System Caleffi Aquastop to specjalne rozwiązanie, które stosowane jest już od lat '80, przeznaczone dla wszelkiego rodzaju elementów odpowiedzialnych za usuwanie powietrza w instalacjach grzewczych i chłodniczych. System ten zabezpiecza przed niekontrolowanym wyciekiem w przypadku uszkodzenia elementów usuwających powietrze.

• Jak działa system Caleffi Aquastop?
Zasada działania opiera się na zastosowaniu dysków celulozowych które pod wpływem wody zwiększają swoją objętość zamykając tym samym ujście powietrza, co jednocześnie zapobiega wyciekowi wody.

 

• Dla jakich elementów przewidziany jest system Caleffi Aquastop?
W ofercie Caleffi Hydronic Soltions można odnaleźć takie produkty, które standardowo wyposażono w Caleffi Aquastop oraz takie, dla których elementy te stosowane są opcjonalnie, i tak:


Automatyczny zawór odpowietrzający dla grzejników Caleffi Aercal pomimo specjalnych rozwiązań zabezpieczających go przed zanieczyszczeniami dodatkowo otrzymał w standardzie system Caleffi Aquastop. Inżynierowie firmy Caleffi Hydronic Soltions uznali odpowietrznik Caleffi Aercal jako element wyjątkowo narażony na zanieczyszczenia, stąd dodatkowy system mający ochronić przede wszystkim użytkownika. Trzeba pamiętać, że tego typu odpowietrzniki montowane są na grzejnikach w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie ewentualny wyciek wody mógłby spowodować znaczne szkody.
Aby Caleffi Aquastop w przypadku tego zaworu był aktywny, po zamontowaniu odpowietrznika należy dokręcić kapturek znajdujący się w miejscu usuwania powietrza.

Kompaktowy separator powietrza Caleffi DiscalSlim, który przeznaczony jest do montażu bezpośrednio pod kotłami gazowymi zlokalizowanymi najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych (tj. kuchnie) wyposażono dodatkowo w system Caleffi Aquastop, aby w przypadku uszkodzenia zabezpieczyć użytkownika oraz jego mienie.

Automatyczne odpowietrzniki z serii Caleffi Minical/Valcal mogą występować w wersji z fabrycznie zamontowanym systemem Caleffi Aquastop. Tego typu odpowietrzniki przewidziane są do montażu w miejscach o ograniczonym dostępie, gdzie nie ma możliwości okresowej kontroli.


● Dlaczego system Caleffi Aquastop nie występuje dla odpowietrzników z serii Caleffi Robocal?
System Caleffi Aquastop nie został zastosowany dla serii Robocal ponieważ nie ma takiej potrzeby. Inżynierowie firmy Caleffi projektując odpowietrznik z serii Caleffi Robocal dołożyli wszelkich starań, aby był to produkt spełniający najwyższe standardy również w zakresie odporności na ewentualne uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami.