Podstawowym zadaniem powszechnie dziś stosowanych, energooszczędnych materiałów i technologii budowlanych jest zapewnienie maksymalnej szczelności budynku, która ograniczy straty energii. Tymczasem do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje ok. 30 m3 świeżego powietrza na godzinę. Objawy niesprawnej wentylacji to m.in. złe samopoczucie, zmęczenie i bóle głowy domowników oraz para wodna skraplająca się na oknach, pojawiające się w narożnikach i naprożach wykwity pleśni i grzybów. Nie mamy więc wyjścia, świeże powietrze musi zostać doprowadzone do pomieszczeń. Przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej napływ świeżego powietrza możemy zapewnić jedynie „rozszczelniając budynek”, czyli np. wstawiając okienne nawiewniki lub po prostu otwierając okna. Wówczas jednak nie mamy kontroli ani nad ilością, ani nad temperaturą powietrza wpadającego do pomieszczeń, zaś zgromadzona we wnętrzu domu energia cieplna „ucieka przez komin” – wbrew wszelkim zasadom energooszczędności. Tylko system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła daje pewność kontrolowanej i energooszczędnej wymiany powietrza w budynku. Głównym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli urządzenie pozwalające na ogrzanie chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz przez ciepłe, zużyte powietrze usuwane z pomieszczeń.

Na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto zdecydować się nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też zdrowotnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów centrale wentylacyjne marki Bartosz pozwalają kontrolować jakość powietrza napływającego do pomieszczeń. Filtry eliminują bowiem z powietrza nawiewanego takie zanieczyszczenia jak kurz, pył itp. – rzecz szczególnie ważna dla alergików. Z kolei wraz z powietrzem wywiewanym z łazienki czy kuchni usuwane są także nieprzyjemne zapachy.

Schemat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym
fot.: Schemat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym

Rekuperator spiralno-przeciwprądowy

Opracowany i wdrożony do produkcji przez firmę Bartosz rekuperator spiralno-przeciwprądowy charakteryzuje unikalna, opatentowana konstrukcja i korzystne parametry techniczne. Duża powierzchnia wymiany ciepła pozwala odzyskiwać ciepło z wysoką sprawnością, przy zrównoważonych proporcjach powietrza nawiewanego i wyciąganego. Oznacza to, że przy panującej na zewnątrz temperaturze -18°C i temperaturze powietrza usuwanego na poziomie +20°C, powietrze napływające do pomieszczeń będzie miało temperaturę ok. +16°C. Zadaniem instalacji c.o. będzie więc podgrzanie powietrza w pomieszczeniu najwyżej o kilka, a nie kilkanaście stopni, jak by to miało miejsce w przypadku tradycyjnego wietrzenia czy wentylacji bez odzysku ciepła. Efekt to oczywiście niższe rachunki za ogrzewanie.

Wyjątkowa konstrukcja rekuperatora Bartosz czyni go także odpornym na szronienie i zamarzanie. Z tego względu, w odróżnieniu od innych oferowanych na rynku rekuperatorów, nie wymaga on bezwzględnego stosowania nagrzewnic, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Kolejną zaletą rekuperatora spiralno-przeciwprądowego jest szczelność, wykluczająca przenikanie zapachów i mieszanie się powietrza zużytego z czystym, nawiewanym do pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, ponieważ z zasady świeże powietrze doprowadzamy kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń „czystych” (takich jak pokój dzienny, sypialnia, biblioteczka, salon itp.), natomiast zużyte usuwamy z pomieszczeń „brudnych” (łazienka, toaleta, kuchnia, suszarnia, garderoba itp.).

fot.: Unikalna konstrukcja wymiennika spiralno-przeciwprądowego firmy Bartosz zapewnia wysoki odzysk ciepła bez konieczności stosowania dodatkowych nagrzewnic
fot.: Unikalna konstrukcja wymiennika spiralno-przeciwprądowego firmy Bartosz zapewnia wysoki odzysk ciepła bez konieczności stosowania dodatkowych nagrzewnic


Rozwiązania do domów jednorodzinnych

Na bazie spiralno-przeciwprądowego wymiennika ciepła firma Bartosz opracowała rozwiązania do domów jednorodzinnych: rekuperatory VENA Compact i VENA Standard.

