Liebert® AFC - Adiabatic Freecooling Chiller

W ofercie Emerson Network Power, spółki należącej do grupy Emerson, pojawił się pierwszy agregat wody lodowej z freecoolingiem z efektem adiabatycznym. Nowy system Liebert® AFC to trzy technologie chłodzenia, zapewniające maksymalną wydajność, pozwalające zmniejszyć koszty energii nawet o 30 procent.

Liebert AFC łączy w sobie wysoką sprawność energetyczną możliwą dzięki technice freecoolingu adiabatycznego z wysoką dostępnością gwarantowaną przez dodatkową sprężarkę wielospiralną. Ten nowatorski system adiabatyczny odparowuje wodę, co obniża temperaturę powietrza trafiającego do wężownic freecoolingowych i skraplających, zwiększając w rezultacie sprawności freecoolingu i chłodzenia mechanicznego. Co więcej system pozwala maksymalnie wykorzystywać funkcję freecoolingu przez cały rok, zapewniając przy tym 100-procentową dostępność chłodzenia – nawet w najcięższych warunkach, takich jak wahania napięcia, ograniczona dostępność wody czy ekstremalnie wysoka temperatura powietrza zewnętrznego.

Zwarta konstrukcja oraz wbudowane nowe rozwiązania technologiczne umożliwiły opracowanie najwydajniejszego agregatu na rynku – jego częściowa efektywność wykorzystania zasilania (pPUE) wynosi 1,08, czyli mniej niż w przypadku każdego innego agregatu do wody lodowej. Co więcej Agregat Liebert® AFC zapewnia znaczne oszczędności energii w porównaniu z dowolnym z najwydajniejszych na rynku agregatów do wody lodowej. Na przykład: w przypadku standardowego centrum danych o mocy 1,4 MW zlokalizowanego w Europie Środkowej i pracującego przy pełnym obciążeniu agregat z funkcją freecoolingu zużyje około 963 000 kWh energii w ciągu roku, w oparciu o aktualną ofertę rynkową. Jednak dzięki systemowi Liebert AFC wartość ta w ciągu roku zmniejsza się do 645 000 kWh – to zmniejszone zużycie energii odpowiada oszczędnościom na poziomie prawie 50 000 € przy założeniu, że cena energii to 0,15 €/kW.

„Przez ostanie lata ekosystem centrów danych stał się kluczowym elementem wspierającym innowacyjne rozwiązania, takie jak chmura obliczeniowa – ukryty potencjał „dużych danych”, czy w dziedzinie dynamicznego rozwoju urządzeń mobilnych. W wyniku zwiększonego wykorzystania wzrosła też temperatura pracy infrastruktury IT” - powiedział Kevin Brady, wiceprezes działu Thermal Management w Emerson Network Power na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Liebert AFC – nasz najnowszy agregat do wody lodowej z technologią freecoolingu z efektem adiabatycznym może znaleźć zastosowanie w zmieniającym się środowisku zarządzania ciepłem. Mając świadomość wyzwań, przed jakimi stoją nasi klienci, wdrażamy innowacyjne metody, takie jak chłodzenie adiabatyczne, i dostarczamy nowatorskie rozwiązania dla centrów danych”.  

Liebert AFC dostępny jest od maja 2014 roku w sprzedaży w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

 

Źródło: mat. prasowe