Biowęgiel FLUID, zwany biocarbonem lub czarnym pelletem, może być z powodzeniem zamiennikiem tradycyjnego opału. Jest paliwem stałym, bardziej suchym i znacznie bardziej energetycznym niż biomasa i neutralnym pod względem emisji CO2. Co ważne: tradycyjne kotły nie wymagają kosztownego przerabiania, by spalać czarny pellet. Co smutne: w Polsce brakuje biomasy do produkcji biowęgla...

FLUID S.A. opracowała unikalną linię technologiczną do produkcji biowęgla marki FLUID. Biocarbon wytwarzany jest z resztek roślinnych i innych biomas ubocznych, czyli surowców odnawialnych takich jak pozostałości tartaczne, po wycince drzew i krzewów, po tłoczeniu oleju lub wyciskaniu owoców. Wytwarza się go też ze słomy oraz wierzby energetycznej. W procesie uszlachetniania biomasy FLUID nie stosuje spalania lecz wypraża surowiec w beztlenowej atmosferze, co pozwala na wytworzenie czarnego pelletu w czasie zaledwie… czterech minut! Technologia FLUID z zastosowaniem prażenia biomasy pozwala także na podniesienie kaloryczności produktu o ok. 8 MJ/kg - do około 25 MJ/kg.

Na całym świecie trwają próby nad metodami produkcji biowęgla, ale to spółce FLUID udało się jako pierwszej wdrożyć rozwiązania. Zakład w Sędziszowie ma rozpocząć produkcję jeszcze w tym roku.
Biowegiel z Sędziszowa daje nadzieję na spełnienie unijnych norm, które nakazują elektrowniom produkowanie prądu ze źródeł odnawialnych: do 2020 roku ma to być 15%, a do 2030 roku aż 20%.

Biowęgiel prócz zastosowań jako paliwo do kotłów, do kominka lub do grilla, nadaje się także do zastosowania jako naturalny nawóz i jako surowiec np. do produkcji kosmetyków.

 

Źródło, foto: www.fluid.pl