HVACR.pl: Prosimy o dokończenie zdania: FILTRYAERO.pl to…

Eliza Trylska: FILTRY AERO to rodzinna firma z polskim kapitałem, która od 7 lat dostarcza swoim klientom najwyższej jakości filtry do rekuperatorów.

HVACR.pl: W Państwa sklepie internetowym od adresem www.filtryaero.pl można zakupić tylko filtry do rekuperatorów znanych marek. Czy planujecie Państwo poszerzyć asortyment o filtry do innych urządzeń?

Eliza Trylska: Nieustannie poszerzamy portfolio o coraz to nowe marki. Skupiamy się oczywiście na tych najbardziej popularnych rekuperatorach ale nie zapominamy też o tych niszowych, do których filtry stopniowo wprowadzamy do oferty. Słuchamy głosów naszych klientów i w najbliższym czasie w sprzedaży pojawią się filtry do kilku skandynawskich central wentylacyjnych. Oprócz filtrów do kolejnych rekuperatorów przygotowujemy się również do wprowadzenia do oferty wysokiej jakości filtrów do oczyszczaczy powietrza.

HVACR.pl: Prawdopodobnie to jedne z częstych pytań przy zakupie filtrów: jak dobrać i jak wymienić filtr w rekuperatorze?

Eliza Trylska: Naszym klientom radzimy przede wszystkim trzymać się rozwiązań rekomendowanych przez producenta centrali wentylacyjnej. Jeśli producent rekuperatora proponuje użytkownikom np. komplet filtrów G4+G4 lub F7+G4 (to najpopularniejsze zestawy) to radzimy naszym klientom aby instalowali filtry o takiej klasie i wykonane w takiej technologii jak wskazuje producent rekuperatora. Wtórną natomiast rzeczą jest czy jest to filtr oryginalny czy też wysokiej klasy zamiennik. Najczęściej popełnianym błędem jest instalowanie w rekuperatorze produkowanych "garażowymi" metodami płaskich filtrów na metalowych ramkach mimo tego, iż producent urządzenia zaleca filtry typu mini-pleat. Co gorsze, część takich tanich filtrów wykonanych jest z mat klasy M6 czy F7, które służą do produkcji filtrów workowych. Pozorna oszczędność przekłada się na kilkukrotnie zwiększone opory przepływu i większe zużycie energii elektrycznej.

HVACR.pl: Pytanie z „listów do redakcji”: Standardowo rekuperatory posiadają dwa filtry: jeden przy wentylatorze nawiewnym, drugi przy wywiewnym. Ten na wywiewie chroni głównie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem, a nawiewny zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza zewnętrznego. Czy filtry te chronią lub mogą chronić mieszkańców przed smogiem?

Eliza Trylska: To zależy od tego jakiej klasy filtry zostaną zainstalowane. Filtry klasy G3 czy G4 nie chronią przed smogiem i nie potrafią zatrzymywać drobnych zanieczyszczeń o wielkości rzędu kilku mikrometrów. Dopiero filtry klasy M6 czy F7 (lub wyższej) potrafią skutecznie filtrować pyły PM2.5 i PM1 jak również inne drobne zanieczyszczenia i pyłki roślin. Jednak to czy dany filtr możemy nazywać antysmogowym zależy od tego jak dużo pyłów PM on wychwytuje. Tutaj z pomocą przychodzi nowa norma ISO 16890, która zastąpiła enigmatyczne oznaczenia G, M i F jasnymi wskaźnikami ePM mówiącymi wprost o tym jaki procent pyłów danej wielkości zatrzymuje filtr - minimum to 50%. I tak filtry klasy M6 powinny zatrzymywać ponad 50% pyłów PM2.5a filtry klasy F7 ponad 50% najgroźniejszych dla zdrowia pyłów PM1 (o wielkości do 1 mikrometra), które przez pęcherzyki płucne przedostają się do naszej krwi. Już niedługo znakomita większość naszych filtrów zostanie oznaczona odpowiednimi symbolami ePM.

HVACR.pl: Jakie produkty zostaną w szczególności wyeksponowane na stoisku FILTRYAERO.pl na wystawie Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja i dlaczego warto odwiedzić Państwa stoisko 5-6 marca 2019 w Warszawie?

Eliza Trylska: Na zbliżających się targach Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2019 pokazywać będziemy SmogBox - nasz antysmogowy filtr kanałowy usuwających oprócz pyłów zawieszonych PM także zapachy. Będzie można zajrzeć do środka i z bliska obejrzeć poszczególne jego komponenty, w szczególności kasety wypełnione mieszanką węgli aktywowanych. SmogBox to odpowiedź na potrzeby polskiego rynku w kontekście usuwania zapachu, a raczej... smrodu. Właściciele domów jednorodzinnych wyposażonych w wentylację mechaniczną borykają się często z problemem nawiewanego nieustannie śmierdzącego powietrza - szczególnie dotyczy to rejonów o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, np. Małopolski czy Górnego Śląska. Filtry w rekuperatorach nie radzą sobie z usuwaniem zapachów - stąd nasza propozycja: filtr kanałowy o niskich oporach, nie wymagający dodatkowego zasilania elektrycznego i świetnie współgrający z rekuperatorem.

HVACR.pl: Jakie cele Państwu przyświecają, co chcieliby Państwo osiągnąć dzięki udziałowi w Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2019?

Eliza Trylska: Chcemy przede wszystkim pokazać, że nasza firma dostarcza filtry do rekuperatorów nie tylko odbiorcom indywidualnym ale również firmom instalacyjnym w całej Polsce. Naszym atutem jest niewątpliwie rozbudowany magazyn, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko realizować również i większe zamówienia.


Dziękujemy za rozmowę