Opracowane we współpracy z firmą Tokyo Gas Engineering Solutions (TGES) i japońską agencją rozwoju RIKEN, urządzenie zostało zaprojektowane w celu ograniczenia i zapobiegania wyciekom z systemów klimatyzacji.

Daikin jest liderem we wdrażaniu czynnika chłodniczego R32 w Japonii i na całym świecie. Prawie wszystkie domowe klimatyzatory produkowane i sprzedawane w Japonii i Europie wykorzystują obecnie R32, który zyskuje uznanie na całym świecie jako alternatywa o niższym współczynniku GWP dla R410A. Jest już używany w ponad 130 krajach.

Wykrywanie wycieków czynnika chłodniczego zwykle polega na zbliżeniu sprzętu kontrolnego do miejsca, w którym podejrzewa się wyciek, i pobraniu próbki otaczającego gazu. Może to często stanowić problem, gdy urządzenia klimatyzacyjne są instalowane na dużej wysokości, pod sufitem lub w wąskich miejscach, do których ludzie nie mają dostępu.

Ten nowy detektor emituje wiązkę lasera, która może potwierdzić obecność lub brak R32 na swojej drodze poprzez identyfikację pasma długości fali absorpcji w bliskiej podczerwieni charakterystycznej dla R32. Mówi się, że jest skuteczny na odległość do 10 m i może działać nawet przez okna.

Można go również zastosować do wykrywania elementu R32 w wyciekach R410A.

Próby zostaną przeprowadzone w przyszłym roku, z zamiarem komercjalizacji detektora w 2025 roku.