Jonathan Golding z Wielkiej Brytanii złożył petycję dotyczącą zakazu otwartych lodówek i zamrażarek

Czy kiedykolwiek czułeś chłód sięgajac po mleko lub mrożonki z otwartej chłodziarki w supermarkecie? Jeden człowiek postanowił położyć kres temu, zachęcając do zakazu używania otwartych lodówek i zamrażarek w supermarketach. Zebrał ponad 20 000 podpisów pod swoją petycji, walcząc o to, by supermarkety zmniejszyły straty energii.

Jonathan Golding korzystajac z otwartych lodówek zrozumiał, że wypływanie shłodzonego powietrza stanowi zmarnowaną energię.

- Wyliczyłem, że gdyby wszystkie supermarkety miały drzwi na swoich lodówkach i zamrażarkach, zaoszczędziłoby to wystarczającą ilość energii do zasilania wszytskich mieszkań w Polsce - powiedział Jonathan Golding, 28-letni lekarz z Brighton.

Supermarket Tesco wprowadził specjalistyczną technologię, aby zmniejszyć ilość uciekającego chłodnego powietrza. - Technologia Aerofoil Energy, której używają supermarkety Tesco, jest ulepszeniem. Oszczędza około 15% energii. To jest już coś - mówi Golding.

Badania prowadzone przez firmę Business Waste zajmującą się gospodarką odpadami wykazały, że supermarkety zużywają co roku 1,5 miliona kilowatogodzin energii, przy czym 60-70% zużywanych jest przez lodówki.

Dla kupujących to powszechny widok: otwarte lodówki są używane do ekspozycji produktów wymagających przechowywania w niższych temperaturach, a ich otwarte fronty pozwalają klientom łatwo obejrzeć oferowane produkty, jak i prowadzi do impulsowych zakupów oraz większych zysków dla sklepów.

- Otwarta konstrukcja jest właśnie tym, co czyni je tak szkodliwymi dla środowiska. Czynnik chłodniczy stosowany w urządzeniach składa się z wodorofluorowęglowodorów, grupy tak zwanych „super gazów cieplarnianych”, które są znacznie bardziej szkodliwe niż dwutlenek węgla, co oznacza, że ​​ponad 7 000 lokalizacji sklepów w Wielkiej Brytanii wspólnie tworzy duży wkład w szkodliwe poziomy emisji. - wyjaśnia Golding. - Każdy z nas robi w swoim życiu co może, aby pomóc planecie. Teraz nadszedł czas, aby naśladowały nas największe firmy.

Petycja otwiera temat wyzwań i obaw dla wszystkich detalistów i supermarketów. Podpisać się pod "Doors On Fridges" można onlina na rządowej stronie z petycjami tutaj. Przy 100 000 podpisów przedmiotowa petycja zostanie rozpatrzona pod obrady brytyjskiego parlamentu. Petycję można podpisać do 14 grudnia 2019 r.

Petycja wzywa do wprowadzenia obowiązkowych drzwi w lodówkach: „Detaliści w Wielkiej Brytanii niepotrzebnie marnują ogromne ilości energii przez otwarte lodówki i zamrażarki. Zmiany klimatu zagrażają naszej planecie. Gdyby wszystkie supermarkety miały drzwi do lodówek i zamrażarek, zaoszczędziłoby to energię równą zapotrzebowaniu mieszkańcom w Polsce."

Ponieważ petycja Jonathana Goldinga przekroczyła 20 000 podpisów, rząd musiał udzielić odpowiedzi. Brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) w odpowiedzi udzielonej 23 lipca 2019 r. uważa, że ​​producenci powinni mieć swobodę wyboru sposobu oszczędzania energii. W odpowiedzi BEIS stwierdził, że nie będzie interweniować, ponieważ przepisy energetyczne dotyczące ekoprojektu nie są nakazowe pod względem technologicznym i stwierdza „Minimalne standardy wydajności energetycznej, znane również jako przepisy dotyczące ekoprojektu, są neutralne technologicznie, więc nie zalecają producentom zwiększania wydajności poprzez umieszczenie drzwi na urządzeniach. Raczej ustanawiają minimalny limit efektywności energetycznej, który muszą spełnić wszyscy producenci wprowadzający produkty na rynek. Ustawodawstwo pozostawia zatem producentowi, w jaki sposób spełniają one wymagania, które mogą obejmować między innymi umieszczanie drzwi na lodówkach.”

Departament BEIS zwrócił uwagę na ostatnią aktualizację ekoprojektu, w której zauważył, że Wielka Brytania uczestniczyła „aktywnie i w pełni” i dodał: „Rząd wspiera wykorzystanie wysoce energooszczędnych witryn chłodniczych przez sektor detaliczny poprzez listę technologii energetycznych, która jest rejestrem energooszczędnych produktów komercyjnych. Detaliści mogą zidentyfikować jedne z najlepiej funkcjonujących witryn chłodniczych lub zasłon, rolet, drzwi i pokryw do witryn chłodniczych spośród produktów wymienionych na liście technologii energetycznych.

Debata wokół drzwi lodówek nabrała nowego rozmachu po tym, jak Wielka Brytania podpisała umowę o zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. Sprzedawcy uważają, że zamontowanie drzwi ograniczy zakupy będąc barierą dla zakupów. Zwolennicy twierdzą, że skala oszczędności energii szacowana zachowawczo na 30% sprawia, że ​​zmiana jest przekonująca.

Obecnie jedynym supermarketem w Wielkiej Brytanii, który zrezygnował z otwartych lodówek jest Co-op, który posiadanie drzwi ma wpisane w swoją politykę odpowiedzialności społecznej.

 

Fot. Pixabay