Dzięki optymalizacji kształtu nowej dyszy TJN, poziom mocy akustycznej jest o nawet 6 dB niższy od poziomu mocy akustycznej dyszy DUK.

Dysza dalekiego zaięgu TJN

Dysza dalekiego zaięgu TJN. Fot. Trox

W urządzeniu zastosowano rozwiązania pozwalające na regulację, ograniczenie i zablokowania kąta nawiewu powietrza. Efektem jest zawsze zachowanie kryteriów komfortu w strefie przebywania ludzi.
Kierunek nawiewu strumienia powietrza można nastawiać ręcznie co 5° w zakresie od +30° do -30°, można też ograniczyć zakres nastawy kąta nawiewu. Nastawiony kąt nawiewu pozostaje niezmienny. Dysze mają też możliwość automatycznej regulacji kąta nawiewu. Do tego celu wykorzystuje się stop z pamięcią kształtu (SMA), który „zapamiętuje” swój oryginalny kształt i powraca do niego po deformacji wywołanej ogrzaniem. Kompaktowy siłownik z pamięcią kształtu umieszczony jest w strumieniu powietrza nawiewanego, więc natychmiast reaguje na zmianę jego temperatury. Efektem zastosowania SMA jest automatyczna nastawa kąta nawiewu w zakresie temperatury od około 18°C do 28°C.

Siłownik z elementem ograniczającym kąt nastawy

TJN z siłownikiem i elementem ograniczającym kąt nastawy. Fot. Trox

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja redukcji zasięgu strumienia dla mniejszych pomieszczeń. Funkcję tę spełnia, łatwy w montażu, element zawirowujący (wersja z elementem zawirowującym znajduje się na zdjęciu głównym - przy. red.). Umożliwia dwustopniową redukcję zasięgu strumienia powietrza do 80% lub 60%. Rozwiązanie cechuje się dobrymi parametrami akustycznymi, dzięki zastosowaniu ząbkowanych krawędzi kierownic powietrza.

Wariant z elementem zawirowującym. TJN

TJN. Wariant z elementem zawirowującym. Fot. Trox

Dysze TJN dostępne są w pięciu wielkościach, z bezpośrednim podłączeniem lub króćcem przyłączeniowym na kanał okrągły lub prostokątny. Wykonane są z polimeru, dostępnego w kolorach  RAL (białe aluminium lub biały alpejski). Dostępne są także w wersji z osłoną zewnętrzną do montażu w przestrzeniach niezabudowanych. >>więcej w karcie katalogowej TJN

Wariant z elementem z pamięcią kształtu

Wariant z elementem z pamięcią kształtu. Fot. Trox

Nowy nawiewnik TJN zaprezentowano podczas TROX-INFO-EXPO dnia 5 listopada 2013 r. w Warszawie.