Informacja prasowa - Ottawa, 11.02.2020 r. - Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku wybuchu Coronavirusa 2019-CoV wzrosła do ponad 1000. Chiny informują, że na świecie jest obecnie ponad 42 000 potwierdzonych przypadków. Na szybkość przenoszenia z człowieka na człowieka wpływ mają warunki wewnętrzne.

Minęło siedem dramatycznych tygodni, odkąd chińskie władze ds. zdrowia poinformowały Światową Organizację Zdrowia o Coronavirusie 2019-CoV. Koronawirus jest ściśle związany z wirusem SARS. Laboratoria były w stanie wykorzystać te informacje do opracowania testów w celu wykrycia wirusa. Może on powodować objawy grypopodobne, takie jak kaszel i trudności w oddychaniu. Ciężkie zapalenie płuc może prowadzić do śmierci. 

„Badano czasy przeżycia koronawirusów SARS na powierzchniach nieożywionych oraz w formie kropelek w powietrzu. Bardzo niskie temperatury (badane w temperaturze 6°C) i bardzo niska wilgotność (30%) umożliwiają wirusom przetrwanie przez długi czas na powierzchniach i w powietrzu. Nawet w umiarkowanych temperaturach 20-30°C istniał długi czas przeżycia, ale tylko wtedy, gdy powietrze było suche. Bardzo wysokie temperatury (>30°C) powodują, że koronawirusy są nieaktywne. Na szybkość przenoszenia z człowieka na człowieka wpływ mają warunki wewnętrzne" - wyjaśnia dr Walter Hugentobler, lekarz ogólny FMH i dr Stephanie Taylor - Harvard Medical School, Medical Advisors for Condair Group.

Warunki wewnętrzne, w których powietrze ogrzewa się 20-24°C to idealne środowisko dla koronawirusów SARS do przetrwania na powierzchni i w powietrzu przez długi okres czasu.

„Nawilżanie powietrza działa proaktywnie, aby zwalczyć rozprzestrzenianie się wirusów przez zarażone osoby, nawet zanim pojawią się jakiekolwiek objawy lub można postawić diagnozę. Dodatkowo, obronność dróg oddechowych została poprawiona u wszystkich ludzi ze względu na bardziej skuteczne czyszczenie dróg oddechowych i wzmocnioną ochronę immunologiczną. Zwiększenie wilgotności powietrza przez nawilżanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w szpitalach i innych budynkach przy niskich kosztach i bez powodowania negatywnych skutków” - powiedział Hugentobler.

„Jesteśmy w stanie zarządzać środowiskiem wewnętrznym w celu wspierania naszego zdrowia i zmniejszenia chorób wirusowych poprzez regulację krytycznych czynników powietrza w pomieszczeniu, takich jak temperatura, wilgotność, kierunek wymiany powietrza i zawartość świeżego powietrza. Kiedy utrzymujemy temperaturę w pomieszczeniu od 20 do 24°C, bardzo ważne jest, aby zmniejszyć ryzyko infekcji poprzez utrzymanie zdrowego poziomu wilgotności powietrza i wentylacji” - powiedzieli Hugentobler i Taylor.

 

O Grupie Condair
Condair jest wiodącym producentem nawilżaczy i chłodnic wyparnych. Zatrudniając około 740 pracowników, Condair ma przedstawicielstwa w 22 krajach na całym świecie. 

 

Źródło: Condair