Firma Honeywell ogłosiła z początkiem grudnia 2021 nowy, przyjazny dla użytkownika monitor, który ostrzega użytkowników, gdy warunki powietrza w pomieszczeniach mogą stwarzać zwiększone ryzyko przenoszenia wirusów przenoszonych drogą powietrzną w szkołach, restauracjach i inne przestrzenie.

Honeywell Transmission Risk Air Monitor pomaga monitorować poziomy CO2 w połączeniu z kontrolowanymi przez użytkownika ustawieniami, aby uwzględnić poziom aktywności człowieka w pomieszczeniach i ostrzega użytkownika, gdy występują warunki, które mogą zwiększać ryzyko potencjalnego narażenia na przenoszenie wirusów drogą powietrzną.

Honeywell Transmission Risk Air Monitor jest łatwym do wdrożenia, przenośnym urządzeniem, które mierzy dwutlenek węgla i posiada zastrzeżony system ostrzegania o ryzyku oparty na poziomach aktywności wybranych przez użytkownika w pomieszczeniu. Pomaga to klientom wiedzieć, kiedy proaktywnie poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniach, co według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób i zmniejszeniu ryzyka narażenia wśród użytkowników budynku.

Nowy monitor zawiera autorski algorytm opracowany przez firmę Honeywell na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kolorado nad wpływem aerozoli na ryzyko przenoszenia wirusów przenoszonych drogą powietrzną. Użytkownicy są ostrzegani, gdy występują warunki wskazujące na osiągnięcie określonego poziomu czynnika ryzyka związanego z powietrzem, aby mogli zwiększyć wentylację powietrzem zewnętrznym i/lub poprawić filtrację powietrza, co zaleca amerykańska Agencja Ochrony Środowiska jako ważne elementy większej strategii dotyczącej jakości powietrza w pomieszczeniach.

„Znaczenie jakości powietrza w pomieszczeniach nie zniknie, gdy pandemia będzie już za nami. Ludzie są bardziej świadomi i świadomi potencjalnego wpływu, jaki jakość powietrza w pomieszczeniach może mieć na samopoczucie i produktywność” – powiedziała Mary Furto , dyrektor ds. marketingu działu analiz gazowych i bezpieczeństwa firmy Honeywell. „Nasz monitor zapewnia skuteczny i prosty sposób ostrzegania użytkowników, jeśli ich pomieszczenia wewnętrzne stanowią zwiększone czynniki ryzyka, analizując powietrze do oddychania. Dzięki temu użytkownicy mogą zrozumieć, kiedy należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zwiększenie wentylacji w pomieszczeniu”.

Monitor firmy Honeywell wykorzystuje czujniki CO2, temperatury i wilgotności oraz oferuje trzy wstępnie zaprogramowane ustawienia poziomu aktywności. Posiada zielone, żółte lub czerwone światło, aby ostrzec użytkowników o potencjale zwiększonych czynników ryzyka powietrza w pomieszczeniach. Zawiera czytelny wyświetlacz cyfrowy, akumulator i obsługuje Bluetooth®* i Wi-Fi, aby umożliwić łączność między urządzeniem a jego aplikacją mobilną i deską rozdzielczą online.

W zależności od liczby urządzeń, z których korzysta osoba lub organizacja, firma Honeywell stworzyła unikalne doświadczenia użytkowników, aby łatwo monitorować określone czynniki ryzyka związane z powietrzem w pomieszczeniach. W przypadku nauczycieli szkolnych lub właścicieli małych firm, którzy korzystają z jednego lub kilku monitorów, zachęca się ich do korzystania z aplikacji Transmission Risk Air Monitor na urządzeniu mobilnym. Organizacje z kilkoma monitorami, takie jak szkoły lub okręgi szkolne, mogą uzyskać dostęp do pulpitu nawigacyjnego online, aby monitorować określone czynniki ryzyka powietrza w pomieszczeniach na różnych urządzeniach z jednej scentralizowanej lokalizacji.

Dowody naukowe sugerują, że stosowanie monitorów powietrza do pomiaru powietrza w pomieszczeniu może być skuteczną metodą oceny potencjalnego ryzyka i narażenia na wirusy przenoszone drogą powietrzną, które mogą się zmieniać w zależności od poziomu stężenia CO2 i aktywności ludzi w przestrzeni.

„Nasze badania wykazały ścisłą korelację między prawdopodobieństwem przeniesienia wirusów w powietrzu a zwiększonym poziomem dwutlenku węgla. Skuteczne rozwiązania monitorujące mogą wskazywać, że świeże powietrze jest wystarczające i prawidłowo krąży w zamkniętej przestrzeni” – powiedział Jose-Luis Jimenez, profesor chemii i Członek CIRES, University of Colorado-Boulder. „Naszą rekomendacją jest wyświetlanie monitora dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym we wszystkich publicznych pomieszczeniach wewnętrznych, aby ludzie mogli szybko dowiedzieć się, jakie środowiska są bezpieczniejsze lub mniej bezpieczne dla danej czynności. W przyszłości monitory te mogą być przydatne jako miernik jakości powietrza w pomieszczeniach dla wskazać, kiedy warunki mogą stwarzać zwiększone ryzyko narażenia na wirusy przenoszone drogą powietrzną”.