Kompaktowe centrale VENA Compact są w stanie w ciągu godziny wymienić 100% powietrza w domu o powierzchni użytkowej 200 m2, odzyskując przy tym do 85% zgromadzonej w nim energii. Niewielkie gabaryty rekuperatora i prosty montaż pozwalają na umieszczenie urządzenia na poddaszu, pod skosami. Energooszczędne, ciche wentylatory typu EC ograniczają koszty eksploatacji i podnoszą komfort użytkowania centrali wentylacyjnej.

Rekuperatory VENA Standard odzyskują ciepło ze sprawnością 85-92%. Wyróżnia je kanałowy sposób montażu, który pozwala na elastyczne rozmieszczenie elementów zestawu (wentylatorów, filtrów, sekcji wymiennika), dostosowane do układu pomieszczenia. Zazwyczaj rekuperator montowany jest na poddaszu, w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Uniwersalna rama montażowa pozwala na instalację w pozycji stojącej lub leżącej (minimalny kąt nachylenia rekuperatora, umożliwiający odpływ skroplin, wynosi 15°C). Montaż kanałowy ułatwia dostęp do poszczególnych elementów zestawu podczas eksploatacji i serwisu, a w razie awarii umożliwia wymianę tylko uszkodzonego elementu, bez konieczności demontowania całego urządzenia. Zestawy wentylacyjne VENA Standard oferowane są w wersji z wentylatorami na prąd zmienny (ST) lub stały (EC).

Zarówno VENA Standard jak i VENA Compact posiadają zintegrowany by-pass wewnętrzny, czyli obejście wymiennika umożliwiające wentylację bez odzysku ciepła. Takie rozwiązanie użytkownicy doceniają szczególnie w okresach przejściowych (wiosną i wczesną jesienią). W dzień, gdy temperatura na zewnątrz jest optymalna, odzyskiwanie ciepła i podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń nie ma sensu – otwieramy zatem by-pass. Odzysk ciepła przydaje się za to nocą, dlatego na noc obejście wymiennika pozostawiamy zamknięte. By-pass sprawdza się również latem. Otwierając wieczorem obejście wymiennika wpuszczamy do domu chłodniejsze nocne powietrze.

Rekuperatory VENA Compact i VENA Standard  przeznaczone do domów jednorodzinnych o powierzchni do 200 m2

fot.: Rekuperatory VENA Compact i VENA Standard  przeznaczone do domów jednorodzinnych o powierzchni do 200 m2


Systemy zautomatyzowane

Stosowane w rekuperatorach firmy Bartosz układy automatyki dają możliwość optymalnego dostosowania ilości i temperatury nawiewanego powietrza do potrzeb użytkowników. Automatyka daje możliwość regulacji wydajności wentylacji poprzez sterowanie prędkością obrotową wentylatorów. Użytkownik może wybrać tryb pracy rekuperatora: automatyczny lub ręczny. Może również ustalić parametry pracy urządzenia według zaprogramowanych trybów czasowych bądź programu użytkownika. Zastosowane w rekuperatorach firmy Bartosz sterowniki mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, np. automatyczny by-pass, sterowanie pracą gruntowego wymiennika ciepła, sygnalizację zabrudzenia filtrów. Do wygodnego sterowania urządzeniami polecane są intuicyjne panele tekstowe i graficzne, które można umieścić w dogodnym miejscu.

Panel graficzny (PS-G) oraz panel tekstowy (PS-T)
fot.: Panel graficzny (PS-G) oraz panel tekstowy (PS-T)