W styczniu 2014 roku firma Coca-Cola ogłosiła, że ​​zainstalowała wolną od fluorowęglowodorów (HFC) jednomilionową chłodziarkę - lodówkę do napojów - używającą do chłodzenia naturalnego czynnika chłodniczego. Tym samym Coca-Cola uniemożliwiła emisję 5.250.000 ton CO2 w ciągu 10 lat. To kamień milowy oznaczający istotny postęp w wysiłku Spółki do stopniowego usuwania HFC - czynników przyczyniających się do zmian klimatu - popularnie i od wielu lat wykorzystywanego w dozownikach, automatach i chłodziarkach na całym świecie. Wraz z partnerami, Coca-Cola postawiła sobie za cel, że wszystkie nowe urządzenia chłodzące napoje bedą wolne od HFC w 2015 roku. Osiągnięcie tego celu zapobiegnie emisji ponad 50 mln ton CO2 w ciągu 10 lat, co oznacza równowartość rocznej emisji CO2 z ponad 10 mln samochodów osobowych.

Ponadto Coca-Cola poprawiła efektywność energetyczną swojego sprzętu chłodzącego o 40% od roku 2000 roku. W nowych chłodziarkach Coca-Coli do izolacji używana jest pianka wolna od HFC.

"W ciągu ostatnich dziesięciu lat zainwestowaliśmy ponad 100 mln dolarów, aby nasze chłodziarki stały się przyjaźniejsze dla środowiska", powiedział Jeff Seabright, wiceprezes ds. Środowiska i Wody w Coca-Cola Company. "Mamy za cel znacznie zmniejszyć naszą ogólną emisję dwutlenku węgla. Poprzez inwestycje w badania i rozwój mamy aktualnie najbardziej zaawansowane technologicznie i energooszczędne chłodziarki wolne od HFC i zaadaptowane do systemów zarządzania energią."

W ramach swojego zobowiązania do prowadzenia bardziej zrównoważonego chłodzenia, Coca-Cola wybrała CO2 - naturalny czynnik chłodniczy, z grupy GHG (ang. greenhouse gas).

Spółka pozostaje także aktywnym członkiem Refrigerants Naturally!

 

Źródło: Coca-Cola