Nie masz zdolności kredytowej a masz działkę? Oto rozwiązanie: SAMOspłacający się dom

Mimo, że Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wciąż jeszcze nie ma, na bazie jej projektu przygotowano unikalne na rynku polskim rozwiązanie – program oparty na możliwości produkowania energii nie tylko na potrzeby własne, „spłacający się” z odsprzedaży  nadwyżek energii.

Program „SAMOspłacający się dom” opracowała Koalicja Eko-Polska złożona z przedstawiciele polskich firm, Banku Ochrony Środowiska oraz Pracodawców RP.
SAMOspłacający się dom ma wykorzystywać najnowocześniejsze technologie w dziedzinie ekologii i energooszczędności, oparte m.in. na odnawialnych źródłach energii, dzięki którym budowa i wyposażenie domu będzie mogło samodzielnie się finansować. Dom taki ma być wyposażony w instalację fotowoltaiczną do produkcji energii ze słońca, kolektory słoneczne do podgrzewania wody, pompa ciepła, nowoczesny energooszczędny sprzęt AGD, itd. Jak podają autorzy programu średniomiesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżek energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu przewyższą ratę kredytu o 600 zł.

„SAMOspłacający się dom” rozwiązanie obejmujące budowę, finansowanie i wyposażenie 100 tysięcy domów w ciągu 5 lat. Propozycja uwzględnia na jedynie domy jednorodzinne, których projekty (dom SZUM MORZA 81 m2, dom GŁADKI 92 m2, dom PEŁEN ENERGII 93 m2) są elementem składowym pakietu „SAMOspłacającego się domu”. Elektrownia fotowoltaiczna musi zostać zainstalowana na przynależnej do domu nasłonecznionej działce o powierzchni ok. 2000 m2, aby pomieściła instalację fotowoltaiczną. Budowa takiego domu ma trwać około 12 miesięcy.

Zadaniem Koalicji Eko-Polska jest także stworzenie platformy nacisku na władze RP, aby przepisy nowej Ustawy o OZE ukazały się jak najszybciej. Dlatego też Koalicja zamierza zorganizować spotkanie w parlamencie w ciągu najbliższych tygodni, aby wpłynąć na posłów i przedstawicieli rządu. W projekcie udział biorą firmy: Murator, Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit.

Więcej o programie SAMOspłacający się dom ekodom.eko-polska.pl