Nowa fabryka o powierzchni 5000 m², zlokalizowana w Smederevo niedaleko Belgradu we wschodniej Serbii, będzie obsługiwana przez serbską spółkę zależną japońskiej firmy Mayekawa SRB. Rozpoczęła produkcję na początku tego roku i koncentruje się na projektowaniu, produkcji, sprzedaży i obsłudze posprzedażnej systemy chłodzenia, urządzeń i sprężarek do chłodzenia przemysłowego, zaopatrując rynki w Rosji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Przyczyni się również do zwiększenia sprzedaży produktów firmy w Europie.

Fabryka zatrudnia obecnie 38 pracowników przeszkolonych w zakłądzie w Belgii, ale firma planuje budowę dwóch dodatkowych hal produkcyjnych i zwiększenie całkowitej siły roboczej w Smederewie do 270 osób.

Dyrektor generalny Mayekawa Europe, Tsuyosi Hattandu, powiedział, że firma planuje zainwestować 2 miliony euro (2,2 miliona dolarów) w pierwszą fazę rozwoju fabryki.

Europejski oddział Mayekawa został utworzony z biurem w Brukseli w 1971 roku. Rozpoczął produkcję w Belgii w 1997 roku w swojej fabryce w Zaventem, niedaleko lotniska w Brukseli. Mayekawa zajmuje się produkcją sprężarek, układów chłodzenia, pomp ciepła, zamrażarek i robotyki spożywczej. 

Podczas oficjalnego otwarcia fabryki tradycyjnie posadzono japońskie drzewka wiśniowe. Gości powitał ambasador Japonii w Serbii Junichi Maruyama, który wyraził zadowolenie z kontynuacji udanej współpracy między dwoma narodami.

 

Fot. Urzaąd Miasta Smederevo