Problem z instalacją grzewczą jest często spotykany w budynkach starszego typu i zdarza się, że konieczna jest jej całkowita modernizacja. Jednak w wielu przypadkach, by poprawić komfort i ograniczyć do minimum koszty wystarczy wymiana samych grzejników. Aby cały proces przebiegł szybko i bez utrudnień, wybierzmy takie, które są w pełni przystosowane do tego procesu, a przy tym nowoczesne i sprawdzone.

Dlaczego warto zamienić na „nowszy model”?

Na wymianę wysłużonych grzejników warto się zdecydować zanim dojdzie do ich awarii. A to - prędzej czy później - nas czeka.

- Stare instalacje są wyjątkowo mało wydajne, pracują z wykorzystaniem dużej ilości wody, dlatego grzejniki wolno się nagrzewają i stygną. Z tego powodu zmiana temperatury w pomieszczeniu trwa dosyć długo, a to z kolei ma negatywne przełożenie na komfort cieplny – wyjaśnia Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska.

Dodatkową wadą grzejników żeliwnych, z którymi mamy zazwyczaj do czynienia w budynkach starego typu, jest brak automatycznego sterowania termostatami. Powoduje to znaczne trudności w odpowiednim dopasowaniu ich wydajności do pozostałej części instalacji. Niestety taki system naraża nas na duże straty energii, a co za tym idzie także bezsprzecznie większe koszty. W dobie rynkowych wahań i dość częstych podwyżek cen energii, montaż nowoczesnych grzejników pozwoli nam je zmniejszyć.

Modernizujesz instalację, wymień grzejniki – oszczędzisz!

Najbardziej dogodnym momentem na wymianę jest modernizacja instalacji grzewczej.

– Pamiętajmy, że samo przebudowanie instalacji starej na nową,  wcale nie gwarantuje obniżenia kosztów ogrzewania, a w niektórych przypadkach może je nawet zwiększyć. Tak dzieje się, kiedy np. zestawimy nowoczesny piec gazowy, który działa na zupełnie innych parametrach, z grzejnikami starej generacji. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej nie rezygnować z montażu nowych urządzeń grzewczych, gdyż ta pozorna oszczędność może nas sporo kosztować w przyszłości. Natomiast nowoczesne grzejniki zapewnią nie tylko pełny komfort cieplny, ale także pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Aby system grzewczy działał wydajnie i ekonomicznie, wszystkie jego elementy muszą być kompatybilne i prawidłowo dobrane – tłumaczy Jerzy Stosiek.

Na wymianę

Wybierając nowe grzejniki bierzemy pod uwagę ich parametry, m. in. jakość oraz właściwości materiału, z którego są wykonane. Jednak w przypadku wymiany urządzeń grzewczych w starym budownictwie, nie zapominajmy o istotnym aspekcie, jakim jest łatwość zamiany jednego modelu, na drugi.

– Chcąc to zrobić najprościej, korzystnym rozwiązaniem będzie montaż nowoczesnego grzejnika żeberkowego Zehnder Charleston „na wymianę”. Ze względu na identyczny rozstaw złącz bocznych, doskonale sprawdzi się on w tej roli. Dzięki temu szybko i prosto zamienimy stary grzejnik na nowy, bez konieczności przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji. Do produktu dołączamy zestaw EasyFix, który pozwoli na przeprowadzenie procesu wymiany w trzech krokach. Wystarczy zamocować zestawy montażowe, a następnie osadzić i zaryglować w nich produkt. Ponadto innowacyjne uchwyty dopasowane są do koloru grzejnika, a ukryte za nim pozostają całkowicie niewidocznym elementem. I co ważne, Charleston występuje w różnych wysokościach, kształtach i kolorach, więc bez problemu dopasujemy go do każdego typu pomieszczenia – mówi Jerzy Stosiek.

O zaletach wymiany grzejników będziemy mogli przekonać się już po pierwszym sezonie grzewczym. Niższe rachunki będą najlepszym dowodem. Warto więc podjąć tą istotną decyzję, szczególnie biorąc pod uwagę, że obecnie dostępny na rynku asortyment jest na tyle szeroki, że wbrew pozorom proces ten nie stanowi już takiego problemu jak dawniej, a może przynieść wymierne korzyści.

Grzejniki Zehnder Charleston: