Produkcja VRV, które są przeznaczone głównie na rynki Turcji i Bliskiego Wschodu, rozpoczęła się w maju 2022 roku. Decyzja jest oparta na strategii Daikin, aby produkować blisko rynku, co skraca czas realizacji dostaw i umożliwia firmie reagowanie na popyt w elastyczny sposób.

Oczekuje się, że rynek systemów HVAC-R (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i chłodnictwo) w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) odnotuje silny wzrost w ciągu najbliższych kilku lat, a nawet dziesięcioleci. Silny wzrost popytu wynika głównie z potrzeby większej stabilności i zmian w prawodawstwie. Dotyczy to w szczególności pomp ciepła, które są jednym z rozwiązań dekarbonizacji budynków. Daikin jest w trakcie wzmacniania swojej obecnej zdolności produkcyjnej, aby zapewnić zaspokojenie tego rosnącego popytu.

W ramach tego Daikin Europe zdecydował się rozpocząć produkcję swoich systemów VRV na rynek turecki i Bliskiego Wschodu w swojej tureckiej fabryce. Systemy VRV to urządzenia klimatyzacyjne, które mogą ogrzewać lub chłodzić średnie i duże budynki komercyjne. Wykorzystują technologię pompy ciepła i umożliwiają podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Systemy VRV były rewolucyjne w momencie, gdy firma Daikin wprowadziła tę innowację w 1982 r., ponieważ system VRV pozwalał na indywidualne ogrzewanie lub chłodzenie każdego pomieszczenia, a nie na cały budynek jednocześnie, zapewniając znacznie wyższą wydajność energetyczną. Od tego czasu Daikin jest wiodącą firmą w dziedzinie technologii VRV, dzięki czemu są one bardziej energooszczędne, kompaktowe, ciche i łatwiejsze w instalacji.

Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe, mówi: „Nowe linie produkcyjne VRV w tureckiej fabryce są wyposażone w najnowszą, najnowocześniejszą technologię, aby zoptymalizować zrównoważony rozwój, wydajność i kontrolę jakości. Wykorzystują zasadę Module Line, opracowaną przez Daikin Industries z Japonii. Każda linia produkcyjna składa się z indywidualnych 4-metrowych modułów dla każdego procesu produkcyjnego, takiego jak montaż, napełnianie czynnikiem chłodniczym, inspekcja i pakowanie, w zależności od wielkości produkcji fabryki i elementów produkcyjnych. Został on wprowadzony w fabryce Daikin w Japonii, USA i innych krajach w celu standaryzacji linii produkcyjnych w celu uzyskania jednolitej, wysokiej jakości produkcji. Fabryka została również wyposażona w energooszczędny system odzysku ciepła spalin. Naszym celem jest wytwarzanie wysokiej jakości produktów dla Turcji i Bliskiego Wschodu, przy jednoczesnym zmniejszeniu naszego wpływu na środowisko”.

Ponadto belgijska fabryka, która do tej pory produkowała systemy VRV na te rynki, zwiększy produkcję ogrzewania pomp ciepła, które szybko zyskuje na popularności na rynkach europejskich. Inicjatywy te pozwolą nam wzmocnić nasze zdolności produkcyjne w regionie EMEA i osiągnąć cele naszego strategicznego planu zarządzania „FUSION 25”.”

Hasan Önder, dyrektor generalny Daikin Turkey, dodał: „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy dostarczać wysokiej jakości i energooszczędne produkty na rynek turecki i bliskowschodni, które są również produkowane w Turcji. Oczekuje się, że rynek VRV w Turcji będzie się dalej rozwijał w przyszłości. Będziemy dostarczać produkty, które spełniają ten rosnący popyt i są w pełni dostosowane do potrzeb naszego klimatu”.