Naukowcy z Instytutu Archeologii Orientalnej i Europejskiej Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli miejsce z zapasami mięsa myśliwych podczas wykopalisk w Kammern-Grubgraben - jednym z niewielu zarejestrowanych miejsc z końca ostatniego okresu lodowcowego (24 500 do 18 000 pne).

Naukowcy odkryli rodzaj lodówki z epoki kamienia w dzielnicy Krems (Dolna Austria). Odkryta kamienna konstrukcja wzniesiona około 23 000 lat temu jest jedynym tego rodzaju, jak wyjaśnia kierownik wykopalisk Thomas EinwOgerer. Ta „piwnica mięsna” została zbudowana z kamiennych płyt, zapewniałjących wystarczającą wentylację i chroniących pokarm przed mniejszymi mięsożercami, takimi jak lisy czy wilki. Chłodzenie było możliwe dzięki lodowej zmarzlinie.

Lodówka pochodzi z czasów, kiedy klimat w miejscu odkrycia przypominał dzisiejszą północ na Skandynawii, z suchym klimatem i glebą zamarzniętą przez cały rok - tj. wieczną zmarzliną. Latem, kiedy światło słoneczne stawało się silniejsze, rozmrażała się tylko powierzchowna warstwa tworząc błoto w zagłębieniach.

Archeolodzy twierdzą, że mobilni myśliwi i zbieracze tamtyego okresu używali piwnic do przechowywania zapasów w tymczasowych obozach, wracając później, aby odbudować obóz i korzystać z zapasów.

Chłodzenie w lodówce odbywało się następującą metodą: układano jedną warstwę kamienia, na nich następnie ukłądano mięso bez kości, potem znów wartswę kamieni. Warstwowanie powtarzano sześć razy, aż konstrukcja osiągała wysokość pół metra, z bokami około 2,5 metra długości. Ostatecznie całość została pokryta kamieniami.

O lodówce z eopki żelaza pisaliśmy tutaj

 

Źródło: https://www.oeaw.ac.at/detail/news/kuehlschrank-fuer-rentiere-aus-der-altsteinzeit-entdeckt-1/