Firma Frizo Sp. z o.o. zrealizowała projekt nowoczesnej i energooszczędnej linii chłodniczej do produkcji sushi.

Mowi Poland to część międzynarodowej grupy MOWI ASA, będącej jedną z największych na świecie firm zajmujących się hodowlą, przetwórstwem i produkcją wyrobów z łososia i owoców morza. Mowi prowadzi swoją działalność w 25 krajach.
Firma posiada 9 zakładów w Polsce. Fabryka w Duninowie to jeden z największych
i najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa ryb na świecie. W myśl nowoczesnych rozwiązań technologicznych, firma zleciła budowę linii chłodniczej do sushi polskiemu producentowi energooszczędnych systemów chłodnictwa przemysłowego – firmie Frizo.
Instalacja została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić optymalne temperatury dla produktów przy minimalnych kosztach eksploatacji. Zastosowano przy tym wysokiej jakości komponenty oraz rozwiązania związane z odzyskiem ciepła, co ma bardzo duży wpływ na efektywność energetyczną w zakładzie przetwórczym.
„Restrykcyjne normy dotyczące zarządzania bezpieczeństwem produkcji Sushi wymagają, aby system chłodniczy został zaprojektowany z dbałością o każdy detal, który ma zapewnić wysoką jakość końcowego produktu i zachować rygorystyczne warunki temperaturowe. Projekt dla największego producenta łososia na świecie firmy Mowi, to ciekawe wyzwanie i duża odpowiedzialność, która pokazuje szerokie kompetencje naszej kadry inżynierskiej. Ten wielomilionowy kontrakt to nasza kolejna realizacja w sektorze rybnym, która jest dla nas kluczowa jeśli chodzi o przyszłe lata rozwoju firmy. Co ważne, w tym projekcie byliśmy nie tylko autorem koncepcji chłodniczej, ale również producentem dedykowanych do tego sektora urządzeń chłodniczych.” Powiedział Sławomir Kubiczek – Prezes Frizo.
Start produkcji nowej linii przewidywany jest w pierwszym kwartale tego roku.
***
Frizo Sp. z o.o. to pionierska firma na rynku chłodnictwa i wentylacji przemysłowej. Zapewnia pełną obsługę inwestycji: profesjonalne doradztwo, projekt i realizację przy wsparciu zespołu ponad 100 inżynierów. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym w Miszewku pod Gdańskiem
i dwoma oddziałami: w Warszawie i Gliwicach. Posiada największy dział projektowy, który realizuje inwestycje dla czołowych zakładów przemysłowych na terenie całego kraju.
Firma słynie z niekonwencjonalnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań opracowywanych na indywidualne życzenie klienta.
W zeszłym roku firma FRIZO otrzymała dofinansowanie w wysokości 9,5 mln złotych na realizację innowacyjnego w skali światowej projektu amoniakalnych pomp ciepła, który ponad sześciokrotnie obniży zużycie energii cieplnej w zakładach przemysłowych.