W wydarzeniu uczestniczyło ponad 1200 profesjonalistów  - projektanci, instalatorzy, generalni wykonawcy, inwestorzy, straż pożarna i inne służby, firmy zajmujące się ochroną bezpośrednią, sektor finansowy i inni. Wzięli udział w 24 panelach eksperckich i technicznych w dwóch salach wykładowych, gdzie prezentacje połączono z praktycznymi wskazówkami dla projektantów i wykonawców.

Zakres merytoryczny i eksperci
Specjaliści z zakresu HVACR mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie m.in. projektowania obiektów ze względu na wymagania przeciwpożarowe, detekcji pożarowej, wentylacji pożarowej czy zagadnień formalno-prawne ATEX - strefy Ex. Nie zabrakło przykładów wdrożeń na konkretnych projektach, wskazaniu dobrych praktyk, zmian w przepisach i ich interpretacji przez PSP, wytycznych projektowych, wskazówek montażu i eksploatacji systemów i zabezpieczeń pożarowych oraz zmian w procedurze odbiorowej.
Oprawę merytoryczną zapewnili Goście Specjalni Kongresu - eksperci i specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa i prewencji przeciwpożarowej: nadbryg. w st. spocz. prof. dr Ryszard Grosset, mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Ogrodnik, mgr inż. Jerzy Ciszewski, mgr inż. poż. Tadeusz Cisek, mgr inż. Aleksander Migut oraz mgr inż. Józef Seweryn. Omówiono m.in. zagadnienia scenariuszy rozwoju zdarzeń, ocenę zagrożenia wybuchem pomieszczeń czy projektowanie aranżacji przestrzeni biurowej w budynkach w aspekcie ochrony przeciwpożarowej.

Wystawa rozwiązań przeciwpożarowych
Wystawcy obecni na kongresie - blisko 100 producentów i dystrybutorów światowych marek – zaprezentowali nowości ze wszystkich dziedzin ochrony ppoż. Polską premierę miały m.in.ArchiCAD 19 oraz Poradnik Projektowania Aranżacji Przestrzeni w Budynkach Biurowych opracowany przez Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego SIBP.
Dużą popularnością cieszyła się tegoroczna nowość: Strefa Praktyka, podczas której równolegle z konferencją prowadzone były Warsztaty Techniczne. Specjalną propozycję dla Uczestników przygotowały również Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Projektów Miejskich Urzędu m.st. Warszawy czy Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej i Międzynarodowe Stowarzyszenie Oficerów Pożarnictwa IFOA. Uczestnicy mogli zasięgnąć porad i konsultacji z zakresu prawa budowlanego, finansowania inwestycji oraz dobrych praktyk w zakresie projektowania i montażu systemów.

Oko w Oko z Rzeczoznawcą
Każdy inwestor, który miał problem z odbiorem inwestycji wie, jak skomplikowane mogą być zagadnienia ochrony przeciwpożarowej budynków. Stąd pomysł projektu „OKO W OKO Z RZECZOZNAWCĄ”. Gremium rzeczoznawców, reprezentowane przez Zespół Rzeczoznawców ds. Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Inżynierów Pożarnictwa PROTECT, SIBP Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX oraz Zespół Rzeczoznawców DAAL, spotkało z gośćmi kongresu w roli konsultanów. Można było wymienić doświadczenia oraz zasięgnąć opinii i porad.

Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego
Czym właściwie jest BIM? Na czym polega projektowanie w technologii BIM? Z terminem tym spotykamy się coraz częściej. Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom. Konsekwencją zmian i rozwoju jest ciągłe ulepszanie rozwiązań. BIM (Building Information Modelling) - innowacyjna technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku, to koncepcja która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. Recepta na kłopoty z koordynacją międzybranżową w dokumentacji budowlanej, problemy ze spójnością w projektach, kolizje i wiele innych. Nazwa "BIM" robi karierę. Chyba wszyscy interesujący się nowymi technologiami związanymi z projektowaniem, integracją systemów i budownictwem już się z tą nazwą zetknęli, lecz wciąż jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, na czym właściwie polega technologia BIM, jak bardzo jest innowacyjna, jaka jest jej teraźniejszość i przede wszystkim, jaka jest jej przyszłość. Przyszłość która usprawni proces inwestycyjny, począwszy od projektowania, przez harmonogramy i kosztorysowanie, aż po kompleksową realizację i zarządzanie obiektem.

W trakcie kongresu mgr inż. Jakub Kulig – BIM Project Manager, Robobat Polska Certyfikowany trener Autodesk, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, autor licznych opracowań traktujących o integracji międzybranżowej oraz prelegent na wielu konferencjach o tematyce BIM w kraju i za granicą, poprowadził prezentację „Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego”, w trakcie której przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne, zapewniające bezpieczeństwo i właściwe działanie służ ratunkowych podczas sytuacji kryzysowej oraz wskazanie atutów posiadania przez służby ratunkowe modelu 3D obiektu wraz z możliwością wykonania potrzebnych analiz i symulacji. Podczas prezentacji zostały omówione następujące tematy: Model 3D budynku – Autodesk Revit, Plan ewakuacji – Autodesk Navisworks, Analiza rozprzestrzeniania i odprowadzania dymu, rozkładu temperatury - Autodesk Simulation CFD, Analiza FDS - zachowanie ognia i dymu w budynku – Autodesk Project Scorch.

Ciekawostkami tegorocznego Kongresu były między innymi prezentacje i wykłady na temat: INTEGROWAĆ CZY NIE INTEGROWAĆ? na to pytanie odpowiedział mgr inż. Mariusz Radoszewski - wysokiej klasy specjalista w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jako inżynier wsparcia technicznego związany zawodowo od 14 lat z firmą Polon-Alfa w Bydgoszczy. Wśród nowości pojawiły się m.in. nowe technologie w zakresie zabezpieczenia kabli i przewodów, hybrydowe i zasysające systemy detekcji dymu i pożaru, nowości w systemie bezpieczeństwa pożarowego E-90, systemów zasilania gwarantowanego, obowiązków użytkownika w zakresie dozoru i utrzymania oświetlenia awaryjnego badań i symulacji detekcja gazów CO i LPG i sterowania wentylacją w garażach i parkingach które omówił mgr inż. Iwona Żupańska Hekato Electronics oraz dr inż. Dorota Brzezińska Ekspert i Wykładowca Politechniki Łódzkiej, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy, Współautorka m.in. poradnika "Wentylacja pożarowa budynków wysokich i wysokościowych" oraz „Oddymianie obiektów po nowelizacji przepisów techniczno-budowlanych”. Wśród Prelegentów nie zabrakło również mgr inż. Marka Kośmider - Kierownika Działu SSP MIWI URMET, który omówił systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru firmy HOCHIKI.

Nowe technologie
Na amatorów nowych technologii, niekoniecznie związanych z pożarnictwem, czekał SOLOWHEEL najmniejszy, ekologiczny i najwygodniejszy pojazdy osobisty jaki kiedykolwiek wynaleziono. Ten stabilizowany żyroskopowo elektryczny monocykl jest przeznaczony do stosowania wszędzie gdzie można skorzystać z przenośnego pojazdu elektrycznego. Jest niezwykle kompaktowy a jazda nim daje dużo frajdy. Podczas kongresu była możliwość wypróbowania go osobiście przez Uczestników.

Patronaty
Kongres Pożarnictwa odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika, Prezydent Miasta st. Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, Konsula Honorowego Finlandii – Pana Tadeusza Pająka oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Międzynarodowego Stowarzyszenia Oficerów Pożarnictwa, Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Patronat medialny objęły redakcje czasopism i portali branżowych, wśród nich redakcja HVACR.pl.

Organizator - firma DND Project - oraz wszyscy Partnerzy XII Ogólnopolskiego Kongresu Pożarnictwa 2015, dziękując za udział, zapraszają na kolejną edycję Kongresu już za rok.