstalowanie dodatkowego wentylatora, 3. przez wymianę wentylatora na większy. Zastosowanie każdej z tych metod wymaga indywidualnej i wszechstronnej oceny przedsięwzięcia oraz znajomości wszystkich elementów wpływających na jego efektywność.

Płomień, który nie tylko grzeje - absorpcyjne urządzenia firmy ROBUR

Urządzenia absorpcyjne znane są już od dawna, zanim jeszcze zaczęto stosować na szeroką skalę urządzenia sprężarkowe. W dawnych czasach wykonanie dobrej jakości i bezawaryjnej sprężarki było bardzo trudne i kosztowne. Sprężarki często wymagały remontów i były awaryjne. Rozwój technologii, materiałów oraz czynników chłodniczych doprowadził do szybkiego rozwoju urządzeń sprężarkowych. Dziś każdy z nas ma w swoim domu lodówkę, która jest klasycznym przykładem sprężarkowego urządzenia chłodniczego. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w którym żyjemy, wzrost kosztów energii, a także fakt, że doskonałej sprężarki nie da się wykonać i jej żywotność jest wciąż ograniczona, sprawiły, że zainteresowanie urządzeniami absorpcyjnymi jest coraz większe. Również tutaj rozwój techniki umożliwił zbudowanie jeszcze doskonalszych urządzeń.

Olej w instalacjach sprężarkowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

W artykule poddano analizie rolę oleju w instalacjach sprężarkowych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Przedstawiono wymagania stawiane nowoczesnym sprężarkowym olejom chłodniczym. Zwrócono uwagę na zjawisko występowania obszarów ograniczonej mieszalności oleju z czynnikami chłodniczymi. Przedstawiono krótką charakterystykę olejów stosowanych w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej, w zależności od rodzaju zastosowanego czynnika obiegowego z uwzględnieniem olejów do instalacji pracujących z naturalnymi czynnikami obiegowymi – propanem oraz izobutanem. Zestawiono własności wybranych olejów chłodniczych, jak również przedstawiono zalecenia producentów sprężarek odnośnie stosowania poszczególnych olejów.

Oprzyrządowanie pomiarowe instalacji chłodniczych

Oprzyrządowanie pomiarowe pełni funkcje kontrolne działania urządzeń i instalacji chłodniczych. Pozwala ono na bieżącą obserwację pracy urządzeń regulacyjnych i zabezpieczających w układzie chłodniczym. Aparatura pomiarowa, obok swoich normalnych zadań, może sygnalizować przekroczenie zadanych nastaw parametrów przemian termodynamicznych zachodzących w obiegu chłodniczym, a także sterować w trybie załącz-wyłącz pracą urządzeń np. poprzez termostat kontaktowy. Wskazania aparatury pomiarowej zamontowanej na instalacji chłodniczej mogą być pierwszym symptomem nieprawidłowości działania układu.

Wentylacja mechaniczna i pompa ciepła w jednym urządzeniu - zalety i korzyści

Właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń odpowiada nie tylko za poziom komfortu i dobre samopoczucie domowników, ale także za ich zdrowie. Jakość powietrza może mieć również wpływ na stan techniczny budynku. Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu, nie wystarczy tradycyjne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Spowoduje ono jedynie straty energii, nie zapewni zaś odpowiedniej jakości powietrza, która wynika przede wszystkim z jego wymiany. Optymalnym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna pomieszczeń z odzyskiem powyżej 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku dzięki zastosowaniu rekuperatorów o najwyższej sprawności.  

Aspekt techniczno-ekonomiczny odzysku ciepła w instalacjach chłodniczych

W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost cen nośników energii. Połączone jest to z licznymi debatami dotyczącymi konieczności skuteczniejszej ochrony środowiska i jego naturalnych zasobów. Wszystko to skłania do poszukiwania rozwiązań służących lepszemu wykorzystaniu energii, minimalizowaniu jej strat i związanych z nimi dodatkowych kosztów.