O największej na świecie obrotowej nasadzie do wentylacji naturalnej

Największa sala obrad budynku Zgromadzenia Narodowego Walii posiada sufit w postaci leja zakończonego stożkowo, służącego do wentylacji grawitacyjnej i pełniącego jednocześnie rolę świetlika dzięki częściowemu przeszkleniu.

Lej ten od góry zakończony jest nasadą wentylacyjną - urządzeniem o kształcie stożka o średnicy podstawy 3650 mm, wysokości 4320 mm i wadze 750 kg. Nasada zakończona jest profilowaną łopatą kierunkową (wiatrowskazem), o wysokości 1000 mm powyżej wierzchołka i długości poziomej 3200 mm. Pozwala to na odpowiednie ustawianie się części osłoniętej urządzenia względem kierunku wiatru. Po przeciwnej stronie osłona nasady wyposażona jest w żaluzje chroniące przed przedostawaniem się wody, a przede wszystkim ułatwiające usuwanie powietrza wewnętrznego z sali obrad.

Odpowiednia wymiana powietrza jest utrzymywana poprzez przepustnicę wyposażoną w klapy podłączone do siłowników. Siłowniki odpowiednio przymykają lub otwierają klapy.

W podobny sposób steruje się również strumieniem światła dziennego wpadającego do sali. Wewnątrz sali, od dołu przepustnic światła zawieszono lustro o kształcie odwróconego stożka o średnicy 2600 mm i wysokości 1700 mm. Przy otwartych przepustnicach, odpowiednie obniżanie lub podnoszenie lustra sprawia, że przy otwartych przepustnicach sala zgromadzeń jest doświetlana naturalnym światłem. Sterowanie otwarciem przysłony redukuje światło docierające do pomieszczenia. Konstrukcja leja prowadzącego od dachu umożliwia wykorzystanie światła dziennego w przestrzenie obrad. Kształt odwróconego stożka powoduje, że światło słoneczne odbija się od powierzchni lustra rozpraszjąc je dodatkowo w dół po sali obrad.

Lustrzany stożek

Obrotowa nasada wentylacyjna (ang. Rotating Wind Cowl) jest bezobsługowa - obraca się przy wietrze o prędkości powyżej 2 m/s. Praca nasady jest ciągła: nieprzerwanie powietrze jest wyciągane z pomieszczenia znajdującego się poniżej, a wyciąg sterowany jest poprzez 2 siłowniki uruchamiane z systemu zarządzania budynkiem (tzw. BMS ang. Building Management System).

Naturalna wentylacja jest cicha, poprawia jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, redukuje emisję CO2 i wykorzystując naturalne źródła energii jest również bardzo ekonomiczna.

Nasada, świetlik, budowa

Nasada powstała przy współpracy Fläkt Woods z Vision Ventilation w ramach inicjatywy "FreeFlow Range".

Budynek Zgromadzenia Narodowego Walii został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Richard Rogers Partnership, znane ze swojego pionierskiego podejścia do zrównoważonego rozwoju w architekturze. Pofalowany dach, użycie drewna i wielkiego leja w sali obrad służącego naturalnej wentylacji i dzięki przeszkleniu pozwalającemu na przenikanie światła dziennego. Ten liczący ponad 5000 m2 budynek walijskiego Senatu i Parlamentu (Welsh: Senedd) został otwarty przez królową Elżbietę II w dniu 1 marca 2006 roku, po 4 latach i 10 miesiącach opóźnienia w stosunku do pierwotnych założeń projektowych z 1997 roku. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 69.600.000 £. >>Zdjęcia obiektu1  >>Zdjęcia obiektu2

Foto: Fläkt Woods