WENTYLACJA TYPU OD ŚCIANY DO ŚCIANY I SUFITY WYCIĄGOWE
Wentylacja typu od ściany do ściany i sufity wyciągowe to sztandarowe produkty w asortymencie ATREA. Ten nowoczesny i wydajny system jest z powodzeniem sprzedawany od ponad 15 lat i zweryfikowany przez ponad 200 dużych projektów w Czechach i na Słowacji, i powoli zyskuje dobrą renomę w innych krajach na całym świecie. Podstawową różnicą jest konstrukcja sufitów podwieszanych z poliwęglanu i kształt kanału wyciągowego. Wybór typu konstrukcji zależy wyłącznie od właściciela, architekta lub planisty. Z technicznego punktu widzenia sufit TPV jest preferowanym wyborem w przypadku częściowych planów, natomiast sufity SKV są bardziej estetyczne (np. w przypadku kuchni pokazowych lub lad chłodniczych). Możliwe jest również zaprojektowanie wyjątkowego, indywidualnego wyglądu według potrzeb klienta. Pod względem funkcjonalności – nie ma różnicy między typami sufitów wentylacyjnych. Wszystkie zapewniają nawiew świeżego powietrza, wyciąganie powietrza wywiewanego, oświetlenie całej kuchni i chronią konstrukcję stropu przed działaniem ciepła oraz wilgoci.

Sufity wentylacyjne i klimatyzacyjne są przeznaczone nie tylko do dużych kuchni. Są też z powodzeniem stosowane w kuchniach z urządzeniami rozmieszczonymi w całym pomieszczeniu, gdzie instalacja pojedynczych okapów byłaby zbyt kosztowna i złożona, i gdzie kanały wentylacyjne są nieestetyczne. Nadają się też do pomieszczeń z niskimi sufitami, gdzie w ogóle nie można zainstalować okapów.
Sufitów można też użyć w innych pomieszczenia z wysokimi wymaganiami dotyczącymi designu i równomierności odciągu, jak na przykład otwarte kuchnie, wydawanie posiłków, itd.

JAK DZIAŁA SYSTEM?
Zamknięte systemy wentylacyjne
Systemy zamknięte sufitów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych składają się z przewodów odciągu, zbiorczych i doprowadzających powietrze.
Standardowo są wyposażane w przezroczyste elementy z zainstalowanym ponad nimi oświetleniem świetlówkami lub LED. Wykonanie sufitów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych spełnia wymagania obowiązujących przepisów dotyczących wentylacji kuchni EN16282.

Przewody doprowadzające powietrze
Konstrukcja wykonana jest z blachy nierdzewnej. Spodnią część tworzy wlot wykonany z materiału tekstylnego z mikroperforacją.

Przewody odciągu powietrza
Kanały wyciągowe są standardowe wykonane w kształcie trójkąta. Konstrukcja wykonana z blachy nierdzewnej o gr. 1 mm. Opcjonalnie z filtracją UV-C.

Oświetlenie
Oświetlenie jest standardową częścią zamkniętych systemów sufitów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. ATREA opracuje schemat instalacji lamp i wyśle zleceniodawcy do uzupełnienia sposobu obsługi (umieszczenie i typ wyłączników, sposób prowadzenia kabli, podział na strefy), oświetlenie jest instalowane jednocześnie z dostawą sufitu dla kategorii prac kl. B, C. W obliczeniach oświetlenia uwzględnia się minimalne oświetlenie według wymagań higienicznych w strefie roboczej kuchni 500 lx na blacie roboczym. Zakłada się współczynnik przenikania światła użytych przezroczystych wypełnień t = 0,9. Standardowo stosuje się świetlówki z reflektorem bez klosza, lub specjalne lampy LED bez klosza.

Filtracja mechaniczna – filtry kasetowe i separatory
Kasetowe filtry tłuszczowe instaluje się z boku przewodów odciągu. Są wykonane z warstwowej siatki cięto-ciągnionej z blachy nierdzewnej o wymiarach 500 × 175 mm. W razie dostawy wspólnie z filtracją UV-C filtr tłuszczowy jest uzupełniony nierdzewnymi lamelami, które zwiększają skuteczność filtracji i jednocześnie oddzielają funkcję filtracji UV-C od strefy pobytu osób. Do przestrzeni między filtrami instaluje się zaślepki z blachy nierdzewnej. Liczbę filtrów tłuszczowych oblicza się na podstawie odsysanej ilości powietrza tak, aby przepływ przez jeden filtr był w optymalnym obszarze według wykresu (tj. Vopt = 200 do 250 m3/h). Rozmieszczenie filtrów tłuszczowych w pomieszczeniu kuchni powinno uwzględniać rozmieszczenie urządzeń kuchennych. W razie zmiany lokalizacji urządzeń kuchennych łatwo można przemieścić filtry po całej długości przewodów odciągu.

