Toyota Tsusho Corporation, Toyota Motor Corporation i B Medical Systems S.à r.l. ogłosili, że pojazd z dedykowaną lodówką do transportu szczepionek w odpowiednich temperaturach, opracowany wspólnie przez trzy ww. firmy, uzyskał kwalifikację wstępną w zakresie wydajności, jakości i bezpieczeństwa (PQS) w zakresie jakości wyrobów medycznych i sprzętu ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

Szczepienia są skutecznym środkiem zwalczania chorób zakaźnych. Ogólnie obowiązkowe szczepionki dla niemowląt zwykle wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C i nie mogą być stosowane, jeśli nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Chociaż kraje rozwijające się otrzymują pomoc od międzynarodowych agencji, takich jak GAVI, Vaccine Alliance i UNICEF, na dostawę szczepionek, około 20% dostarczanej ilości (równowartość 40 miliardów jenów rocznie) jest usuwane rocznie, ponieważ stają się bezużyteczne z powodu zmian temperatury podczas transportu podczas dystrybucji do szpitali i klinik w poszczególnych krajach, ponieważ infrastruktura drogowa jest nieodpowiednia i nie ma odpowiednich środków do transportu chłodniczego. Każdego roku 1,5 miliona dzieci ginie z powodu chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia (VPD), a jedną z przyczyn jest niewystarczające skuteczne wykorzystanie szczepionek.

PQS WHO i znaczenie kwalifikacji wstępnej

PQS to system kwalifikacji wyrobów i sprzętu medycznego opracowany przez WHO, który powstał w celu promowania rozwoju wyrobów medycznych i sprzętu stosowanego w zamówieniach ONZ oraz wyznaczania standardów jakości. Urządzenia i sprzęt medyczny, które uzyskały kwalifikację wstępną PQS, również spełniają standardy doboru sprzętu agencji związanych z ONZ oraz wiodących organizacji pozarządowych i charytatywnych.

Ponadto krajom rozwijającym się, które nie mają własnego systemu kwalifikacji urządzeń i sprzętu medycznego, łatwiej jest otrzymać wsparcie na zakup sprzętu transportowego, stosując PQS jako standard kwalifikacji i można oczekiwać skutecznego stosowania szczepionek.

Inicjatywa ta przyczynia się do skutecznego stosowania szczepionek, rozwiązując problem społeczny w krajach rozwijających się. Jednocześnie ma to znaczenie, że może wykazać się inicjatywą w dziedzinie globalnego transportu zdrowia. Ponadto ten pojazd chłodniczy do szczepionek może być teraz używany w ramach międzynarodowych ram COVAX, które mają na celu sprawiedliwą dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19 do krajów rozwijających się i można się spodziewać jego wykorzystania jako środka transportu szczepionek COVID-19.

Chłodnia do szczepionek

Cechy pojazdu chłodni do szczepionek, który tym razem uzyskał kwalifikację wstępną PQS, są następujące:
- Podstawowym pojazdem jest Toyota Land Cruiser 78, która jest wyposażona w lodówkę szczepionkową CF850 firmy B Medical Systems.
- Lodówka ma pojemność 396 litrów, czyli 400 opakowań szczepionek.
- Dzięki niezależnemu akumulatorowi lodówka może pracować przez około 16 godzin bez zasilania.
- Lodówka może być ładowana przez pojazd podczas jazdy oraz z zewnętrznego źródła zasilania podczas postoju.

Role każdej firmy
- Toyota Tsusho wykorzystuje wiedzę i świadomość problemów rozwiązywanych przez biznes w Afryce, aby zapewnić pojazd chłodniczy do szczepionek jako firma uzyskująca kwalifikację wstępną PQS.
- Toyota dostarcza Toyotę Land Cruiser 78.
- B Medical Systems zapewnia lodówkę na szczepionki CF850.
- Firma Toyota Tsusho Group CFAO SAS i Toyota Group Toyota CUSTOMIZING & DEVELOPMENT Co., Ltd. przeprowadzają montaż i przebudowę pojazdów.

„Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony”

W tym projekcie Toyota Tsusho, Toyota i B-Medical Systems połączyły siły, mając ten sam cel. Będziemy nadal dążyć do tego, aby pozyskanie PQS dla pojazdu chłodni do szczepionek przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa regionu.