Nowe rooftopy (powietrzne pompy ciepła) z czynnikiem chłodniczym o niskim współczynniku GWP, systemem umożliwiającym pracę ze zmienną prędkością obrotową sprężarek i inteligentnym sterowaniem, dostosowującym wydajność chłodzenia i ogrzewania do zapotrzebowania budynku


Bari, Włochy, 24 stycznia 2023 r. — Thermocold, włoski producent rozwiązań dla klimatyzacji w zastosowaniach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych, zaprezentował dzisiaj nowe modele Airtop, rozszerzając w ten sposób swoją ofertę rooftopów (pomp ciepła typu powietrze-powietrze). Rooftopy Thermocold Airtop wykorzystują czynnik chłodniczy R-454B o niskim współczynniku GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) oraz sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej. Dzięki temu są one wydajne i przyjazne dla środowiska, zgodnie z wymaganiami małych i średnich obiektów komercyjnych i technologicznych.

„Thermocold dokłada wszelkich starań, aby zmniejszyć ślad węglowy systemów HVAC. Wprowadzając rooftopy z czynnikiem chłodniczym o niskim GWP i systemem zmiennej prędkości pracy, możemy znacząco pomóc naszym klientom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju” – powiedział Gianni Renna, dyrektor zarządzający Thermocold. „Dzięki zwartej konstrukcji i wielofunkcyjności rooftopy te doskonale sprawdzają się w budynkach na obszarach miejskich, gdzie przestrzeń jest zwykle ograniczona. Mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia i dlatego są szczególnie opłacalną i zrównoważoną alternatywą dla ogrzewania opartego na paliwach kopalnych”.

Portfolio produktów Airtop stanowi uzupełnienie gamy zewnętrznych, uniwersalnych central typu Plug-and-Play, przeznaczonych do chłodzenia, ogrzewania i wentylacji. Skracają one czas pracy instalatorów, a jednocześnie ograniczają początkowy wydatek inwestycyjny i koszt dalszego utrzymania. Nowe modele Airtop z R-454B są dostępne w wersjach o mocy od 16 kW do 39 kW w trybie chłodzenia i od 14 kW do 36 kW w trybie ogrzewania i oferują sprawdzoną wydajność przy mniejszym oddziaływaniu na środowisko.

Dzięki sprężarkom o zmiennej prędkości obrotowej rooftopy Airtop zapewniają lepszą wydajność przy obciążeniu częściowym i bezproblemowo dostosowują się do potrzeb budynku. W efekcie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, pozwalają lepiej kontrolować temperaturę i zapewniają wyższy komfort użytkownikom obiektów handlowych lub restauracji. Ze względu na fakt, że zapewniają stabilne środowisko w pomieszczeniach, z powodzeniem można je wykorzystywać w magazynach.

W celu dalszego zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach rooftopy Airtop firmy Thermocold są wyposażone w dodatkowe funkcje pozwalające oszczędzać energię, takie jak adaptacyjny przepływ powietrza osiągany dzięki wentylatorom o zmiennej prędkości obrotowej, a także chłodzenie swobodne i odzysk energii cieplnej z wywiewanego powietrza.

Czynnik chłodniczy R-454B o niskiej wartości GWP, rzędu 467 jest stosowany przez firmę Thermocold w całym portfolio agregatów chłodniczych, pomp ciepła, agregatów wielorurowych i rooftopów ze sprężarką spiralną. Wartość GWP tego czynnika jest najniższa spośród oferowanych obecnie przez czynniki chłodnicze przeznaczone do sprężarek spiralnych. R-454B zapewnia 76-procentową bezpośrednią redukcję GWP w stosunku do czynnika chłodniczego R-410A i 34-procentową redukcję w stosunku do czynnika R 32. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów na zrównoważony, wysokowydajny czynnik chłodniczy, który zapewni bezpieczeństwo ich inwestycji w przyszłości i złagodzi rosnące stawki podatków nakładanych na czynniki chłodnicze w całej Europie.

.