Panasonic zainwestuje dodatkowe 15 mld JPY (105 mln euro) w swoją czeską fabrykę w ramach planów przyspieszenia rozwoju europejskiego biznesu w zakresie pomp ciepła powietrze-woda i systemów wodnych.

Ta nowa inwestycja w połączeniu z inwestycją ogłoszoną w październiku ubiegłego roku i przejęciem działalności firmy Systemair w zakresie klimatyzacji, ogłoszonej w listopadzie 2022 r., daje łączną kwotę inwestycji Panasonic w regionie europejskim do 80 mld JPY (560 mln EUR).

Panasonic postrzega Europę jako region priorytetowy, uznawany za lidera w przejściu do społeczeństwa bezemisyjnego. 1 kwietnia firma utworzy HVAC Business Division Europe w Wiesbaden w Niemczech, przenosząc funkcje rozwoju, produkcji i sprzedaży do regionu oraz przechodząc na zarządzanie zoptymalizowane regionalnie.

Aby sprostać rosnącemu popytowi i zwiększyć rentowność, czeska fabryka zostanie podwojona w porównaniu z pierwotnym planem w ramach planów dalszego zwiększania zdolności produkcyjnych A2W do 1 miliona sztuk na całym świecie w perspektywie średnioterminowej.

Po zakończeniu przejęcia działalności firmy Systemair w zakresie klimatyzacji, firma HVAC przyspieszy działalność w zakresie systemów hydraulicznych dzięki produktom wytwarzanym w fabrykach we Francji i we Włoszech. Dzięki temu Panasonic będzie mógł oferować pełną gamę urządzeń do dostarczania ciepłej wody, ogrzewania i klimatyzacji do użytku domowego i komercyjnego oraz dostarczać rozwiązania spełniające szeroki zakres potrzeb.

Od strony rozwojowej w Mediolanie powstanie nowe centrum badawczo-rozwojowe. Opracuje domowe i komercyjne systemy hydrauliczne oraz modele wykorzystujące czynniki chłodnicze o niskim GWP, a także przeprowadzi badania nad czystą technologią, technologią czujników i jakością powietrza w pomieszczeniach.

Wzmocni również rozwój chmury, aby rozszerzyć usługi oparte na IoT dla klientów po dostarczeniu sprzętu. Zdalne monitorowanie i wykrywanie usterek sprzętu zmniejszy obciążenie kierownictwa i umożliwi terminowe kontrole i naprawy. Dodatkowo wizualizacja zużycia energii i jakości powietrza pozwoli na oszczędność energii i optymalny klimat w pomieszczeniach, co zaowocuje bezpiecznym, niezawodnym i komfortowym użytkowaniem produktów przez długi czas.

Przemawiając na dzisiejszej wystawie ISH, Hiroshi Komatsubara, niedawno mianowany dyrektorem generalnym Panasonic HVAC Business Division Europe, powiedział: Centrum badawczo-rozwojowe we Włoszech pracuje nad produktem nadającym się do użytku lokalnego, produktem chłodniczym o niskim GWP, czystą technologią, technologią czujników, rozwiązaniami w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach, a także innymi inicjatywami”.