Ponad 16 lat temu Danfoss wprowadził na rynek zawór AB-QM – pierwszy zawór PICV, który zrewolucjonizował rynek HVAC. Zapewnił tym samym doskonałą pracę tysiącom obiektów na przestrzeni tych lat, a także dał inspirację wielu naśladowcom idei zaworów regulacyjnych niezależnych od zmian ciśnienia.

Dziś Danfoss przedstawia kolejną odsłonę tego przełomowego rozwiązania, AB-QM 4.0. Zaprojektowany specjalnie z myślą o najbardziej nowoczesnych i wymagających budynkach.

Całkowicie przeprojektowany regulator różnicy ciśnienia, zastosowanie innowacyjnych materiałów, w pełni automatyczna linia produkcyjna to tylko część udoskonaleń, które zostały wprowadzone w stosunku do uznanej już konstrukcji AB-QM. Wprowadzone zmiany składają się, m.in. na jeszcze dokładniejszą regulację przepływu niezmiennie przez cały okres działania, dzięki poprawie odporności na osadzanie kamienia oraz starzenie się zaworu. Umożliwiło to wprowadzenie standardowej 5 letniej gwarancji obiektowej na zawory AB-QM 4.0.
Istotnych zmian jest dużo więcej:
• szersze zakresy przepływów,
• zwiększona klasa ciśnieniowa,
• wersje z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym,
• grzybek odciążony ciśnieniowo,
• napełnianie i płukanie w obu kierunkach,
• zawsze widoczna nastawa.

AB-QM 4.0 może współpracować z konwencjonalnymi siłownikami oraz napędem NovoCon® S, tworząc rozwiązanie skrojone na miarę inteligentnych budynków. Takie rozwiązania oferują nowe zaawansowane opcje dostępne do integracji w systemach zarządzania budynkiem, jak np. alokowanie oraz aktywne zarządzanie zużyciem energii w budynku, zdalne wykonywanie nastawy i płukania czy możliwość podłączenia dodatkowych peryferii wpisujących się idealnie w HVAC 4.0.

Rys. 1: Zawór PICV Danfoss AB-QM 4.0 z zewnętrznym gwintem i złączkami pomiarowymi
Rys. 2: Zawór PICV Danfoss AB-QM 4.0 z wewnętrznym gwintem bez złączek pomiarowych
Rys. 3: Przekrój zaworu PICV Danfoss AB-QM 4.0 przedstawiający materiał PPSU obniżający odkładanie się kamienia
Rys. 4: Zawór PICV Danfoss AB-QM 4.0 z cyfrowym siłownikiem NovoCon® S i komunikacją poprzez magistralę