Firma Klimor, początkowo związana z przemysłem stoczniowym, dziś jest wiodącym dostawcą najwyższej klasy rozwiązań dedykowanych na wszystkie kluczowe rynki odbiorców. Pół wieku tradycji i doświadczenia Klimoru zaowocowało stabilną pozycją firmy w Polsce oraz dynamiczną ekspansją na rynkach zagranicznych, w tym w USA.

Firma Klimor została założona w 1967 roku w Gdyni. Początki działalności producenta koncentrują się wokół rynku morskiego – firma dostarcza wówczas urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne na statki i okręty pływające po wodach całego świata. Gdy w 1974 roku Klimor opracowuje prototyp pierwszej polskiej centrali wentylacyjnej i wdraża swoje rozwiązanie do regularnej produkcji, firma jest już branżowym liderem polskiego przemysłu stoczniowego oraz liczącym się eksporterem na największe europejskie rynki. Początek lat 80-tych to kamień milowy w historii Klimoru – producent „schodzi na ląd” i rozszerza tym samym portfolio oferowanych urządzeń o systemy przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej, budynków usługowych, hal przemysłowych, biurowców, hoteli etc. Następne dwie dekady przynoszą kolejne, ewolucyjne zmiany, z których najważniejszą stanowi wejście Klimoru na rynki specjalistyczne. Firma rozwija linię produkcyjną o rozwiązania odpowiadające specyficznym potrzebom tzw. technologii czystych, dostarczając centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne m.in. do szpitali, laboratoriów i zakładów farmaceutycznych, jak również oferuje systemy dedykowane do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia tj. np. kryte pływalnie. Innym przełomowym momentem, który dynamizuje działalność biznesową producenta, jest pozyskanie z końcem 2010 roku nowego inwestora strategicznego – i to właśnie pod parasolem Grupy KLIMA-THERM Klimor wypracowuje stabilną pozycję jednego z wiodących graczy rynku HVACR w Polsce, a w roku 2015 prężnie wkracza na rynki Ameryki Północnej zakładając spółkę-córkę Klimor USA Inc. z siedzibą w stanie Georgia.

- Jubileusz 50-lecia działalności naszej firmy w sposób naturalny skłania do licznych podsumowań, wspomnień oraz wyznaczania dalszych, ambitnych planów. Cokolwiek nas czeka, a wierzę, że przed firmą jeszcze wiele dekad obfitujących w ciekawe wyzwania, ja już dziś mam tę pewność, iż 50 lat tradycji i doświadczenia, za którymi stoją praca i zaangażowanie pracowników reprezentujących nie jedno, a kilka pokoleń, daje firmie stabilny fundament i ogromy potencjał do jej dalszego rozwoju – mówi Marek Kupiec, Dyrektor Naczelny w firmie KLIMOR.

Know-how, dobrze przemyślane portfolio trafiające w potrzeby wszystkich kluczowych rynków odbiorców produktów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, nowoczesne zaplecze produkcyjne, działalność eksportowa, otwarcie się firmy na nowe rynki zbytu, wreszcie silny inwestor, jakim jest Grupa KLIMA-THERM – wszystkie te elementy tworzą podwaliny biznesowego sukcesu, na który firma Klimor pracowała przez minionych 50 lat. Sukces ten nie byłby jednak możliwy do osiągnięcia bez zaangażowania ze strony pracowników, którzy obecnie tworzą zespół liczący blisko 200 osób - ekspertów i specjalistów branży HVACR.

- To ludzie tworzą naszą firmę i są naszym największym atutem na rynku. Osobiste zaangażowanie pracowników w kształtowanie organizacji, ich wiedza, umiejętności oraz pasja i wysoka świadomość roli, jaką każda z tych osób pełni w zespole – właśnie to buduje największą wartość firmy i zarazem marki Klimor – podkreśla Marek Kupiec.

9 czerwca br. w Rzucewie (woj. pomorskie) odbyła się impreza jubileuszowa dla pracowników firmy Klimor celebrująca 50-lecie działalności producenta.