Boom mieszkaniowy i budowlany nie pomija brazylijskich miast i znajduje odzwierciedlenie w znaczącej zmianie ich krajobrazów. Obiekt Vitraux jest niepodobny do niczego, co dotychczas zbudowano w Salvadorze.

Otwarty w maju 2013 budynek Vitraux, przyjazny dla środowiska, zajmuje działkę o powierzchni 3000 m² przy Avenue Garibaldi, jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Salvadorze. Budynek, przy 156 m posiada 43 piętra. Zastosowane w obiekcie technologie i instalacje wykorzystują wody deszczowe i naturalną energię słoneczną. Wszystkie systemy w Vitraux zostały dopracowane pod względem optymalizacji zużycia energii.

Głównym wyzwaniem dla projektantów było zmierzenie się z klimatyzacją budynku i nadmiernym nasłonecznieniem. Rozwiązanie znalezione przez architektów to użycie blokady w postaci fasady z zielonego szkła, które zapewnia ochronę termiczną, bez utraty przejrzystości, umożliwiając naturalne oświetlenie pomieszczeń.

Fasada składa się ze specjalnego szkła o grubości 8 mm o przepuszczalności światła 28%, współczynniku odbicia światła zewnętrznego 16%, odbicia światła wewnętrznego 17%, przepuszczalności energii cieplnej na poziomie 17% i 22% odbicia energii.

Monumentalne atrium wieżowca - rodzaj otwartego dla wszystkich placu - z sufitem umieszczonym na wysokości 12 m jest klimatyzowane i naturalnie oświetlone. Sufit posiada pięć lejowatych zagłębień otwartych od góry, które mają za zadanie zbierać wodę deszczową oraz utrzymać komfortowe temperatury w pomieszczeniu i jednoczesnie stanowią kolumny. Trzy spośród 5 słupów  mają po 12 metrów średnicy, a dwa pozostałe po 6 m.

W atrium szkło dodatkowo uzupełnione zostało specjalnym sitodrukiem. Pozwala to na filtrowanie aż 50% promieni bezpośrednio padających na fasadę. Sitodruk stanowią małe białe kropki, niedostrzegalne od wewnątrz.

Cały budynek obsługuje klmatyzacja z agregatami wody lodowej.

Vitraux posiada osobną windę służącą do ewakuacji z budynku w przypadku pożaru, umieszczoną w strefie izolowanej od pozostałych, zaopatrzoną w system zapobiegający dostawaniu się ognia i dymu, które to wkrótce staną się obowiązkowe w Brazylii.

Innowacyjny nie tylko w kategoriach estetycznych, ale przede wszystkim w koncepcji architektonicznej i zastosowanych technologii projekt wieżowca Vitraux sporządziło biuro architektoniczne SQ+ Arquitetos Associados.

Vitraux    Vitraux

Vitraux    Vitraux


Źródło: Vidro Impresso