Firma PRANA PLATINUM, autor i producent systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, od 15 lat utrzymuje pozycję światowego lidera w produkcji rekuperatorów z miedzianym, przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. 

Rok 2018 był rokiem stabilnego rozwoju i licznych innowacji dla firmy. W kwietniu 2018 rekuperatory PRANA zdobyły Złoty Medal MTP jako najlepszy innowacyjny produkt w kategorii "wentylacja". W czerwcu wydano aplikację mobilną Prana Remote Control do zdalnego sterowania urządzeniami za pomocą smartfona. W listopadzie PRANA otrzymała nagrodę Best Sells Heat Recovery Unit jako producent najpopularniejszych rekuperatorów zakupionych w ramach programu efektywności energetycznej „IQ Energy” (Program Europejskiego Banku Odnowy i Rozwoju). W czwartym kwartale 2018 r. firma ogłosiła wprowadzenie na rynek ulepszonych i nowych modeli rekuperatorów serii STOP SMOG o rozszerzonej funkcjonalności, z trzystopniową funkcją filtracji powietrza i pełnej zgodności z dyrektywą ErP 2018 (2009/125/WE). 

W ramach ulepszeń przede wszystkim zwiększono możliwości filtracji powietrza, utrzymując pozostałe zalety dotychczas produkowanych rekuperatorów. Rekuperatory PRANA STOP SMOG przeznaczone są do organizacji zdecentralizowanej wentylacji w pomieszczeniach mieszkalnych i administracyjnych takich jak apartamenty, domy prywatne, domki letniskowe, biura, szkoły, przedszkola, itp. Systemy te - na bazie miedzianego przeciwprądowego wymiennika ciepła - zapewniają stabilną wysoką sprawność odzysku (do 93%, klasy efektywności energetycznej A +), co gwarantuje wysoką oszczędność energii. Według najbardziej krytycznych ocen ekspertów, zastosowanie rekuperatora PRANA oszczędza 30-70% kosztów na ogrzewanie i do 80% w przypadku stosowania klimatyzacji latem.

Rekuperatory PRANA STOP SMOG to optymalne rozwiązania wydajnej wentylacji z rekuperacją, szczególnie na obszarach i w regionach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Konstrukcja rekuperatora posiada podłączenie do instalacji filtrów oczyszczania wstępnego, średniego i drobnego.

Przy niewielkiej mocy urządzenia (od 6 do 32 W/h) zapewniono wydajną i kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przepływ powietrza wewnątrz miedzianego wymiennika następuje równomiernie w obydwu kierunkach (czerpni i wyrzutni) przy czym powietrze wyrzucane i zaciągane nie mieszają się. Podobnie jak w wielu innych rozwiązaniach, odprowadzane z pomieszczenia (zimą ciepłe) powietrze przekazuje swoją energię cieplną do powietrza pobieranego z zewnątrz. Latem odwrotnie, przy różnicy temperatur powietrza wewnątrz mieszkania i na zewnątrz, powietrze zewnętrzne podlega schłodzeniu.

JAK DZIAŁA REKUPERATOR PRANA? >>ZOBACZ

Ostatnie modernizacje rekuperatorów PRANA miały na celu poprawę właściwości użytkowych i obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń, zwiększenie sprawności energetycznej, rozszerzenie funkcjonalności, poprawy sterowania, podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy i trwałości urządzeń.
Zmodernizowane modele rekuperatorów, w szczególności PRANA serii STOP SMOG umożliwiają użytkownikowi oddzielne sterowanie silnikami czerpni i wyrzutni. Oznacza to, że użytkownik może samodzielnie ustawić oczekiwane parametry nawiewu i wywiewu (zbilansowanego nadciśnienia lub podciśnienia) za pomocą pilota lub aplikacji Prana Remote Control w smartfonie.

Poprawiono również (i tak imponującą do tej pory) charakterystykę hałasu rekuperatorów: obecnie poziom hałasu dla modeli domowych PRANA wynosi nie więcej niż 14 dB w odległości jednego metra w trybie „noc”.

Najbardziej jednak oczekiwanymi są zmiany w technologii filtracji. Teraz rekuperatory PRANA STOP SMOG mają potrójny system oczyszczania powietrza – od barier przeciw insektom, pyłom i większym zanieczyszczeniom, poprzez cyklonowe oczyszczanie z kurzu wewnątrz miedzianego wymiennika ciepła (przy okazji: miedź dodatkowo zapobiega rozwojowi patogennych mikroorganizmów wewnątrz rekuperatora), po oczyszczenie nawiewnego powietrza za pomocą filtrów. Standardowy zestaw rekuperatorów PRANA STOP SMOG obejmuje filtr zgrubnego oczyszczania powietrza klasy G2 lub G3, ale możliwe jest zastosowanie filtrów o dokładniejszym oczyszczeniu (G4, M6).

Filtry do rekuperatorów PRANA są jednorazowe i podlegają wymianie po zanieczyszczeniu (średnio raz na 3-4 tygodnie). Ważną opcją monitorowania systemu wentylacji jest wskaźnik zanieczyszczenia filtra, który kontrolowany jest również poprzez aplikację Prana Remote Control. Przy maksymalnym zanieczyszczeniu na panelu wskaźników rekuperatora pojawia się sygnał informujący o konieczności wymiany filtra.


Oficjalnym dystrybutorem i firmą producencką na terenie Polski jest Ecoventeam Sp. z o.o., która zgłosiła rekuperator PRANA 200C STOP SMOG do konkursu Najciekawszy Produkt 2019.

Rekuperatory PRANA będzie można zobaczyć na stoisku nr 134 firmy Ecoventeam podczas targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 5-6 marca 2019 w Warszawie. Głosy na produkty zgłoszone do konkursu oddają odwiedzający targi i seminaria.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się drugiego dnia Forum.