W USA naukowcy opracowali kostkę chłodzącą, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki żywność jest przechowywana w niskiej temperaturze i wysyłana w stanie świeżym bez polegania na lodzie lub tradycyjnych opakowaniach chłodzących.

Wolne od plastiku „galaretki lodu”, które się nie topią, zostały opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Są kompostowalne i antybakteryjne oraz zapobiegają zanieczyszczeniu krzyżowemu. Są również wielokrotnego użytku i można je zaprojektować lub przyciąć do dowolnego wymaganego kształtu i rozmiaru.

„Kiedy topi się lód, nie nadaje się on do ponownego użytku” – powiedział Gang Sun, profesor na uniwersyteckim wydziale inżynierii biologicznej i rolniczej. „Pomyśleliśmy, że możemy zrobić tak zwany lód stały, który służyłby jako czynnik chłodzący i nadawał się do wielokrotnego użytku”.

Kostki chłodzące zawierają ponad 90% wody i innych składników, które utrzymują i stabilizują konstrukcję. Mówi się, że są miękkie w dotyku jak żelatyna i zmieniają kolor w zależności od temperatury.

„Możesz je używać przez 13 godzin do chłodzenia, zebrać, wypłukać wodą i włożyć do zamrażarki, aby ponownie zamrozić przed następnym użyciem” - powiedział Jiahan Zou, student, który pracował nad projektem od dwóch ostatnich lat.

Naukowcy mają nadzieję, że jako materiał chłodzący ostatecznie wykorzystają przetworzone odpady rolnicze lub produkt uboczny.

Wczesne testy wykazały, że kostki mogą wytrzymać do 22 funtów bez utraty formy. Można je ponownie wykorzystać kilkanaście razy — wystarczy szybko umyć wodą lub rozcieńczonym wybielaczem — a następnie wyrzucić do kosza na odpadki.

Zdjęcie: Gregory Urquiaga/UC Davis