Niewidzialny komfort - stropy chłodząco-grzewcze Uponor TABS

Budynki użyteczności publicznej powinny być wyposażone w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Koszty budowy i eksploatacji takiego obiektu można znacznie zmniejszyć, stosując zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych TABS. Niewidoczne i bezgłośnie działające rozwiązanie zapewnia energooszczędność i poprawę komfortu termicznego przy maksimum swobody aranżacyjnej.

Projektanci poszukują coraz wydajniejszych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia, które zagwarantują jednocześnie oszczędność energii oraz zdrowszy mikroklimat w budynkach. Stropy chłodzące / grzewcze Uponor TABS wnoszą całkiem nową jakość w dziedzinie projektowania instalacji w obiektach wielokondygnacyjnych. Wbudowane w konstrukcje stropów rury z przepływającą wodą wykorzystują masę termiczną budynku do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu, a przy tym stworzyć przyjazne dla zdrowia otoczenie, wolne od szumów, wzbijającego się kurzu i nieprzyjemnego ruchu zimnego powietrza. Dzięki całkowitej integracji z budynkiem stropy TABS dają ponadto maksymalną wolność projektowania przestrzeni.

Systemy stropów chłodzących/grzewczych TABS idealnie współpracują ze źródłami energii pochodzącej z gruntu. Fot. Uponor

Systemy stropów chłodzących/grzewczych
TABS idealnie współpracują ze źródłami
energii pochodzącej z gruntu. Fot. Uponor

Z myślą o zrównoważonym budownictwie

Zintegrowany system stropów TABS w dużej mierze przejmuje funkcje tradycyjnych instalacji ogrzewania i chłodzenia, dlatego pozwala ograniczyć liczbę uciążliwych grzejników czy klimatyzatorów. W nocy schładza budynek, natomiast w ciągu dnia odbiera ciepło w nim zmagazynowane. Jego dużą zaletą są niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania (temperatury grzewcze od 18 do 28°C), natomiast wysokie dla chłodzenia. Pozwala to na zwiększenie wydajności źródeł chłodu (i ciepła) oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z wytycznymi projektowymi dla budynków ekologicznych. Dzięki temu doskonale wpisuje się on w zasady obowiązujące w programach LEED, BREEAM czy DGNB. Rozwiązanie to jest dedykowane zwłaszcza budynkom z termoizolowanymi przegrodami i odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Badania przeprowadzone na obiekcie biurowym o łącznej powierzchni 1000 m2 wyposażonym w stropy TABS wykazały, że zapewniają one roczne oszczędności na poziomie od 12 aż do 31% w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami w postaci klimatyzacji konwekcyjnej, klimakonwektorów, wentylacji wyporowej i belek chłodzących o podobnej wydajności. System TABS nie wymaga przy tym konserwacji oraz eliminuje potrzebę montażu sufitów podwieszanych.


Zdrowy sposób na komfort termiczny

Większość czasu przebywamy w miejscu pracy, dlatego właściwie zaprojektowane instalacje grzewczo-chłodzące i instalacje wentylacji to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Płaszczyznowe chłodzenie i ogrzewanie daje efekt łagodnego przekazywania ciepła, bez wzbijania powietrza i kurzu. Dzięki temu zapobiega występowaniu objawów alergii i chorób układu oddechowego. Bezgłośnie działający system TABS znacząco wpływa na poprawienie komfortu pracy, pozwalając na pełne skupienie. Kompleksowe rozwiązanie jest dostępne aż w 12 wersjach, dobieranych w zależności od indywidualnego projektu i oczekiwanych efektów działania, w tym system o szybkiej reakcji CONTEC ON, system puszek termicznych CONTEC TS umożliwiający podłączanie paneli chłodzących czy system ogrzewania i chłodzenia podłogowego, zapewniający idealny komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.

Nocą stropy schładzają budynek,  a w ciągu dnia odbierają ciepło  w nim zmagazynowane. Fot. Uponor

Nocą stropy schładzają budynek,  a w ciągu dnia odbierają ciepło  w nim zmagazynowane. Fot. Uponor

Nocą stropy schładzają budynek,
a w ciągu dnia odbierają ciepło
w nim zmagazynowane. Fot. Uponor

Do pobrania: katalog produktów Uponor 2013

O firmie Uponor:
Firma Uponor jest wiodącym światowym dostawcą instalacji wodociągowych i grzejnikowych oraz ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego dla budynków mieszkalnych, publicznych, przemysłowych, biurowych oraz usługowo-handlowych. Misją firmy jest poprawa warunków życia ludzi na świecie poprzez opracowywanie wydajnych i uniwersalnych systemów klimatyzacji pomieszczeń oraz instalacji wodociągowych, zapewniających zupełnie nowy poziom komfortu i przyczyniających się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego.
Firma zatrudnia obecnie 3 200 pracowników w około 30 krajach. Posiada 9 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Rozbudowana sieć dystrybucji obejmuje 100 krajów świata. Źródłem przewagi konkurencyjnej firmy Uponor jest jej długoletnie doświadczenie w obsłudze klientów z sektora budownictwa mieszkalnego, handlowo-usługowego i infrastruktury, a także umiejętność profesjonalnego spełniania rygorystycznych wymagań odbiorców. Dzięki ciągłej współpracy z projektantami, instalatorami, głównymi wykonawcami, inspektorami nadzoru budowlanego i architektami, klienci firmy Uponor mają dostęp do doskonałej oferty z rozwiązaniami na miarę potrzeb. www.uponor.pl