SmogBox przeznaczony jest do montażu w istniejących i nowych budynkach wyposażonych w wentylację mechaniczną – z rekuperacją lub bez niej. Niskie opory SmogBox (zaledwie 30 Pa przy 170 m3/h) pozwalają na rozbudowanie istniejących, niewysilonych instalacji bez konieczności wymiany jednostki centralnej.

SmogBox składa się z trzech zasadniczych elementów: filtra dokładnego, filtra węglowego i szczelnej obudowy.
Filtr dokładny wykonany jest w technologii mini-pleat i skutecznie usuwa smog, pyły zawieszone PM1, PM2.5, PM10 oraz inne zanieczyszczenia. SmogBox może być wyposażony w filtr dokładny klasy F7 lub F9. Filtr klasy F7 zatrzymuje >55% najdrobniejszych i najgroźniejszych pyłów PM1 (o wielkości do 1 µm), które przedostają się do naszej krwi. Oczywiście zatrzymuje także pozostałe pyły o większych cząsteczkach, tj. PM2.5 (~65%) oraz PM10 (~80%) i w zupełności wystarcza w typowych scenariuszach. Opcjonalnie można zainstalować również filtr klasy F9 zapewniający jeszcze dokładniejszą filtrację powietrza.
Plisowany filtr dokładny w SmogBox ma powierzchnię blisko 5 m2! To ponad 5x większa powierzchnia filtracji niż w plisowanych filtrach do rekuperatorów i 50x większa niż w tanich, płaskich filtrach na ramkach.
Zadaniem filtra dokładnego jest również zabezpieczenie kaset z węglem aktywowanym przed zanieczyszczeniem uniemożliwiającym adsorbcję zapachów.
Filtr węglowy składa się z 6 kaset wypełnionych węglem aktywowanym. Zadaniem filtra węglowego jest usuwanie typowych zapachów wchodzących w składa smogu, dymu z komina, kominka czy grilla. W SmogBox zastosowano specjalną mieszankę kilku rodzajów węgla aby jak najlepiej filtrować substancje składające się na typowe zapachy: NO2, H2S, HCN, SO2, formaldehyd, węglowodory i inne.
Węgiel aktywowany to w uproszczeniu grafit, który w procesie produkcji został specjalnie przygotowany (aktywowany) i zaimpregnowany w celu pochłaniania zapachów. Pory w węglu aktywowanym wykazują silne właściwości adsorpcyjne, tzn. potrafią przyciągać i wiązać na swojej powierzchni zapachy. Węgiel aktywowany jest niezwykle porowatą substancją - użyty w SmogBox ma faktyczną powierzchnię przekraczającą 10 000 000 km2.

Przemyślana konstrukcja pozwoliła istotnie obniżyć opory przepływu powietrza w stosunku do konkurencyjnych filtrów kanałowych. Dzięki temu możliwe jest instalowanie SmogBox w większości istniejących budynków bez konieczności wymiany kosztownej jednostki centralnej na wydajniejszy model o większym sprężu dyspozycyjnym. SmogBox nie wymaga dodatkowego zasilania elektrycznego.

SmogBox najlepiej zainstalować "za" rekuperatorem, na strudze powietrza nawiewanego. Taki sposób instalacji pozwala zachować pełną elastyczność. Filtr nawiewny w rekuperatorze (np. klasy G3 lub G4) może działać jako filtr wstępny dla SmogBox. Z kolei dokładny filtr nawiewny klasy F7 w rekuperatorze może zastąpić filtr F7 w SmogBox lub filtry te mogą działać kaskadowo zwiększając skuteczność filtracji. Możliwy jest również montaż "przed" rekuperatorem co nierzadko jest znacznie łatwiejsze w już istniejących instalacjach. W takim wypadku należy pamiętać, że konieczne będzie stosowanie filtra dokładnego w SmogBox aby nie dopuścić do zanieczyszczenia węgla aktywowanego znajdującego się w kasetach.

Dane techniczne:
• Filtr dokładny SmogBox: filtr plisowany (mini-pleat)
• Klasa filtra dokładnego: F7 (ePM1 55%), F9 (ePM1 80%*)
• Wymiary filtra dokładnego: 345x430x96 mm
• Waga filtra dokładnego: 1,85 kg
• Filtr węglowy SmogBox: mieszanka węgli aktywowanych
• Liczba kaset z węglem aktywowanym: 6
• Wymiary kasety z węglem aktywowanym: 145x250 mm
• Waga kasety: 1,80 kg
• Wymiary obudowy: 657x375x436 mm (dł./szer./wys.)
• Obudowa z elementami mocującymi: stal ocynkowana
• Średnica króćców podłączeniowych: 200 mm lub 180 mm
• Waga kompletnego urządzenia: 25 kg
• Spadek ciśnienia (filtr F7 + 6x kaset): 30Pa@170m3/h, 100Pa@430m3/h, 305Pa@850m3/h, 480Pa@1100m3/h

Więcej: www.smogbox.pl 

 

Filtr antysmogowy SmogBox została zgłoszony przez FILTRYAERO.PL Roman Trylski do konkursu Najciekawszy Produkt 2019.

SmogBox będzie prezentowany na stoisku nr 162 podczas targów Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 5-6 marca 2019 w Warszawie. Głosy na produkty zgłoszone do konkursu oddają odwiedzający targi i seminaria.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się drugiego dnia Forum.