Biuro to jedno z tych miejsc, w których sprawna klimatyzacja oraz odpowiednie parametry powietrza mają szczególne znaczenie. Nic dziwnego – panujący tam mikroklimat ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a tym samym wydajność pracowników. Wraz ze zmieniającym się klimatem oraz coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego klimatyzacja staje się standardem w wielu polskich firmach. I choć rozwiązanie to ma wiele niezaprzeczalnych zalet, to z jego stosowaniem wiążą się też liczne minusy, m.in., wysokie rachunki za energię elektryczną i częste problemy zdrowotne pracowników. Jak zatem efektywnie ochładzać przestrzenie biurowe? Na te pytania odpowiada Piotr Serafin, ekspert firmy Uponor.


Klimatyzacja nie taka komfortowa
Coraz cieplejsze lata sprawiają, że dla wielu pracodawców i zarządców nieruchomości kwestia utrzymania optymalnej temperatury w biurach staje się coraz większym wyzwaniem. Warto przy tym podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy temperatura w pomieszczeniach biurowych przekraczająca 28°C jest uznawana za uciążliwą, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. To właśnie suchość powietrza pochodzącego z klimatyzacji sprawia, że osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach znacznie częściej uskarżają się na suchość oczu, infekcje gardła czy zapalenie zatok. Do tego dochodzi jeszcze kwestia przeciągów i nagłych zmian temperatury odczuwanych przez pracowników wychodzących ze schładzanego pomieszczenia lub wchodzących do niego, które przyczyniają się do częstych chorób układu oddechowego, przeziębień, anginy. Nie bez wpływu na komfort osób przebywających w biurze pozostaje też kwestia głośnej pracy przestarzałych instalacji klimatyzacyjnych, które niejednokrotnie przekraczają zalecany poziom 55-60 dB (największy komfort zapewniają klimatyzatory emitujące hałas poniżej 40 dB). Wydajne działanie systemu wiąże się też z koniecznością regularnych przeglądów i konserwacji, w tym czyszczenia, co w połączeniu ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej w znacznym stopniu wpływa na wysokie koszty związane z wykorzystywaniem klimatyzacji w biurach. Na szczęście na rynku od wielu lat dostępne są rozwiązania będące efektywniejszą i dużo zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych.


Stropy termoaktywne TABS sposobem na walkę z upałami w biurach
Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie z powodzeniem wypiera instalacje HVAC oraz sufity chłodzące, jest technologia stropów termoaktywnych, której przykładem jest nowoczesny system Uponor TABS. „System Uponor TABS bazuje na wykorzystaniu masy termicznej budynku do magazynowania energii. Zastosowano w nim wbudowane w konstrukcję stropów żelbetonowych rury PEX, które transportują chłodną wodę. Nocą chłód jest doprowadzany do stropów, a w ciągu dnia schłodzone powierzchnie „pochłaniają” ciepło z budynku i tym samym obniżają temperaturę pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu wody chłodzącej o temperaturze 18–28°C, zbliżonej do temperatury otoczenia, system Uponor TABS ogranicza zużycie energii, zwiększa wydajność źródła chłodu oraz umożliwia wykorzystanie niskotemperaturowych, odnawialnych źródeł energii, które wpływają na uzyskanie prestiżowych certyfikatów, jak LEED czy BREEAM. To wszystko przekłada się na obniżenie kosztów, zarówno inwestycyjnych, jak i utrzymania budynku, co w przypadku obiektów biurowych ma ogromne znaczenie”, wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. „Niewątpliwą zaletą Uponor TABS, szczególnie istotną z punktu widzenia osób pracujących w obiektach biurowych, jest możliwość uzyskania efektu łagodnego przekazywania ciepła. Dzięki temu nie tylko wyeliminowane zostają nieprzyjemne przeciągi, co ogranicza ryzyko chorób, ale też łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu (bez walk o pilota sterującego klimatyzacją) oraz ograniczyć wzbijanie się kurzu i brudu, które mogą stanowić pożywkę dla różnego rodzaju mikroorganizmów chorobotwórczych. Warto też podkreślić bezgłośną pracę systemu, która przekłada się na komfort pracy w biurze”, dodaje specjalista.


Łatwość aranżacji przestrzeni i niższe koszty eksploatacji dzięki Uponor TABS
Istotną zaletą stropów termoaktywnych Uponor TABS jest również możliwość dowolnego kształtowania i użytkowania pomieszczeń, w których zostanie zamontowany. „Współpracując od wielu lat z architektami i projektantami wiemy, jak ważna jest dla nich przestrzeń. Opcja ukrycia instalacji w stropach na całej kondygnacji budynku, bez konieczności obniżania wysokości sufitów, oraz możliwość rezygnacji z tradycyjnych grzejników czy dodatkowych urządzeń wspierających pracę instalacji HVAC pozwala na swobodną aranżację pomieszczeń biurowych oraz ogranicza wydatki związane z zakupem, montażem i późniejszym serwisem urządzeń. Co istotne, system Uponor TABS nie musi być poddawany regularnemu serwisowaniu czy konserwacji, co znacząco przekłada się na późniejsze koszty użytkowania”, wyjaśnia Piotr Serafin.
Dzięki niższym kosztom inwestycyjnym i eksploatacyjnym system Uponor TABS jest atrakcyjny dla budynków, w których podczas powstawania projektów początkowych nie założono systemu chłodzenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych układów HVAC rozwiązanie pracuje w temperaturach bliskich otoczeniu, co przekłada się na poprawę efektywności źródeł ciepła i chłodu. Chociaż nie zastępuje całkowicie systemu klimatyzacji i wentylacji, umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych urządzeń, a to z kolei zmniejsza koszty instalacji systemu chłodzącego.

Więcej na temat systemów chłodzenia sufitowego Uponor: https://www.uponor.com/pl-pl/instalacje/produkty/ogrzewanie-sufitowe/contec-stropy-aktywne