Klimakonwektory (fincolie) Rhoss

Do swojej bogatej oferty klimakonwektorów włoski producent Rhoss SpA dołączył niedawno klimakonwektory inwerterowe BRIO-I z wentylatorami promieniowymi i elektronicznym silnikiem bezszczotkowym, sterowanym płynnie inwerterem. Urządzenia stanowią dopełnienie dla 3 istniejących typoszeregów:

- BRIO – faworyzowany przez architektów i dekoratorów wnętrz typoszereg fancoili w obudowach, o bardzo ciekawej kolorystyce i wysokiej estetyce wykonania. Wprowadzono 5 nowych modeli BRIO-I, które mogą służyć zarówno do montażu pionowego (przypodłogowe) jaki i poziomego (podsufitowe).

BRIO Rhoss
 

- YARDY – najbardziej popularny typoszereg klimakonwektorów Rhoss: duża liczba dostępnych wersji wykonania, duża rozpiętość mocy (od 1 do 20kW), szeroki zakres sprężu dyspozycyjnego i bogata oferta akcesoriów. Seria najbardziej elastyczna w swojej klasie. Od roku 2012 - 8 nowych modeli YARDY-I oraz YARDY-ID.

YARDY Rhoss


- UTNC – estetyczne klimakonwektory typu kasetonowego do montażu w sufitach podwieszanych. Dodatkowo wprowadzono 6 nowych modeli UTNC-I (I – jak inwerter).

UTNC Rhoss

Karty katalogowe BRIO, YARDY i UTNC - znajdują się pod treścią niniejszego artykułu.

Niewątpliwe zalety klimakonwektorów inwerterowych Rhoss to m.in.:

 • redukcja zużycia energii  do 50% względem tradycyjnego silnika
 • płynna zmiana prędkości  obrotowej wentylatora
 • cicha praca
 • wyższy komfort cieplny

Fincoil + inverter


Nowy typoszereg BRIO-I

5 nowych modeli BRIO-I charakteryzuje:
- całkowita wydajność chłodnicza w zakresie 1,9   -  8,0 kW
- całkowita moc grzewcza (50*) w zakresie 2,5 – 11,2 kW
- ciśnienie akustyczne max  40 - 58 dB (A), min 15 - 24  dB (A)
- pobór mocy max  23,4  - 136,0 W, min 5,8 - 9,0  W                
- ciężar od 20 do 37 kg
- wentylator promieniowy z elektronicznym silnikiem bezszczotkowym, sterowany przez inwerter z ciągłą regulacją prędkości
- nastawialna kratka wylotowa
- sterowniki do wyboru: pilot i odbiornik na urządzeniu; panel elektroniczny do instalacji na ścianie lub na urządzeniu; panel elektroniczny wbudowany w ścianę
- bogata gama kolorów (RAL lub kolory specjalne Rhoss).

Nowy typoszereg BRIO-I


Nowe klimakonwektory YARDY-I

Dzięki dużej liczbie dostępnych wersji wykonania: w obudowie, bez obudowy, pionowe, poziome, kanałowe do montażu poziomego i pionowego, budowa wężownicy – do wyboru, dużej rozpiętości mocy od 1 do 20 kW, szerokiemu zakresowi sprężu dyspozycyjnego (modele kanałowe DUCT i HP) oraz bogatej gamie akcesoriów - klimakonwektory serii YARDY wydają się typoszeregiem najbardziej lubianym wśród projektantów i stałych odbiorców.
W roku 2012 wprowadzono dodatkowo dwie nowe jednostki o wydajności chłodniczej 3,10 oraz 7,92 kW, w różnych wersjach wykonania, a także nowy typoszereg YARDY-I - jednostki sterowane inwerterowo z silnikami bezszczotkowymi wentylatorów. W nowym typoszeregu znadziemy 5 nowych modeli obejmujących zakres całkowitej wydajności chłodniczej od 1,9 do 8,0 kW oraz całkowitej mocy grzewczej (50*) od 2,5 – 11,2 kW. Ciśnienie akustyczne przy prędkości minimalnej wynosi tylko 15 dB(A) dla najmniejszej i 24 dB(A) dla największej jednostki, a pobór mocy min. odpowiednio 5,8 W oraz 9,0 W.

YARDY-I

 


Porównanie nowej serii inwerterowej BRIO-I oraz YARDY-I (seria IV) ze standardową (EV):

 Porównanie nowej serii inwerterowej BRIO-I oraz YARDY-I (seria IV) ze standardową (EV)

 

5 nowych modeli klimakonwektorów Rhoss pokrywa cały zakres strumieni powietrza i mocy względem serii standardowej (EV).


Bezszczotkowy silnik elektryczny

Silnik bezszczotkowy BLDC (ang. BrushLess Direct-Current motor) to rodzaj silnika elektrycznego zasilanego przez prąd stały, w którym zamiast szczotek zastosowano elektrycznie sterowany komutator, cewki są nieruchome wewnątrz obudowy, a magnesy znajdują się na wirniku.
Główną zaletą silników bezszczotkowych jest dużo wyższa trwałość i niezawodność wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, będących najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika. Eliminacja szczotek zapewnia cichszą pracę silnika oraz wyższą sprawność energetyczną. Dodatkowo konstrukcja silników BLDC umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, gdyż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio poprzez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia cyrkulacji powietrza. Kolejną zaletą silników BLDC jest możliwość kontroli prędkości obrotowej prawie niezależnie od mocy silnika.
Ze względu na niezawodność, oraz możliwość sterowania prędkością silniki BLDC są stosowane w napędach dysków optycznych, dyskach twardych, gramofonach, większości pojazdów o napędzie elektrycznym (np. samochodach hybrydowych), wszystkich wentylatorach komputerowych i urządzeniach, w których iskry powstające na szczotkach mogłyby doprowadzić do zaprószenia ognia czy wybuchu.


Atesty, aprobaty, certyfikaty klimakonwektorów Rhoss

Fncoile Rhoss SpA posiadają:

 • EUROVENT
 • CE
 • ISO9001 BUREAU VERITAS Certification 1828
 • ECA NR 00513  
 • GREEN LINE 
 • Certyfikat osiągów konwektorów wentylatorowych - Eurovent 6/3
 • Certyfikat osiągów mocy akustycznej konwektorów wentylatorowych

 

Opracowanie: Elektronika SA  -   Importer Autoryzowany Dystrybutor Rhoss na bazie materiałów technicznych Rhoss SpA