Technologia filtracji UV-C – odprowadzenie powietrza odpadowego bez zapachu i tłuszczów
To efektywny system likwidacji cząstek tłuszczu w powietrzu odpadowym, które powstaje podczas gotowania. System projektuje się na podstawie wymaganej wydajności odciągu, typów urządzeń i skuteczności filtracji mechanicznej, która nie może być niższa niż 75%. W razie spełnienia wszystkich warunków według projektu systemu skuteczność likwidacji tłuszczów wynosi aż 99%.

Dlaczego warto zastosować technologię UV-C:
– cały system jest utrzymywany w absolutnej czystości, nie dochodzi do starzenia systemu
– powietrze odpadowe jest bez zapachu
– wyraźnie niższe koszty czyszczenia i utrzymania
– minimalne ryzyko wybuchu pożaru
– spełnia najsurowsze kryteria i wymagania co do czystości środowiska.

TYPY SUFITÓW WENTYLACYJNYCH

ATREA oferuje 3 rodzaje sufitów wentylacyjnych:

Sufit wentylacyjny TPV

 

Sufit wentylacyjny TPV-N

Sufit wentylacyjny SKV

 

ZALETY SUFITÓW WENTYACYJNYCH
- zamknięty system odciągu wyklucza zanieczyszczenie przestrzeni wewnątrz sufitu i powierzchni oraz zapobiega powstawaniu pleśni
- niskie koszty inwestycyjne
- wbudowana technologia filtracji UV-C
- łatwy i szybki montaż
- powietrze odpadowe z pomieszczenia kuchni jest odsysane równomiernie na całej powierzchni sufitu
- rozmieszczenie separatorów tłuszczu na długości przewodów powietrza jest elastyczne i umożliwia zmiany rozmieszczenia technologii kuchni
- skuteczna filtracja powietrza odpadowego w łatwo dostępnych i łatwych do wyjmowania separatorów tłuszczu
- równomiernie oświetlenie całej powierzchni rozproszonym dyfuzyjnie oświetleniem pośrednim
- łatwe utrzymanie przezroczystych sufitów
- doskonała ochrona wbudowanych lamp oświetleniowych przed zanieczyszczeniem aerozolami tłuszczowymi
- doskonały wygląd architektoniczny wnętrz w nowoczesnych kuchniach
- uniwersalna instalacja również do istniejących pomieszczeń, szczególnie korzystne w przypadku niskich i sklepionych sufitów
- proste rozwiązanie projektowe
- certyfikowane do stosowania w całej UE.

 

NIE TYLKO SUFITY WENTYLACYJNE

ATREA jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązanie do wentylacji kuchennej – od sufitu wentylacyjnego do centrali wentylacyjnej z rekuperacją. Połączenie całej wygodnej dla klienta usługi w jednym pakiecie daje nam ogromną przewagę nad konkurencją. System wentylacji ATREA zaprojektowano zgodnie z niemieckimi wytycznymi EN16282. Konstrukcja naszego systemu wentylacji spełnia najbardziej rygorystyczne kryteria zarówno w zakresie wymagań zdrowotnych, jak i projektowych. Dobrze oświetlona przestrzeń całej kuchni, dopływ świeżego powietrza bez przeciągów i doskonałe wyciąganie – wszystko to z dodatkową zaletą nowoczesnego systemu sterowania, tworzy przyjemne i czyste środowisko dla personelu kuchennego.

 

 Sufity wentylacyjne typ SKV i TPV zostały zgłoszone przez firmę ATREA do konkursu Najciekawszy Produkt 2020.

Zapraszamy na stoisko nr 41 podczas targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 3-4 marca 2020 w Warszawie. Głosy na produkty zgłoszone do konkursu oddają odwiedzający targi i seminaria. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się drugiego dnia Forum.