Tradycyjną metodą ochrony przed wysoką temperaturę wokół miejsca lutowania jest zastosowanie mokrej szmaty, która zapobiega przekazywaniu ciepła przez miedź. O ile w ogóle na miejscu uda się zastosować mokrą szmatę, to i tak ta metoda powoduje powstanie wielu problemów. Mokrą szmatę nie sposób odpowiednio ułożyć, może z rury spadać, może wysychać od wewnątrz, po zamocowaniu na rurze trzeba ją zwilżać. Pomimo stosowania mokrej szmaty ciepło i tak przenosi się na różne elementy instalacji. Mokra szmata może spowodować odkształcenia i uszkodzenia, ponieważ hartowanie spoiny może skutkować jej utwardzeniem i sprawić, że otaczający ją metal będzie bardziej podatny na pękanie.

Rozwiązaniem może być Heat Shield - plastyczna masa produkowana przez brytyjską firmę JAVAC - chroniąca przed wysoką temperaturą elementy i powierzchnie wrażliwe przed uszkodzeniami termicznymi. Wystarczy osłonić masą Heat Shield chroniony obszar np. nałożyć wokół rury, a po skończonym lutowaniu zdjąć i schować z powrotem do pojemnika.

Masa JAVAC  jest prosta w użyciu i wielokrotnego użytku (do 40 razy). Masa zmieni kolor w przypadku utraty własności ochronnych.

Specyfikacja techniczna:

- substancja niepalna,
- nietoksyczna,
- nierozpuszczalna w wodzie,
- blokuje ciepło bezpośrednie o temperaturze do 1093°C (2000°F),
- możliwość użycia nawet do 40 razy,
- barwnik wskaźnikowy wskazuje, kiedy konieczna jest wymiana.

Cechy i korzyści:

- chroni powierzchnie, zawory i inne delikatne części przed uszkodzeniem spowodowanym działaniem wysokiej temperatury,
- nie zmienia położenia podczas ochrony,
- nie wysycha jak tradycyjne mokre szmaty,
- łatwa i wygodna do przechowywania,
- zapewnia dużą niezawodność,
- nie ma konieczności szukania lokalnego źródła wody.

Działanie JAVAC Heat Shield:

 

Źródło: JAVAC + Chłodnictwo&Klimatyzacja