Heritage Distribution jest wiodącym dystrybutorem HVACR w południowej/południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Powstała z połączenia trzech regionalnych liderów: Wittichen Supply (założona w 1914), Benoist Brother Supply (założona w 1928) i Ed's Supply (założona w 1957).

Heritage Distribution, z siedzibą w Atlancie w stanie Georgia, posiada 64 oddziały w 10 stanach i zatrudnia około 800 pracowników. Mówi się, że firma ma dobre wyniki w zakresie wysokiego i konsekwentnego wzrostu organicznego oraz wysokiego udziału powtarzalnych przychodów pochodzących z napraw i wymian. Obrót za dwanaście miesięcy do końca 30 września wyniósł 636 mln USD.

Grupa Heritage Distribution obejmuje również firmę Coastal Supply Company z siedzibą w Tennessee oraz firmę NuComfort z Chicago w stanie Illinois.

Beijer Ref przeszedł ogromną ekspansję w ciągu ostatnich 20 lat, tworząc dominujące pozycje w Europie, Afryce, Azji i Oceanii. Przejęcie oznacza wejście firmy na rynek północnoamerykański i uczyni ją wiodącym dystrybutorem HVACR w jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów HVACR w Ameryce Północnej.

Transakcja jest postrzegana przez Beijer Ref jako idealna platforma do konsolidacji rynku północnoamerykańskiego. Widzi korzyści dla swoich systemów opartych na CO2, globalnych umów z dostawcami, produktów marek własnych (zarówno w HVAC, jak i chłodnictwie), a także zapewnia duże możliwości w zakresie fuzji i przejęć. Ponadto Heritage Distribution posiada szerokie i zróżnicowane portfolio produktów z kompleksowymi markami, które uzupełnią obecną ofertę produktów Beijer Ref.

Dyrektor generalny Beijer Ref, Christopher Norbye, opisał transakcję jako „ważny krok strategiczny” dla firmy. „Rynek północnoamerykański przechodzi obecnie zmianę w kierunku elektryfikacji i efektywności energetycznej, przyspieszoną przez zmiany regulacyjne. Ponadto rosnąca świadomość wpływu jakości powietrza w pomieszczeniach i zmian klimatu zwiększyła zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska i innowacyjne technologie HVAC, co stwarza wielką szansę dla naszej połączonej oferty produktów” – powiedział.

„Ponadto rynek północnoamerykański jest bardzo rozdrobniony, a Heritage Distribution oferuje doskonałą platformę, z której możemy kontynuować konsolidację. Dzięki naszej zbiorowej świadomości i biegłości w branży istnieje wiele znaczących i cennych synergii do odblokowania”.

Przejęcie obejmuje około 98% udziałów w Heritage Distribution, a pozostałe udziały pozostaną w posiadaniu obecnego kierownictwa.

Przejęcie jest uzależnione od uzyskania zgód organów regulacyjnych i zwyczajowych warunków zamknięcia, a jego zamknięcie ma nastąpić na początku pierwszego kwartału 2023 r.