Ministerstwo Środowiska i Ochrony Środowiska Chin, odpowiadając na oskarżenia, że ​​to waśnie Chiny są źródłem tajemniczego wzrostu emisji zabronionego i niszczącego warstwę ozonową CFC11, ogłosiło ogólnokrajową kampanię mającą na celu zwalczanie nielegalnych działań.

Na początku roku 2018 pomiary atmosferyczne przeprowadzone przez zespół z National Oceanic and Atmospheric Administration ujawniły, że w latach 2014-2016 emisje CFC11 wzrosły o 25% powyżej średniej mierzonej w latach 2002-2012. Śledztwo w tej sprawie wykazało wykorzystanie CFC11 na dużą skalę w sektorze chińskiej pianki poliuretanowej.

Chińskie władze oglosiły, że firmy i osoby podejrzane o produkcję i sprzedaż substancji z ODS będą stosownie karane. Rozpoczęły także ogólnokrajową kampanię przeciwko nielegalnemu stosowaniu i produkcji substancji niszczących warstwę ozonową, znanych również jako ODS. "Chiny kontynuują wysiłki zmierzające do stopniowego wycofywania ODS, zgodnie z wymogami protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową oraz planu wycofania, który został opracowany po przyjęciu tego protokołu w 1991 roku" - podało ministerstwo w oświadczeniu.

W toku śledztwa odkryto dowody na to, że stosowanie CFC11 jako środka porotwórczego jest w Chinach powszechną praktyką w produkcji pianek do izolacji budynków i urządzeń. Użycie CFC11 do spieniania jest tańsze niż alternatywy akceptowalne z punktu widzenia ochrony środowiska.