W Polsce powstanie nowy zakład produkcyjny pomp ciepła Bosch – wartość inwestycji to blisko 1,2 mld złotych.
W nowej fabryce do 2027 roku powstanie 500 nowych miejsc pracy.

"Cieszymy się, że będziemy tworzyć w Polsce innowacyjne, zrównoważone technologie od Bosch, które pomogą w transformacji energetycznej naszego kraju." - mówi Rafał Rudziński, Prezes zarządu firmy Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce.
Od 2018 roku Bosch inwestuje w rozbudowę swoich lokalizacji odpowiedzialnych za rozwój i produkcję pomp ciepła w Europie.

Wałbrzych - Pompy ciepła są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Odpowiadając na rosnący popyt, firma Bosch postanowiła zainwestować blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce. Nowa fabryka będzie zlokalizowana w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok, a start produkcji na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Nowa lokalizacja Bosch na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.

“Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego Grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE - pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla Grupy Bosch w Polsce” - mówi Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce.

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 roku wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 procent . Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.

Nowa lokalizacja produkcyjna w Polsce wykorzysta najlepsze praktyki opracowane przez firmę w celu wspierania produkcji przyjaznej dla klimatu. Na przykład, system grzewczy będzie oparty na rozwiązaniach pomp ciepła produkowanych przez Bosch i będzie zasilany zieloną energią z certyfikatem OZE, z której od 2020 roku korzystają wszystkie pozostałe lokalizacje produkcyjne Bosch w Polsce.

Bosch rozszerza swoją sieć rozwoju i produkcji pomp ciepła
Dzięki nowemu zakładowi koncern wzmacnia swoją sieć rozwoju i produkcji pomp ciepła. Firma produkuje te urządzenia w Niemczech, Portugalii i Szwecji. Od 2018 roku Bosch intensywnie inwestuje w rozbudowę swojej europejskiej sieci rozwojowej i produkcyjnej pomp ciepła i planuje dalszy wzrost ogólnych inwestycji w ten obszar w Europie.

“Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować. Jednocześnie wspieramy dekarbonizację ponad 200 milionów budynków w Europie. W tym celu, do końca obecnej dekady, zainwestujemy ponad miliard euro” - mówi Christian Fischer, zastępca prezesa zarządu Bosch, odpowiedzialny za sektory biznesowe Energia i Technika Budowlana oraz Dobra Użytkowe.

Dobromierz na Dolnym Śląsku: kolejna lokalizacja produkcji pomp ciepła firmy Bosch
Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne, które mają duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego, mogą zostać zredukowane. Ponadto bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

"Jako Bosch jesteśmy obecni w regionie Dolnego Śląska od wielu lat i jesteśmy świadomi jego mocnych stron i zalet. Chcę podziękować Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK, za profesjonalne wsparcie w fazie przygotowania inwestycji. Cieszymy się, że możemy powitać w Polsce produkcję innowacyjnego, zrównoważonego rozwiązania grzewczego Bosch, które pomoże w transformacji energetycznej naszego kraju." - mówi Rudziński.

„Polska od lat przyciąga największe światowe firmy. Jesteśmy w czołówce krajów, w których najchętniej się inwestuje. I nic w tym dziwnego – mamy atrakcyjne położenie geograficzne, chłonny rynek, wysoko wykwalifikowanych pracowników, sieć uczelni, system zachęt skierowanych do inwestorów, a nasza gospodarka jest odporna na zaburzenia gospodarcze – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE. Rozwój technologii oraz zwiększenie dostępności pomp ciepła może być kluczowym elementem tego procesu – dodaje minister Waldemar Buda.

„Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego w Dobromierzu będzie miało silny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki. Nowa fabryka zapewni zatrudnienie niemal 500 pracownikom. Wśród kryteriów, które miały kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o lokalizacji inwestycji właśnie w Polsce była nasza strategiczna lokalizacja, dostępność utalentowanych, wysoce wykształconych pracowników oraz szybkie procedury. Bardzo nas cieszy, że Polska staje się centrum budowy nowoczesnych źródeł ciepła oraz jednym z najważniejszych rynków dla globalnej Grupy Bosch” – mówi Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych.

„Inwestycja Grupy Bosch w Dobromierzu to nie tylko znaczący krok na drodze europejskiej transformacji energetycznej, ale także najlepszy dowód na to, że niemiecki lider branży doskonale rozpoznaje wyzwania zrównoważonego rozwoju stojące przed Polską i całym kontynentem - tak w wymiarze technologicznym jak i społecznym. Nowy zakład lokowany na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wreszcie przykład mądrej synergii - łączącej myśl niemieckiej innowacji z duchem polskiej przedsiębiorczości” – mówi Piotr Wojtyczka - Prezes Zarządu WSSE Invest-Park.