LodówkaHistoria lodówki
Jednym ze sposobów przechowywania żywności jest jej zamrożenie. Aby powstała lodówka, trzeba było wymyślić zamrażanie potraw na skalę przemysłową. Pierwsze maszyny z XIX wieku wytwarzały bloki lodu służące do przechowywania mięsa. Na pojawienie się lodówek w domach trzeba było poczekać do następnego wieku.
Lodówkę opracował bawarski inżynier Karl von Linde, który już w 1871 roku zastosował system chłodzenia w browarze Spaten w Monachium, aby umożliwić produkcję piwa latem. Środkiem schładzającym był eter metylowy lub amoniak.
Pierwsza elektryczna lodówka domowa nosiła nazwę Domerle. Do sprzedaży została wprowadzona w Chicago w 1913 roku.
W tym samym roku wypuszczono lodówkę również w Niemczech. Amerykańska miała drewnianą obudowę, a mechanizm chłodniczy znajdował się na szczycie urządzenia. Lodówka niemiecka obudowana była ceramicznymi kaflami i kosztowała tyle, ile wiejska posiadłość.
Lodówkę z zamrażarką wynaleziono dopiero w 1939 roku.
Pierwszą polską lodówkę "Mewa" wyprodukowano we Wrocławiu w 1956 roku.

Jak działa lodówka?
Czyli o budowie i zasadzie działania urządzeń chłodniczych....
Urządzenie chłodnicze służy do obniżania temperatury ciała poniżej temperatury otoczenia i przeznaczone jest do przechowywania produktów nietrwałych w temperaturze 0°C i niższej. Najbardziej popularnym urządzeniem chłodniczym jest chłodziarka szafowa, czyli lodówka. Lodówka służy do przechowywania żywności w gospodarstwach domowych i sklepach. Lodówka posiada także komorę o temperaturze poniżej 0°C, czyli zamrażalnik.
W lodówce chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego lub sprężarkowego. Ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia przechodzi przez parownik (powyginana esowato rurka). Parownik jest najzimniejszą częścią lodówki, zwykle umieszcza się go w zamrażalniku.
Większość domowych lodówek to chłodziarki sprężarkowe. Chłodziarka sprężarkowa wyposażona jest w sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym, który zmusza czynnik chłodzący do krążenia w obiegu. Sprężarka, zwykle tłokowa, przetłacza parę czynnika chłodniczego do skraplacza, w którym para skrapla się oddając ciepło, następnie czynnik paruje pobierając ciepło od chłodzonych produktów.
Niepożądanemu podnoszeniu się temperatury w lodówce zapobiega zainstalowany w niej termostat, który włącza agregat, gdy temperatura podnosi się i wyłącza go, gdy za bardzo spada. Tym samym powoduje, że lodówka nie pracuje bez przerw, przez co zmniejsza się zużycie energii elektrycznej.
Lodówka musi być wyizolowana termicznie. Ciepło z zewnątrz nie może się dostać do wnętrza lodówki. Ciepło dostające się do środka lodówki powodowałoby włączenie przez termostat agregatu chłodniczego i pobieranie dużych ilości energii, aby agregat mógł pracować bez przerwy utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki.

Schemat urządzenia chłodniczego sprężarkowego parowego
Schemat urządzenia chłodniczego sprężarkowego parowego

 

Foto ze strony: http://www.howstuffworks.com
Foto ze strony: http://www.howstuffworks.com

Działanie lodówek pozornie przeczy II zasadzie termodynamiki. Lodówka bowiem odprowadza ciepło z "zimnego" i oddaje do "ciepłego" wg cyklu Carnota, lecz w odwrotnym kierunku, poczynając od rozprężania w niższej temperaturze.

Polecamy film wyjaśniający zasadę chłodzenia:

Jak działa lodówka? - strony www w języku angielskim:
How Does A Refrigerator Work?
How Refrigerators Work
How a refrigerator works
How does a refrigerator work?